bugün

ve bu yuksek dereceli devlet memurlarının eslerine ve cocuklarına da verilen pasaport. erkek cocuklar 18 yasına kadar bu pasaporttan yararlanabilirken *, kız cocukları evlenene kadar ya da tam zamanlı sigortalı bir ise girene kadar yararlanabilirler.
pek cok avrupa ulkesine vizesiz giris hakkı verir ve vize isteyen ulkelerin ( avrupa'da ingiltere, portekiz, bulgaristan ve yunanistan) konsolosluklarına ise vize ucreti odenmez.
hiç bir sorun yaşamadan yurt dışına çıkmanıza yardımcı olur. kontrolde memur pasaportunuzun rengini gördükten sonra gülümser çünkü size o yeşil renkten dolayı güvenir.*
yurtdisiyla surekli is yapan isadamlarina verilcegine bilmem kac sene devlette gorev almis memurlara ve ailesine verilir.

(bkz: turkiyede isadami olmak)
sayılı birkaç ülke dışında her yere vizesiz giriş yapmanızı sağlayacak olan bir ayrıcalıktır yeşil pasaport.kız çocukları bu ayrıcalıktan daha çok sebeplenir. sadece bunun için bazı kurallara uymaları gerekir.
hususi damgalı pasaportlarında öğrenim vizesi dışında çocuk bakıcılığı ve buna benzer çalışma vizesi bulunanların, yanında yaşama ve iş sahibi olmama ilkesini ihlal etmiş olmaları sebebiyle kanun hükmünde belirlenen kriterlere aykırı olarak pasaport almış veya kullanmış olacaklarından, bu durumdaki kız çocuklarının ellerinden yeşil pasaportları alınır. bunun dışında evlenene, ya da sigortalı bir işte çalışmaya başlayana kadar kız çocukları tarafından rahatça kullanılabilir. fakat erkek çocukları için durum daha farklıdır. onlar reşit olduktan, yani 18 yaşına bastıktan sonra yeşil pasaportun nimetlerinden bir daha faydalanamazlar.
yeni yasa ile birlikte 18 yasini doldurmus, evli olmayan erkek cocuklarin da yararlanabilecegi pasaport türüdür. bu uygulama ile kadin erkek esitligi saglanmistir. *
abd ,ingiltere , bulgaristan ve yunanistan dışında birçok ülkeye vizesiz giriş yapılabilen pasaport türü.
çocuk bakmak isteyenlerin veya herhangi bir şekilde çalışma/oturma izni alanların ellerinden alınan pasaport. yani gidip yaz tatillerinde orada çalışamıyorum. e bu pasaportlar devlet memurlarına veriliyor. ben bu memur maaşı ile çocuğunu yurt dışına sadece gezme amaçlı gönderebilen pek görmüş değilim. çalışıp para kazanamıyorum, gidip gezemiyorum, e ne işime yarıyor o zaman bu meret...
amerika vizesine direkt etki etmesede alma konusunda ise yarayan pasaport. adam seni direkt "olmaz" diyip evine savusturamuyor. duruyo, kafasini kasiyo, bir gozu yesil pasaportta derin derin dusunuyor ama yine de direkt olarak "hayir" demiyor. eksik ama cok onemli bir belgen mi var normalde hayir deyip yollamasi lazim ama senden sadece eksik belgeni postalamani rica ediyor.

(bkz: save green)
(bkz: go green)
alması hafif kasan pasaport türü olup, ilgili mercilere yanlış beyanda bulunmak cidden zorlaşmıştır.
zira üzerinden yeşil pasaport hakkınızın olduğu ebeveyninizin gidip başvuruyu yapması, akabinde belgelerini götürmesi, son olarak da hakkınızda araştırma yapılmasını beklemeniz gerekir. bu araştırma özellikle çalışıp çalışmadığınızın, kendi sigortanızı başlatıp başlatmadığınızın ve ebeveyn ile birlikte (aynı şehirde ve evde) yaşayıp yaşamadığınızın, herhangi bir yerden gelirinizin olup olmadığının (emekli maaşı, kira,..v.b.) tespitine yöneliktir; izlemeye alınırsınız da diyebiliriz. kız çocuklar evlenmedikleri ve çalışmadıkları sürece yeşil pasaportları geçerlidir (evlenmek istemeyen hanım kızlarımız için t.şaklı bir sebeptir, not ediniz); erkek çocuklar için ise 18 yaş sınırı vardır. kız çocuklar çalışırken bundan mahrum olup, işi bıraktıkları anda yp hakkına tekrar sahip olurlar. birçok ülkeye girerken vize istenmemesi en büyük güzelliğidir; bagaj hakkı aşımında ekstra para ödememe ise biraz yalan olmuştur. neticede güzel bir olaydır, üşenmeyiniz, hemen başvurunuz, alınız aldırınız, benim gibi kafayı dağlara daşlara vurmayınız.
vize için kasmadan sadece uçak biletini alıp kasmadan yurtdışında dolaşmayı sağlayan, babayı daha bir sevmeye sebep olan pasaport türü.

yalnız merak ettiğim, babasından dolayı yeşil pasaport hakkına sahip olan bir kız, düğün akabinde yurtdışına balayına gitmek istediğinde hemen pasaportu iptal mi oluyor. çok merak ediyorum be sözlük uykularım kaçıyor.
ailenizin siz 18 yaşından küçükken devletin bir ara memurlara yaptığı iyilik yüzünden aldığı pasaport çeşididir. siz erkek ve 18 yaşından küçük olduğunuz içinde size almaya gerek duyulmamıştır. fakat onların vize sorunu yaşamadan gezebilmesi sizin içinizde hep sızlayan bir yara şeklinde kalacaktır.
zannimca anayasanin ozgurluk ilkesine aykiri olan pasaport turu.
kidemli memurlara tahsis edilir ve her zaman kullanabilir, mesela tatile cikabilir. yani devlet isi icin gitmek zorunda degildir.

modern ulkelerde pasaportlar genelde uc kisimdir.
1-diplomatik pasaport (bizdeki kirmizi pasaport)
2-hizmet pasaportu (gri pasaport)
3-umuma mahsus pasaport (lacivert pasaport)

diplomatik pasaport malumunuz ust duzey gorevlilere ve diplomatlara verilir ki haktir.
gri pasaport devlet gorevi icin gidenlere verilir donunce zaten isi biter o pasaportun, tatile cikamazsiniz.

ama yesil pasaportun gorev zorunlulugu yoktur, her turlu gezide kullanilabilir. iste esitsizlik buradan ileri gelir. kanimca ileriki yillarda bu pasaport tedavulden kaldirilacaktir.

bir diger misal ise eger pozitif ayrimcilik yapilacaksa bunu memura degil isadamina yapmak elzemdir. gerci is adamlari kolaylikla vize almaktadirlar ama olsun.
*
simdi dusunun memur yurtdisina ciksa bir halt olmaz, en fazla gezer cuzi bir alisveris yapar gelir. ama isadami yurtdisina entegre olursa bu ticareti beraberinde getirir, daha yuksek ticaret hacmi daha hizli kalkinan ekonomi demektir elbette.

oysa gunumuzde once halkin dolayisiyla devletin guclu olmasi esastir, miadi gecmis once devletin dolayisiyla halkin guclu olmasi fikri gecersizdir. bu pasaport tek parti zihniyetinin bu bakis acisindan kaynaklanir.
- TBMM eski üyeleri,

- eski kurucu meclis ve eski danışma meclisi üyeleri ve eski başkanları, daire başkanı ve üstü unvanlar ile mesleğe özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve üç yıllık yetişme dönemi sorunda ilgili mevzuatları uyarınca yeterliliklerini alarak atanan kariyer mesleklere ait kadrolarda görev yapan ve birinci derecekadroyu almış olan devlet memurları,

- birinci derece kadroya yükselmiş en az albay rütbesindeki subaylar,

- birinci sınıf emniyet müdürleri,

- birinci derece kadroya sahip hakimler ile savcılar,

- doçent ve profesör olarak yükseköğrenim kurumlarında en az iki yıl görev yapmış olanlar,

- Büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanları, özel kanunla kamu tüzel kişiliğine haiz olarak kurulan kurum, kurul ve üst kurul başkanları,

- kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının genel başkanları,

- Türkiye ihracatçılar meclisi başkanı,

- işçi, memur ve işveren sendikalarının konfederasyon genel başkanları,

- yıllık kurumlar vergisiyönünden illerinde birinci olan kurumlar ile, Türkiye genelinde ilk 50 arasına giren kurumların kanuni temsilcileri, bir önceki takvim yılında en az 30 milyon dolarlık ihracat yapan firmaların yönetim kurulu başkanları ve genel müdürleri

gibi çok önemli şahsiyetlerin(!) alabildiği sahibine müthiş kolaylıklar sağlayan pasaport türüdür. ve ayrıca verilmesi anayasanın eşitlik kurallarına aykırı olmasına rağmen hala peynir ekmek gibi dağıtılmaktadır.
birçok ab ülkesine vizesiz giriş yapabilmenizi sağlayan passaport türüdür. konsolosluklarda saatlerce vize için dil dökmeye mahal bırakmaz.
abd, dubai, ingiltere, kanada dışında hemen her ülkeye vizesiz girebilmenize olanak sağlayan pasaport türü.

alabilmeniz için başlıktaki diğer entrylerde belirtilen kişilerden biri olmanız veya onların ailesine mensup olmanız gerekir.

kişi görevi, mevkisi gereği yeşil pasaport hakkına sahipse en fazla 5 yıllık olan pasaportları ömür boyu yeniletebilmekte, emekli olsa dahi bu pasaportu kullanabilmektedir. kişinin eşi de aynı haklara sahiptir. kişinin erkek çocuğu 18 yaşına kadar, kız çocuğu ise evlenene kadar yeşil pasaport kullanabilir.

ayrıca 1 haziran 2010'dan itibaren yapılan başvurularda pasaportlar çipli olarak verilmektedir. diğer bir yenilik olarak da, pasaportlar artık elden verilmemekte, başvurunun ardından 10 iş gününde adrese ptt yoluyla posta olarak gönderilmektedir.
new york baskonsoloslugunda gunu gecen pasaportunuzu yeniden cikarmak icin sorun yaratilan pasaposrt. adamlar lacivert pasaportu sak diye verirken sana; "evraklarini turkiye'ye yollucaz. pasaportunu aldigin makadan izin alicaz. 3-4 ay surer ehehe" diyorlar. o kadar bekledigine mi yanarsin. tam sana sira gelmisken yaklasik 1 saat butun calisanlarin mola almasina mi....
5 ağustos 2010 tarihinden itibaren bu pasaportu alabilecek olan hem erkek hem de kız çocukların bu pasaportu kullanma sınırı 25 yaş olarak belirlenmiştir.
ayrıca bu pasaportu yeni çıkartacak olanlar sadece defter bedelini öderler. harç bedeli dahil değildir.
kamu görevlilerinin maaş aylık derecesinin 3. e inmesinden itibaren alabilecekleri hususi nitelikli pasaporttur.
annesi babası öğretmen, devlet memuru olan arkadaşlarımı kıskanmak için muhteşem bir sebep bence.
hususi damgalı tc pasaportudur.50tl karşılığında 2010 yılında edinebildiğim, ve karşılığında isviçre ve almanyada fink attığım canım pasaportumdur.
Not:18 yaşından büyük sigortası olmayan ve öğrenci olan şahıslar 25 yaşını doldurana kadar kullanabilirler.2009da bu şekilde yasada yerini almıştır.
sayesinde almanya'ya vizesiz gidebildiğim pasaport çeşidi.
müracat ettim. pasaport gelmeden eve polis geldi lan.
+Yığenim sen ohuyonmu
- Evet. hede hödöde okuyorum
+Bi işte çalışıyonmu
-Yok amca. Ben kim çalışmak kim yatarım ben anca
+Hımm

(ulan bunu bana sormaya mı geldin? Hadi çalışıyorum diyelim. Sana söylermiyim?)
hadi her şeyi anladık da arkadaş anne babayla aynı yerde ikamet etmek nedir?

yani x annesi babası ile aynı şehirde yaşasın ordaki üniversitede okusun, y ise farklı bir şehirde okuyor olsun. x e ver y e verme yeşil pasaportu. devlet diyor ki "x in suçu ne anası babasıyla aynı şehirde. sen zaten farklı şehirde yeteri kadar özgürsün senin neyine yurtdışı. otur evinde. x gezsin ona çok anne baba baskısı var."

böyle düzenin ben ta amına koyim.
eğer en az üçüncü kadrodan memursanız ki bu da yaklaşık olarak bir on yıl çalışmayı gerektiriyor 50 lira karşılığında yeşil pasaport alabiliyorsunuz. beş yıl geçerli. beş yıl sonra tekrar ücret ödeyip yeniletebilirsiniz. diyelim ki memur olarak üçüncü dereceye geldiniz fakat istifa ettiniz, yine de alabiliyorsunuz. hakkınız kaybolmuyor. eşiniz ve 25 yaşına kadar bekar (hem kız hem de erkek) çocuklarınız da sizin sayenizde yeşil pasaport alabiliyor. fakat ne yazık ki ingiltere, Amerika ve Yeni Zelanda gibi bazı ülkeler için yine de vize zorunluluğu var. bu ülkelerin isimlerine dış işleri bakanlığının resmi sitesinden ulaşabilirsiniz. ama çoğu avrupa ülkesine: almanya, italya, ispanya, fransa'ya v.b. sadece yeşil pasaportla gidebilirsiniz.
güncel Önemli Başlıklar