bugün

hayırlı yolculuk.

hani keşke filanca zamana gitsem dedilen zamanlar vardır ya. aslında gidiyormuşuz. dejavu denilen hadise, kişinin geçmişe yolculuğudur ama bu yolculuk bilinçli değildir.

albert einstein, kuantum'u anlatırken zamanın ortak bir bağıl olmadığını, kendiniz adına geçen her saniyenin bir başkası için aslında farklı bir zamana ait olabileceğinden de bahsediyor.

yani,

bazen -aa ben bu an'ı daha önce yaşamıştım.- diyoruz hani. işte aslında o an'ı 2. kez yaşıyoruz geriye dönerek. fakat tek anımsanan kişiler ve kısmen olaylar.

ilginç geldi.

din öğretmeni bize, dünyaya gelmeden önce bize dünyada yaşayacağımız birkaç sahne gösterildiği için biz bu dejavuları yaşıyoruz demişti. oysa ben dün yediğim yemeği giydiğim çorabın rengini hatırlamayan unutkan biriyim. nasıl hatırlayabiliyorum. bu da hayli ilginç.

bir yerde bir yırtık var ama oradan kim çıkar kim aydınlanıp da anlatır bilmiyorum.
bu zamanın çok hayrını gördük geçmişte bok var gitmeyin, anneniz fırından bir ekmek al dese gitmezsiniz, geçmişe gidecekmiş hadi ordan.
zaman zaman kafamı dinlemek için yaptığım aktivite.
gerçekleşebilmesini istediğim fizik olayı. Geçmiş bir zamana gitmek ve bazı kişilerle olan problemleri çözmek isterdim.
15 şubat 2016, o günün sabahı bana çok lazım.
gideceğin geçmişteki evrenin toplam enerjisini arttıracağından ötürü imkansızdır. fizik yasalarına göre evrenin toplam enerjisi değişmez. bunu şöyle açıklayabiliriz: geçmişe gittiğin an o andaki evrene yoktan bir bilgi eklemeye kalkarsın. yoktan enerji, yoktan madde yaratımı demektir bu. bu yaratılacak bilgi ise evrenin o andaki toplam enerjisini arttırır. bu ise imkansız olduğundan geçmişe gidemezsin. bu geçmişteki evreni daha kolay anlaşılabilmesi açısından paralel bir evren olarak hayal edebilirsin. geçmişe gitmek demek o evrene girmeye çalışmak demektir. o evrene girmeye çalışmak ise imkansızdır çünkü içine girmek suretiyle ona dışından bilgi sokmuş olursun, yoktan enerji var etmiş olursun.
zamanda geriye gitmek eğer an noktasından daha önceki bir zamanı kast ediyorsanız mümkündür quantum fiziğinde ancak şöyle ki quantumda geçmiş ve gelecek diye bir şey yoktur. sadece an vardır ve sizler dünyanın başka zamanlarının başka anlarında olursunuz. bu aslında oldukça karışık bir meseledir. teorik olarak geçmişe gidersiniz ama sadece şu andan oluşan bir evrende geçmiş diye bir şey yoktur tıpkı geleceğin olmaması gibi.
(bkz: afganistan)

(bkz: iran)

?
Mümkün değildir.
Gökyüzüne her baktığınızda yaşadığınız sıradan olay.
klozette iken yaparsanın pohunuzun üzerinize oturuverirsiniz. dikkat !
X-men, avengers, back to the future gibi çeşitli filmlerde işlenmiş konu.

Pek tutarlı bir yanı yoktur.