bugün

-hayret yazılmamış- zorro'nun simgesi. görsel
oyunlarını galata'daki sahnelerinde sergileyen tiyatro topluluğu.
alfabemizin baştan sonunucu,sondan başta olan harfi.
vassilis vassilikos'un, türkiye'de ilk defa 1969'da basılmış ve türkçeye ölümsüz (Z) olarak çevrilmiş kitabının adıdır.
nissanın hafif spor otomobil modeli.

(bkz: nissan 350z)
(bkz: nissan 370z)

ee rakamlarda var demeyin sakın onlar aracın silindir hacmini belli eder. evet model ismi hem aracın silindir hacmi hemde alfabimizin son harfi ile oluşturulmuştur. aracın orjinal modeli nissan z'dir.
alfabemizin en boynu bükük harfidir son sırada bulunması sebebiyle.
Antz filmde woody allen'ın seslendirdiği başrol oyuncusu efenim.
ayrıca;
(bkz: zorro)
Costa Gavras yapımı bugün denk geldiğim film.
bugünlerde izlenmesi gereken polis devlet uygulamasını anlatan bir film adeta. üstelik 1969 yapımı bir eser.
ayrıca yunanca'da yaşıyor anlamına gelen bir harf.
ayrıca "1967-1974 yıllarında Yunanistan'daki askeri cuntanın Z harfini yasaklamasına" dan gönderme yapılmış.
internetin filtrelemesi olayı ta isviçre basınına bile yansımış:
http://www.ntvmsnbc.com/id/25209729/
türkçe'de kelime başında bulunmayan konsonantlardan birisi.
almancada "zet" diye okunur.

edüt: bunu eksileyen arkadaşın almancayı sevmediğini düşünüyorum, yoksa neden ?
alfabemizin yirmi dokuzuncu harfi olma şerefine nail olan tek harftir.
alfabemizin son harfidir.
omuz göz boynuz diz ve daha birçok kelimede çiftlik belirden süper bi ekmiş önceleri.
latin alfabesinin son harfi olduğundan karizmatik harf. sazan gibi en önlerde değildir bi asaleti vardır.

edit: bunu eksileyen andaval he goçum latin alfabesini ben icad etim z yi de en sona ben koydum.
zorronun kılıcıyla seri bir şekilde düşmanlarına işletiği işaret.
politik filmler külliyatında üstüne film tanımam.

gavras'ın hiçbir şeyi atlamadan, dolambaçlı yollara girmeden ve en önemlisi hiç korkmadan sinema dünyasına armağan ettiği filmdir bu.

bence mükemmel bir yapım ve maalesef güncelliğini koruyor.

film aslen yunanistan'da meydana gelen olayları anlatsa da fransa'da geçmektedir.

peki hangimiz bunların türkiye'de ya da başka bir ülkede de yaşanmadığını iddia edebilir.

siyasi görüşünüz ne olursa olsun izleyin bu filmi, tavsiyemdir.
sinop ayancıktan sahil yolu ile karadeniz ereğliye kadar uzanan yola verilen isim.
miladın ve mucizenin baş harfi. *
my morning jacket adlı rock grubunun 2005 yılında piyasaya sürdüğü 4. stüdyo albümü.bu zamana kadar yapılmış en iyi mmj işidir ve albümde ki şarkıların tamamına yakını çok güzeldir. dondante , it beats 4 u , knot comes loose , into the woods , lay low kanımca öne çıkan parçalar. şarkı listesini de yazalım tam olsun.

wordless chorus
it beats 4 u
gideon
what a wonderful man
off the record
into the woods
anytime
lay low
knot comes loose
dondante
uyku harfi. *
Türk alfabesinin yirmi dokuzuncu harfi olup okunuşu "ze"dir.
almak istediğim telefon xperia z .
bir costa gavras filmi. z yunanca'da ölümsüz anlamına geldiği için bu ismi seçmiştir. filmde bir suikast anlatılır ve devamında bu suikastin soruşturma süreci vardır. türkiye'deki birçok suikasti andıracak benzer yönleri vardır.
Alfabemizin son harfidir.

Ancaaaaak;

Türkçe kelimeler z ile başlamaz, içerebilir.

Z ile başlayan kelimeler türkçe değildir.

Yazık.
En sevdiğim harfler içinde. Alfabemizin son harfidir.

Örn: " "Za"hmet " etme.
güncel Önemli Başlıklar