kesmeseker'in insülinalbumunde yer alan sarkısı

yaşadığımız tüm yerler
insanlar ve mevsimler
değişti birer birer olamadık farkında
zamana ait düşlerim
gemi benim kaptan benim
birgün baktım ki batmıştı gemi

yok yok yok
yok yok yoksun
hem kalben hem fikren vurulmuştum

öylesine yorgunum ki
adım neydi unuttum

sakın inanma
aşk ne bitti ne tükendi
bu gol yenmez ama
rakip takım çok kuvvetli
çarşıya çıktım bir bilet aldım otobüse bindim gittim
bir türlü yenemedim
bir türlü yenemedim

yok yok yok
yok yok yoksun
hem kalben hem fikren vurulmuştum

öylesine yorgunum ki adım neydi unuttum
kesmeşeker'in her zamanki gibi mükemmel parçası.

--spoiler--
bu gol yenmez ama
rakip takım çok kuvvetli
--spoiler--
hayatta en cok yuregimi burkan..
bazılarının cok humanist baktıgı olgudur, zulfu livaneli tadında baktıgı olgudur.
bir tür sınama.
ülkemizde kişi başına yoksulluk sınırı 1,180 ytl 'dir. dünyada çoğu insanın canını yakan hededir. ülkemizde de işsizlik problemi yüzünden ve kişi başına yoksulluk sınırına bakıcak olursak ' bizde yoksuluz , bizim de canımız yanıyor bu hededen. ' diyebiliriz.
(bkz: biri yer biri bakar kıyamet bundan kopar)
içerisinde bulunduğumuz sistemde sömürülmenin getirisidir aslında yoksulluk. birileri paraya para demezken birileri haketmese bile yoksulluğu yaşıyor. bu da sistemin adaletini çok açık ortaya koymaktadır.
zenginlik yalnızca evlenme arefesi işinize yaraya şeydir. kız isterken rahat olursunuz, geniş oturursunuz mesela. bir de infak ederseniz güzeldir. onun dışında işinize yaramayıp, yoksulluk hazzından mahrum bırakır. yoksulluk akşam neyi hangi sos ve içecek eşliğinde yiyeceğinizi sabahtan tasarlamak zorunda olmamanız demektir çünkü. mazlumluktur yoksulluk. kibirden arındırır sizi. nefsi ezer. ve bir iklim oluşturur çevrenizde. ben milk shake değil çay içerim mesela ki o iklimden çıkmayayım. çıkarsanız dünya algınız değişir çünkü. bu kaçınılmaz.
çözümü 189.5 milyar dolara bakar.

dünya yoksulluğunun yok edilmesi için gerekli olan kaynak
(milyar dolar)
temiz su için
50
herkese barınak
21
açlığın sona erdirilmesi
19
herkese sağlık hizmeti
15
herkesin okur-yazar olması
5
nüfus kontrol eğitimi
10.5
temiz ve yeniden kullanılabilir enerji
17
erozyonu önlemek
24
çevreyi korumak
28
toplam
189.5

alıntı :
kadinlar, kalkinma ve sosyal adalet
gülay toksöz
alev özkazanç
bedriye poyraz
ing. poverty.
insanı yoklar ülkesine sevkeden kesmeşeker şarkısı. çaresizliğin de şarkısı. boşvermişliğin de zaten boşvermek çaresizlikten ileri gelmez mi?

gemi benim kaptan benim
bir gün baktım ki batmıştı gemi.
bir alt kademesi için (bkz: açlık)
hayatın gerçek yüzüdür. dışlanan çoğunluktur.
aslında genelde çoğunluklar güçlü olur ama...

duygu sömürüsü, fakir edebiyatı yapmakla suçlanırlar kimi zaman.

bir de
insani değerler yoksulluğu var tabi!
insanın hayattaki gereksinimlerini karşılayamaması.
eskimek bilmez kesmeşeker güzelliği. albüm insülin olunca ve her şarkı belli standartların çok üzerinde oluverince biraz geri planda gibi. halbuki öyle bir şarkı değil. geride kalmayı hak etmiyor. bu şarkı kesmeşekeri dinleyenlerin grubu baş üstünde tutanların kesmeşekerine ışık tutuyor. sound ve virtüözite kaygısı içermiyor. lakin vuruculuğu üst düzey bildiğimiz kesmeşeker şarkısı. doğal samimi ve de sözlerin gücü her şey yerli yerinde.
öyle pürüzsüz kusursuz solo falan beklemeyenlere özel. sound konusunda hattini bilen sözler konusunda kusursuzluğa varan. tuttuğumuz takım golü yiyiyor lakin biz bunu rakip takımın gücüne veriyoruz. bizim gibiler veriyor. bir nevi hakkı teslim etme durumuna atıfta bulunma.
naif duru olduğu gibi bir kesmeşeker şekeri. kusursuz mu değil elbet. tam da kesmeşekercilerin istediği gibi...
şair der ki,

"zeytini iki kez dişlemek."
- Yoksulluk kaç gün sürer baba?
+ 40 gün oğul.
- 40 gün sonra zengin olur muyuz baba?
+ Yok oğul, alışırız.
yoksulluk, düşmeden yürüyebilmesi için zenginliğin altına serilmiş kırmızı halıdır. *
Dünyadaki belli bir kesimin aşırı aç gözlü olması sonucunda diğer kesimin etkilenmiş olduğu aptalca durumdur.
dünyadaki açlık ve sefaletin nedeni yoksulları doyuramamak değil, zenginleri doyuramamaktır azizim. marx doğru söylüyor, kaynakları paylaşmalı.
hiç gülememiş bi teyzenin yanıtında buldum ben yoksulluğu. yoksulluğun sebebi nedir dediğimde aldığım yanıt.. para dedi usulca, tek nedeni para ! biraz öfkeli biraz kırılgan ama küsmemiş dünyaya küsememiş..
sahi para nasıl yoksulluk sebebi olurdu ki.. para bolluktu.. para ündü.. para otoriteydi.. para güçtü ! ama hiç yoksulluk olmamıştı ki para.. mümkün müydü böyle bir şey ? evet mümkündü. ne ün ne güç ne otorite.. para asıl yoksulluktu!
paranın varlığı değil mi bizi sınıflandıran.. yoksulu yoksul zengini zengin yapan. olmayışı dibe vurduran varlığı havalandıran..

düşünemiyorduk, çözüm bulamıyorduk, yerine koyamıyorduk, bencildik,tükenmiştik, nankördük..

bu dünyanın perdeleri paradandı ondan nefes alamıyorduk.
sevgi yoksulluğundan daha büyük yoksulluk yoktur. geri kalan hepsi tamamlanabilir ama sevgi yoksulluğu asla.
insanı doğuştan kaybedişe sürekleyen amansız çaresizlik.
zordur zor.
yoksulluk eldekinin degerini bilmektir,az ile yetinmektir.
insana çok şey katan, çok şey de yaptırabilen durum. imkansızlık. ya aklı selim olur tecrübe edersin ya da aklını kaybeder hak yersin.

lakin ortadan kalması, zenginliğin ve zenginlerdeki doyumsuzluk ve açgözlülüğün bitmesiyle sağlanabilir. ortada buluşup, insanca yaşamak herkesin hakkı.