bugün

(bkz: yezid bin muaviye)
kahrolası insandır. islam dininin gelmiş geçmiş en büyük düşmanlarından biri olmasına rağmen halifelik koltuğa oturmuştur. *
(bkz: lebbeyk ya huseyn)
(bkz: kerbela)
peygamber torunlarını rezilce katleden,kur'an ve sünnetten nasibini almamış ve kıyamete kadar lanetlenecek olan vahşi ve cani insan müsveddesi. akla gelebilecek bütün iğrenç sıfatları haketmedir.
da vincinin şifresi filminden etkilenip dönemine uyarlamıştır.
meşhur olanı;şianın tekfir ettiği,ehl-i sünnetin ise pek sevmeyip mesafeli durduğu biridir...yezide dair tıpkı ilk üç halife,müminlerin annesi,ehl-i beyt ayetlerinin direk muhattabı hz. aişe ve hz. muaviyedeki gibi şianın dolmuşuna binmenin yanlış olduğu düşünülmektedir...

misalen yezid kerbela faciasından önce hz.hüseyinle mektuplaşmışlardır...

bu mektuplaşma yezidin boru olmadığını göstermektedir...

yezid bin muaviyeye hz.hüseyin; iktidara kendisinin e hak olduğunu bildirdiği mektubunda hz. hüseyin buyurur ki...

''Dedem dedenden,annem annenden,babam babandan,bende senden üstünüm hilafete e hak olan benim der . ''

yezidin hz. hüseyinin mektubuna verdiği cevap ise aynen şöyledir...

''Dedenki resulullahtır onun sadece dedemden değil tüm insanlardan üstün olduğuna bütün müslümanlar inanır....annenin üstünlüğüne gelince resulullahın kızıdır ve annemden üstündür...babanın babamdan üstünlüğüne gelince ikiside ahirettedir hesapları allahadır...senin benden üstünlüğüne gelince(yezit burda ayet okur)allah mülkü dilediğine verir''

yezidin halife olduğu halde faciaya yeterince engel olamadığı için mesul tutulabileceğini fakat araştırmalarım sonucu vardığım kanaat kendisinin şianın anlattığı gibi dansözlerle raks edip insan kanıyla karışık şarap küpüne batan bir kişi olmayıp eşyanın tabiatı gereği günahkar ama müslüman bir kişi olduğu yönündedir...üstelik yezid islam ülkesine yeni topraklar katmış belli kitlelerin müslüman olmasına vesile olmuş gibi gözükmektedir...ayrıca islam medeniyetine çok büyük katkı sağlayacak emevi medreseleride bu dönemde temellendirilmişdir...zulme göz yummasına tenkite eyvallah ama müslüman olmadığına katiyen inanmıyorum...
kızılbaş demek gibidir. tek farkı yezid diye aleviler sünnilere der.
kendisi hakkında tek bir kereliğine bile olsun, olumlu düşünmeme sebep olan bir hikayesi vardır.

istanbulun fethi için giden sahabeler şehit düştükten sonra, bzans kralı eyyüb el ensari'nin mezarını talan etmekle ve tuvalete çevirmekle tehdit ettikten sonra; yezidin krala cevabı oldukça serttir; " eğer o mezara dokunursan, ortadoğu ve afrikada katledilmedik hristiyan bırakmam " deyip bzans kralının o mübareğin mezarına dokunmamasını sağlamıştır ve akabinde gelecek olan istanbulun fethinde akşemseddinin rüyasında mezarın yeri gösterilecektir.

ancak malesef bu hristiyan katletme ikazı, kendisinde yeni fikirlermi edindirdi nedir; müslümanları katletmiştir. sevgili peygamberimizin(s.a.v.) torunlarını şehid etmiştir. islam dünyasında, özellikle şiilerde pek sevilmeyen bir kişidir.
isim olarak da kullanılır.
bir tür küfür olarak da kullanılır.

(bkz: kerbela)
2. emevi halifesidir. kur'an-ı kerim yapraklarını elindeki mızraklarla duvara sapladığı rivayet edilir. sonuç olarak islam inancına göre kötü bir insandır. bazı yörelerde küfür olarak bile kullanılırmış.
bilgin özçalkan'ın kendisine dinsiz diyenlere verdiği cevapta münafık olarak geçen, haysiyetsiz, melun kişi.

"ben inandım allah'a, sen kerbelada yezidsin!"
dini bütün müslümana küfür gibidir söylenmesi.
benim şerefsizlere söylediğim kelimedir...tarihte bunu doğrular!
cehennemin daimi misafiri. işlediği günahlar, gaddarlıkları ve insanlıktan çıkmışlığıyla islam dininde en nefret edilen kişilerdendir. münafıktır.
ehli sünnete göre kendisine lanet etmek caiz değildir. bunun sebebi yezid'in iyi olması değil lanet etmenin iyi birşey olmamasıdır. o yüzden totoş olduğunu söylemekte hiçbir beis yoktur. ona halifemiz diyen totoşları da götünden sikeyim.
kadir mısıroğlu gibilere göre yaptığında haklıdır.
Hz. Hüseyin'i şehid eden şeref yoksunudur. Yolundan gidenler hâlâ islam'a zarar vermekte ve islam'ı kötü tanıtmaktadırlar.
bunlar şeytana tapan bir ırk,
kürt ermeni karışımı bişey.
Çok pistirler,
Tuvalet kullanmazlar, kullansada deliğine sıçmaz o.ç.ları,
Traş olmazlar,.
Yıkanmazlar
Yemeği elleri ile yerler,
Duvarı da elleri ile sıvarlar(ırakta çalıştım ordan biliyorum).
Büyük adam vesselam.
Timur şamı aldıktan sonra yezidin mezarını açıp kemiklerini yaktırmış askerlerinden binlercesini getirip üzerine işetmiş ve mezarının toprağını kızıldenize döktürmüştür.
hakkında susmak gerekir. lanetini câiz gören olduğu gibi, görmeyen de vardır. ehli beytin katline emir vermemiştir. hak edene lanet etmek ibadet olmadığı gibi, lanet etmemek de günah değildir. en iyisi susmaktır. hesabı allah görür.
Ebu lulu firuz'un herhangi bir ülkede türbesinin olduğu iftirası asılsızdır. Günah almadan önce araştırmanızı diliyorum.

Ayrıca hiçbir mezhep tarafından savulmaz bu şerefsiz. Sadece bazı çevrelerde tepki daha güçlüdür.
yezid lanetullah-i aleyh diye söylenir. bu ayyaşı islamda meshepsel yaklaşımla bir nebze bile olsa savunmaya çalışanı allah ıslah etsin.
ehli sünnet mezhebinde kâfir öldüğü kesin olarak bilinen ebu leheb gibi kimseler dışında lanete cevaz verilmediği için, kendisine lanet okumak da kimseye bir şey kazandırmaz. lanet okumak ibadet değildir, sevab getirmez. laneti hak edene lanet etmeyen de günaha girmez. insanlar bu incelikleri anlayamıyorlar.

yoksa tüm ehli sünnet âlimleri yezid'in gaddar, zalim, facir ve alçak bir insan olduğunu yazmıştır. ama islâmiyet'e düşman olmadığını, namaz kıldığının bilindiğini, kâfir ölüp ölmediği bilinmediği ve son nefeste tevbe edebilmiş olma ihtimalini göz önüne alarak, ''lanet etmek lazım değildir'' demiştir.

hususî olarak yezid'in şahsında değil, tüm insanların şahsında böyledir. lanet etmek, kötü bir alışkanlıktır. şialar söylediklerimden rahatsız olabilir, bunu kendi zekâ kıtlıkları mucibince ''yezid'i savunmak'' olarak algılayabilir, beni enterese etmez.

ehli sünnetin prensibi budur. ehli sünnetin ona lanete umumiyetle cevaz görmemesinin nedeni, yaptığı işi beğendiklerinden değil, ''belki tevbe etmiştir'' demelerinden ileri gelir. bugün, kâfir olarak ölüp ölmediği meçhul herkes için bu prensipler cârîdir.

yoksa ehli sünnetin kurucusu ebu hanife emevî ve abbasî hükümdarlarının ehli beyte zulmüne karşı direnmiş, neticede öldürülmüştür. hanbelî mezhebi imamı ahmed b. hanbel de böyledir. imam-ı malik'in ehli beyte karşı hürmetkâr olmayanlara itaatin vacip olmadığına dair bir fetva verdiği söylenir.
allah'ın ilk emrinin lanet olduğunu bilmeyenlerin lanet edilmez dedikleri piç. Şimdi nasıl allah'ın ilk emri lanettir hatta bazıları oku'dur diyecekler önce oku kuran'ın ilk emridir kimse sazan gibi atlamasın. Müslüman olmanın ilk şartı la ilahe illallah ne demek bu allahtan başka ilah yoktur. Ilk önce la ilahe diyorsun yani yoktur başka ilah yani önce putları lanetliyorsun sonra allah'a inanıyorsun. Ben allah'ı tanıyorum dersen müslüman olamazsın ben allah'tan başka ilah tanımıyorum dersen ancak müslüman alabilirsin. Gelelim yezid'e sen hem ehlibeyt'i seviyorum diyeceksin ama yezid'e lanet okunmaz diyeceksin bu sevgiye kimse inanmaz seven sevdiğinin düşmanına düşman olur.
güncel Önemli Başlıklar