1. 1.
  Zambakgillerden, 90-100 cm yüksekliğinde, güzel ve iri çiçekli, çok yıllık bir süs bitkisi (Lilium candidum).
  3 ... maskelibalo
 2. 2.
  zumbak'la birlikte anılan bir böcek.*
  ... pilotmont
 3. 3.
  lilyum.. beyaz bir peri; varaklarında giryeler..
  1 ... ceviz agaci
 4. 4.
  türklerden çalınan çiçekler
  2 ... nackirat
 5. 5.
  (bkz: lombak) (bkz: çağrışım) (bkz: valla bak)
  2 ... mrstrange
 6. 6.
  fr. lys.

  (bkz: vadideki zambak)
  2 ... la paz
 7. 7.
  burda pembe ağaççıkları var yol ortalarındaki yeşil ayırma bölümlerinde. rüzgar çok esti mi yatıyorlar sağa sola, bazen de yolun ortasına.
  ... corabinteki
 8. 8.
  izcilik arması içinde de bulunan türk çiçeği.
  ... nackirat
 9. 9.
  AK ZAMBAK

  Büyük Tanrı Zeus karanlık bir gecede Olympos dağından inmis.. Thebai kentine geldiğinde güzeller güzeli kralice Amphitryon’a hayran kalmiış. Kafasında onun yardımıyla insanlarin yardımına koşacak bir kahraman yaratmak varmış.

  Kralın seferde oldugu bir gecede Amphitryon’u elde etmeyi basarmis ve bu beraberlikten bir erkek çocuk dünyaya gelmis. Bu çocugun Tanrısallasmasi için ana tanrica Hera’dan süt emmesi gerekiyormuş. Ama gururu kırılan Hera bunu kabul etmemiş. Bir gece Hera uyurken Zeus çocuğu onun kucağına bırakmış. Daha sonra Herakles (Herkul) olacak aç çocuk kadının açık olan göğsune yapışarak öyle bir emmis ki ağzindan sütler fışkırmış. Derlerki dünya uzerine düşen bu süt damlacıkları yeryüzünde birer ak zambaga dönüşmüş..

  Hikayesi böyle ak zambağın (Lilium candidum). Ulkemizde güney batı Anadolu, Mugla, Aydın ve Antalya civarında dogal olarak yetişiyor. Uzun yıllardır soğanları doğadan sökülerek satılmakta ve erozyona maruz kalmaktadır.

  http://www.ciceksehri.com/ak-zambak/
  3 ... pembecoraplikiz
 10. 10.
  sevgili zambak,
  aramıza hoşgeldin tamam yatılarda meraktan öldün nerde takılıyorum diye, en sonunda öğrendin yazar oldun buraya, iyi de ettin lakin gelir gelmez bu ne merak diye sorasım var sana sormuş olduğun soruların cevapları burda (bkz: cavit)gözlerinden öperim jeddaha selamlar.
  5 -2 ... ceylina