bugün

dunyanin en guzel ismi. ben mi? ben banu.
cümleler doğrudur ; sen doğru isen
doğruluk bulunmaz ; sen eğri isen
yunus emre.
Yunus Emre'nin içindeki insan sevgisini en iyi anlatan sözleridir :

Gelin tanış olalım, yad isek bilişelim. Sevelim sevilelim. Dünya kimseye kalmaz.
insanlığın aradığı huzurun mutluluğun insanda baslayıp biteceğini bizlere kaç yüz yıl önce anlatmış değerli türk düşünürü.
Bir zaman dünyaya bir adam gelmiş:
Okunu kör nefsin, kılıçla çelmiş...

Bizim Yunus,
Bizim Yunus...

Bir zaman dünyaya bir adam gelmiş;
Ölüm dedikleri perdeyi delmiş...

Bizim Yunus,
Bizim Yunus...

Eli katile de kalkamaz elmiş...

Bizim Yunus,
Bizim Yunus...

Zaman, onun kemend attığı selmiş...

Bizim Yunus,
Bizim Yunus...

Toprakta devrilmiş, göğe çömelmiş..

Bizim Yunus,
Bizim Yunus...

Sayıları silmiş. BiR 'e yönelmiş ...

Bizim Yunus,
Bizim Yunus...

necip fazıl
risalet-ün nushiye adlı eseri olan aşık.
memleketimin yakın olduğu, ayrıca ismini taşıdığım ama o olgunluğuna erişemiyeceğim halk ozanı.
hocası tabduk emre tarafından yunus can diye çağrılan aşık..
"bana rahmet yerden yağar" diyebilecek kadar yüce, kimsenin hazret demeyeceği kadar büyük. yunus o, bizim yunus.
şöyle müthiş bir söze imza atan zattır;

ana rahminden geldik pazara,
Bir kefen aldık döndük mezara.
haktan gelen şerbeti içtik elhamdülillah
şol kudret denizini geçtik elhamdülillah
kuru idik yaş olduk, ayak idik baş olduk,
kanatlandık kuş olduk, uçtuk elhamdülillah
dirildik pınar olduk, irkildik ırmak olduk,
artık denize dolduk, taştık elhamdülillah.

bence en güzel şiiri bu, eksik mısralar var ama böylesi daha sade, daha güzel.
seni senden iyi kim bilebilir
sen danış,gör
nerdesin sen...

yunus emre
Fikirleriyle turk irki'ni zehirlemis, uyusturmus bir kisidir. Turk irki bilinen 3500 yillik tarihi boyunca etrafi dusmanlarla cevrili olmasindan dolayi savasci bir millet olmustur, olmak zorunda kalmistir. Varligi savasmasina bagli olan bu milleti adina tasavvuf denilen herzevekilliklerle uyusturmanin, uzerine olu topragi serpistirmenin manasi nedir ? Bakin bu buyuk "gonul adami" ne diyor ;

Yetmis iki millete bir goz ile bakmayan
Halka muderris olsa hakikatte asidir.

Yunus emre efendi eger buradaki millet kelimesiyle bugunku turkce sozluk anlami "ulus" olan kelimeyi kastediyorsa, vatansiz, millyetsiz beynelmilelcilerden farki yoktur. sayet arapca'daki manasiyla yani "ummet" anlaminda kullaniyor ise dinsizdir. Zira muslumanlik oteki dinleri hicbir zaman kendisiyle esit saymiyor. bu cesitli ayetlerde belirtilmistir.

Oruc, namaz, zekat, hac curmu cinayettir,
Fakir bundan azaddir has-i heves icinde.

Buyrun bir de buradan yakin bakalim... Bunlar islam inancina gore kufur degildir de nedir ?

Turk irki'na yuzyillardan beri evliya diye yutturulan bu sahis, adeta turk irki'nin milli reflekslerini torpulemekle, miskinlestirmekle ecnebiler tarafindan gorevlendirilmis gibidir. Elimizde bu tezin dogrulugunu kanitlar herhangi bir belge olmadigi icin evet oyledir diyemiyoruz.

Fakat yunus emre'nin turkce'nin buyuk bir sanatkari oldugunu ve turkce'nin bir sanat ve fikir dili oldugunu ortaya koyanlardan birisi oldugunu da gozardi edemeyiz.
der ki:
"ben beni bıraktığım zaman, sen beni bırakma ya rab!"
sezen aksu'nun ışık doğudan yükselir* albümünde yer alan la ilahe illallah parçasının sözleri kendisine ait olan büyük ozan.
"bir kez gönül kırdın ise bu kıldığın namaz değil"
demiş, gönlüme taht kurmuş, din hakkında saatlerce tartışıp, konuşabileceğim fikirleri tek cümleye sığdırmış büyük ozan.
(#2514866)
iki mısrasından yola çıkarak rahatça bok atılacak ozan.
insan olmanın ne olduğundan haberi olmayan şahış anlamamıştır ki;
yunus un kastı insanı ırkından dolayı sevmemenin ne kadar vahim bir hata olduğudur.
bunu göremeyen o gözler. bir de kalkmış yunus hakkında cümleler kuruyorlar.

faşizan bakış açısı elbette sevmeyecektir yunus'u.
yahudiler de böyledir işte, kendi dinlerinden (dolayısıyla ırklarından)olmayanı aşağı görürler.
yoo yoo...
sadece türkiye' ye değil, aynı zamanda tüm dünyaya sevgi ve saygı birlikteliği çağrısında bulunmuş büyük halk ozanı. günümüzün güvensizlik ve bencillikle darmadağın olmuş yorgun dünyasında gencecik sözlerinin duyulmaması ve de duymazdan gelinmesi üzücüdür.
lisedeyken tamamen rastlantı sonucu kitabını görüp okumamla beraber, hayat görüşümde köklü değişikliklere sebep olmuş çok büyük bir kişi. kana susamış, birileri ölse de izlesek,zihniyetindeki insancıkların asla anlayamacağı, tüm sorunların insanların dostluğu ve kardeşliği ile çözülebileceğini savunan insan. bazılarının söylediği gibi, bizim dinimizden olmayanlar bizimle eşit değildir,ölsün onlar tarzı saçma sapan bir düşünceyi asla barındırmayan islamı, en insancıl en güzel yönleri ile anlatmıştır. "bir kez gönül yıktın ise bu kıldığın namaz değil" ile başlayıp "ne gerek var bin hacca, hepsinden iyisi bir gönüle girmektir" diye biten eseri çok fazla şey ifade etmektedir.
ben beni bırakırsam sen beni bırakma yarabbi demiş olandır.
büyük türk ereni hacı bektaş ı veli'nin öğrencilerindendir.

(bkz: taptuk emre)
(bkz: pir sultan abdal)
(1240-1320)yılları arasında yaşadığı sanılan tasavvuf edebiyatının önemli şairidir.Allah'a aşık bir şairdir.ilahi denince akla gelen ilk şairdir.
aklımda kalan şiirinin bir kıtası şöyledir

Aşkın aldı benden seni
Bana seni gerek seni
Ben yanarım dünü günü
Bana seni gerek seni
(yunus emre)
hocaların sürekli sehl-i mümteni (çok derin, anlaşılması ve açılanması çok güç şeylerden bahseden bir zat demek) olduğunu söyleyip sınavlarda da banko sorduğu şair.
(bkz: 200 liranin uzerinde yunus emre resmi olmasi)
(bkz: tabduk emre)