bugün

yavuz çetin'in diLe getirdiği efsaneLeşmiş parça...
Sözleri aşağıdaki gibi olan şarkıdır.

Bana öğretilen herşey
Bana önerilen herşey
Bana dayatılan yaşantı
işe yaramaz bir çöplük
Yarattığınız sistemler
Kullandığımız yöntemler
Yaşamak istemem aranızda
Belki de terslik bende
Yapamadım bu düzende
Kaçacak delik arar oldum
Sürüngenler şehrinde
Eğitilmiş köpekler
Doymak bilmez maymunlar
Yaşamak istemem artık aranızda
Benden bir ruhsuz yaratmayı
Nasıl başardınız
Benden bir hissiz yaratmayı
Nasıl başardınız
Benden bir uyumsuz yaratmayı
Nasıl başardınız
Benden sizden biri yaratmayı
Nasıl başardınız
yavuz çetin'in harika eserlerinden yanlızca biri, bir cevap, hayatın anlamsızlığına, anlamsız insanlara, düzene verilebilecek en iyi cevap.
bu duyguları biraraya bu şekilde getirip,müziğiyle * de harmanlayıp dışa vurabilmenin, aslında çok kolay olmadığını bir kez daha kanıtlamıştır yavuz çetin. onun gibisi gelemedi hala türk rock camiasına. şu an rahat olmasını umarak, saygıyla anıyorum kendisini.
(bkz: yaşamak istemem artık aranızda)
olmadığı şey yapılmak istenen,bu toprakların en büyük müzisyeninin son haykırışı, el sallayışı oğluna,eşine ve dostlarına, ayrıca haykırışı sürüngenler şehrine. ne yazıktır ki bu ölümcül şarkıyı kimse anlamamış ve yavuz çetin'i kimse olduğu gibi kavrayamamış hala. o bir efsane olmak için değil bizden nefret ettiği için gitti,bizim ona dayattıklarımız, bizim ondan istediklerimiz yüzünden. belki de para denen gerçek şeytanın kendisine çektirdiği zorluklar yüzünden.
Yavuz Çetinin ben gidiyorum arkadaşlar sinyalini verdiği parçadır.Asabi Türkçe öğretmenini ağlatmıştır.
her dinlediğimde, lan bende mi yaşamasam artık aralarında dedirten yavuz çetin şarkısı.
sözlerdeki durumu hissederek söylendiğini belli eden ve daha da iyisi insanın bazen dile getirmek istemediği belki de korktugu durumları belirten,eşlik ettiren sahibi gittikten sonra klipleri kral tv'de bile dönen yavuz çetin şarkısı.
(bkz: süper hızlı uludag modları)
içerdiği sololar ile ölümsüzleşmiş bir yavuz çetin şarkısı.dilemma coverıda oldukça iyidir...
kral tv'de klibinin dönmesiyle kemikleri sızlayan efsanevi gitarist...*
her dinlediğimde içimizi sızlatan yavuz çetin parçası.
kendine yabancılaşmanın en belki de en iyi anlatıldığı yavuz çetin şarkısı, benden sizden biri yaratmayı nasil başardınız kısmı olayi bitirmektedir.
efsane'nin gidecegini haber veren , Turk rock tarihinin gelmis gecmis en iyi soundlarindan birine sahip Yavuz Cetin sarkisi.

http://www.youtube.com/watch?v=gHJVrduZnfk
istifa edildiğinde veda maili için en uygun şarkı...

--spoiler--
Bana dayatılan yaşantı
işe yaramaz bir çöplük
Yarattığınız sistemler
Kullandığımız yöntemler
Yaşamak istemem aranızda
--spoiler--

" Benden sizden biri yaratmayı" asla başaramayacaksınız!
(bkz: mea culpa)
giden kalan kadar zorunludur uzak olmaya.
"Bana öğretilen her şey.Bana önerilen her şey.Bana dayatılan yaşantı işe yaramaz bir çöplük."
athena'nın ''ahh yaşamak var ya'' şarkısını nispet olsun diye ısrarla dinlediğim cümledir.
memleketimde yapılan en güzel blues tonlardaki outro'ya sahip şarkı. ölmeden önce kesinlikle dinlenmelidir.
intahar edeceğini adeta itiraf ettiği parca.
(bkz: dinlemeye korkulan şarkılar)
yavuz çetin in intihar edeceğini anlattığı şarkısı...
şarkının kendisi kadar gitar soloları da fevkalede olan yavuz çetin şarkısıdır. dinlenmesi, dinletilmesi gereken şarkıdır. dinleyin efendim.
"benden bir ruhsuz yaratmayı
nasıl başardınız?
benden bir hissiz yaratmayı
nasıl başardınız?
benden bir uyumsuz yaratmayı
nasıl başardınız?
benden sizden biri yaratmayı
nasıl başardınız?"

şeklindeki sorular bütününü günümüz insanlığına armağan(!) eden yavuz çetin şaheseri... gençlik yıllarımızda bir intihar çığlığı etkisi yapardı bu şarkı ve "ulan adam intihar edeceğini ilan etmiş" derdik arkadaş çevremizde. ama sonra görebildik ağlamayı sevmem ben isimli şarkısı ile yaşamak istemem şarkısı arasındaki zıt paralelliği... aslında o hep hayatın içinden hikayeler anlatmış ve anlattıklarına anlam katan şey bizlerin yaşadığı anlar bütünü(hayat diyor kimileri) imiş...
yavuz çetin'in harika sözlere sahip eseri.

benden sizden biri yaratmayı
nasıl başardınız
yaşamak istemem artık aranızda
--spoiler--
Benden sizden biri yaratmayı
Nasıl başardınız
--spoiler--

içindeki fırtınayı kelimelerine yansıtmış, sonra notalarla gitarında can vermiş; 'yaşamak istemediği aramızdan' ayrılacağının sinyalini vermiş yavuz çetin şarkısı.
bir diğeri için;
(bkz: kimse bilemez)