bugün

Bende bir zazayım ve kendimi zaza hissediyorum

Asimile olmadım yani türkiye cumhuriyetine de bağlıyız eyvallah.

Anadolu halkı değil irani halkız bu arada.
Kürt değil ayrı bir irani kavimdir
görsel

http://zaza-tarih.blogspo...10/12/zaza-nedir.html?m=1
kürdün amcaoğlu.
Her zazayı kürt sayıp asimile edemezsiniz elazığ,sivas,bingöl de yaşayanları hala kendine zaza der kürt demez.
kürdish pro nun yandan yemişi.
kürt veya türk değiliz. başlı başına bir ırkız.
irani bir kadim halk.
genelde basketbolcu olan halktır.

(bkz: zaza pachulia)
(bkz: zaza enden)
kürt oldukları sanılır fakat tam tersine kürt değillerdir. anadoluda ve pers coğrafyasında yaşamış farsi bir topluluktur. zamanında kürtler bunlara soykırım yapınca zazalar kürtlere nesiller boyu düşmanlık beslemişlerdir. türkiyedeki vefalı azınlıklardandırlar.
Deylem bölgesinden anadolu'ya selçuklu döneminde gelmiş irani halktır

Lazlar,abhazlar ile birlikte vefalı insanlardır bizden biridirler.
türkçülerin ve kürtçülerin asimile etmekten haz duyduğu topluluk.
Pisliktirler.

Hiç sevmedim sevmeyeceğim de aq zazalarını.
bir tanesi var ki ? tam bir ibne.
Gayet iyi insanlardır vefalı vatandaşlardandır(azınlık kelimesini zaza ve lazlar için kullanmıyorum)

ilk çıktıkları yer iran 'ın deylem bölgesidir.
kendılerını kürtlere ve türklere asımıle ettırmeyen zazalar ne güzel ınsanlardır.
Ülkeye hiç bir faydaları yoktur.

Yılmaz güney hariç.
ülkelere göre nüfusları:
*Türkiye 1-2 milyon
*almanya 170,000
*abd 2000-3500
*Kazakistan 42,000-45,000
*Gürcistan 88,000-90,000
*Ürdün 50,000-52,000
kaynak: Wikipedia.
kürt ırkçıları sürekli türkler bizi asilime ediyor diye yaygara çıkarırlar ama kendileri zazalar'ı asimile etmişlerdir. böyle de ikiyüzlüler.
Kürtler kürtleri mi asimile etmiş. Komik. Bazı zazaların biz kürt değiliz demeleri kazakların biz türk değiliz demesiyle aynı şey.
al işte hemen bir kürt ırkçısı damlamış.
Kürdün yoldan çıkmış, sapıtmış versiyonu.

Bir de biz türküz diyenleri vardır ki; gülmekten altınıza sıçarsınız.
isterse türk'üm de der. ben bir türk olarak bunu memnuniyetle karşılıyorsam seni niye rahatsız ediyor kürt?

gördüğünüz gibi kürtler'in çoğu ırkçı ve faşisttir.
türkiyedeki vefalı azınlıklardandırlar, kürtleştirilmiş zazalar dışında bir zararlarını görmedim.
zaza kavmi, farslara daha yakın ailedendir.
annemin bir arkadaşı vardı elazığlı, kendisi türk kocası zaza. annem "kocasının üç kız kardeşi var, üçü de beyaz tenli ve güzel" demişti.
alevidirler.
Kürtler tarafından asimile edilmeye çalışıldığını düşündüğüm etnik grup.

Bingöl Zaza kalesi olduğu için buna örnek teşkil etmiyor ya da Elazığ'ın doğu ilçeleri.

ancak Elazığ-bingöl'e uzak Diyarbakır ilçelerindeki Zazaların durumu nedir bilemiyorum.

hele Kürtler zaza-kürt ilişkisini türk-tatar veya türk-kazak ilişkisine benzetip onlar ne kadar türk ise Zazalar o kadar Kürt gibi garip tezler ortaya koymaya çalışırlar.

Kürtler zazaları kapsayan bir üst kimlik midir?
Zazalar da farsidir, Kürtler de. bu durumda o ne kadar Kürt ise sen de o kadar zazasın. o zaman buyur sen Zaza ol, ısrarla adamı Kürt yapmaya çalışacağına?

ha gelelim kazak ve tatarların türk olması meselesine.
Kazak, Tatar alt kimliktir. tıpkı bizim alt kimliğimizin oğuz ya da Anadolu Türkleri olması gibi. üst kimliktir Türklük.