Advertisement

 1. 11.
  bir zaza olarak, kürt ya da türk değil adı üstünde zazayım, zazayız...yeri gelince kürt, yeri gelince türküz,yani insanız, biz türkiye vatandaşıyz, en önemlisi ALLAH'ın kuluyuz gerisi önemli mi kesinlikle değil.
  8 -1 ... closer
 2. 12.
  kürtler tarafından asimile olmuş halen olmakta olan halk. bir zazanın ben kürtüm demesi bir italyanın ben fransızım demesi gibi bir şey. gülüyorum gülüyoruz. bari türkler tarafından asimile olda deyelim ki şartlar onu gerektiriyor. sen gidiyorsunn senden olmayan senin şartlarında olana asimile oluyorsun.
  4 -1 ... tinnitus
 3. 13.
  Vartoda hard bir kürt milliyetçisi olup bingölde yobazlaşabilen halk. yani kürtmü zaza mı meselesi biraz karışıktır.bugun herkesin en büyük kürt isyanı olarak nitelendirdiği şeyh sait isyanının lideri olan şeyh saitte aslında bir zazadır ama kimse kalkıp zaza isyanı demiyor.velhasıl bölgelere göre zazaların kendini ifade etme biçimi değişiyor diyarbakırlı bir zazaya gidip sen zazasın derseniz hadi orda der.tunceliye gidip aynı seyi söylerseniz başka bi tepki alırsınız.
  not: mezhep farkı
  3 -3 ... zeki ama calismiyo
 4. 14.
  zazalar kimdir? nedir? diye sorulan sorulara genelde objektif cevablar verilmez.

  ben bir bölge çocuğu olarak sadece bir kaç örnek verebilirim.

  türkçe: renk
  zazaca: reng
  kürtçe: gon

  türkçe: birader
  zazaca: bira
  kürtçe: kak

  türkçe: bacı
  zazaca: baye (elazığlılar bajı der)
  kürtçe: xwang (diyarbakırlılar ğışink derler ''xwişk'')

  zazalar horosan türk'ü mü? yoksa dağlı kürt mü? kendileri karar versin.

  yalnız ben bir türkmen olarak, kürtlere oranla zazalarda daha çok ortak kültür ve adet buluyorum.

  not: yazım yanlışı yapmış olabilirim. * *
  7 -2 ... hileli zar
 5. 15.
  türk de kürt de değillerdir. ama genel itibari ile kendilerini kürt olarak görürler.

  kimileri bunun asimilasyon oldugunu, baskılar sonucu meydana cıtıgını söyler ki tamamen asılsızdır. biz zaza olarak söyleyebilirim ki hic bir baskı altında olmadan kürdüm ben.
  1 -9 ... necirvan
 6. 16.
  (bkz: zaza enden tatu)
  ... hiunghu
 7. 17.
  kürtlükle uzaktan yakından alakası olmayan, ayrı bir etnik gruptur.

  hatta ve hatta, öyle bir lafları vardır ki;

  türklerle bir olup kürtlerin kökünü kazıyacağız.

  ne kadar başka bir etnik grup olduklarını belirtir sanıyorum ki.
  7 -4 ... abizittinmi
 8. 18.
  1980 darbesinde kendine solcuyum diyen türkler anelerinin eteğine saklanırken ya da teslim olmak için karakolların önünde teslim olmak için kuyruk oluştururken direnmeye devam eden ve 1980 anayasasını bingölde %92 ve diğer zazaların yoğun olarak yaşadığı bölgelerde anayasayı o kadar baskıya rağman çoğunlukla red eden kürt soyunun 4 kolundan bir grup. kürtlükle alakası olmaanlara da bir hatırlatma. diyarbakırın 4 milletvekilinden 3ü zaza 1i de türktür.
  -4 ... edko
 9. 19.
  pkk'nın bir türlü baş edemediği çözemedeği tek sorun. büyük kürdistan hayali içinde kürt olmayan ve kürtler kadar nüfusa sahip olan halk. dilleri kürtçe değil yarısından fazlası kürtlerin mezhebi olan şafiiliği değilde aleviliği kabul etmiş, hem dil olarak farklı hemde din olarak farklıdır. bu yuzden kürt devleti planında ilk evre zazaları kürtleştirmek olduğu için dtplilerin ısrarla onlarda kürt diye bağırmasını anlamamak zor olmasa gerek.

  zazaların çoğu devletcidri örneğin pkk'ya duman attıran bucak aşireti bir zaza aşiretidir. asabi insanlardır, inatcıdırlar ve soganı çok severler. ayrıca alevi zazaları kürtlerden daha çok alevi türkmenlerini kendilerine çok dah ayakın görürler ve gene türkmen olan hacı bektaşiye aşkla bağlıdırlar. nerden biliyorsun derseniz kendimden biliyorum.
  5 -2 ... erjivan
 10. 20.
  iran'ın horasan bölgesinden gelip anadolu'ya yerleşmiş halktır.anadolu'nun birçok bölgesine dağılmışlardır.kürtlerle ırk bakımından bir bağları yoktur.sadece bazı zazalar kürtlerin gazına gelip "kürt halkının bağımsızlığı" falan diye coşmaktadır.
  4 ... haggar