bugün

şah ismail'in devletin içinde nifak oluşturmasıyla devletin(ki bu devlet o devrin en büyük devleti) bekasını sağlamak için çıkan isyanı kanlı bir şekilde bastıran dünyanın en büyük hükümdarlarından biridir.

(bkz: nerede o çağlar ki analar arslan doğururdu)
masum insanlari da oldurtmekten geri durmamis insandir. evet turk'uz ondan yanayiz. o yuzden gercekleri gormemeliyiz. sah ismail devletin basidir, ama orada olduruler cocuklar, kadinlar masum insanlardir. onlarin hic bir sucu olmamistir.

aynayi biraz da kendimize dogrultabilmeliyiz, hep baskasinin gozune tutmadan once. oz elestiri yapabilmeliyiz, olaylari degerlendirmeden once. insan oldugumuzu unutmamaliyiz, insandan dogani asagilamadan once.

devlet eger karninda cocuk tasiyan bir kadinin yikabalicegi bir sey ise yiksin be onu o kadin. hadi o zaman hitler'i de aklayalim. e hakliydi yani adam, devletin bekasi icin oldurmeliydi o insanlari yaka yaka. kurtarmistir devletini.

super bir hukumdardir yavuz, yedi senede astirdigi vezirler sayesinde devlet ilerlemis, oldurttugu aleviler ve kurtler sayesinde, baris hukumdari olarak dunyaya nam salmistir. hey gidi saddam, anlayamamistik seni, coluk cocuk demeden insanlarin canini alirken. simdi gelsen de ellerini opsem.
''ömrümce görmedim doğrudan ac,eğriden tok.doğru ok menzil alır eğri ok elde kalır'' sözünü söylemiş osmanlı padişahı.
mısırda kölelerin küpe taktıgını gorup ben de allahın kölesiyim diyerek kupe takan osmanlı padisahı.
herkesin bilidiğinin akseine küpe takan resmin yavuz sultan selime değilde, iran şahı sah ismaile ait oldugunu söyler tarihciler.. bütün osmanlı sultanları gibi yavuzda büyük bir şair aynı zamanda ve şiirlerinde selimi mahlasını kullanır.
tarihçiler şu şekilde bir olayı anlatırlar ki gerçekleşmiş ise bu büyük padişahın önünde eğilmek bize farzdır.

15 Aralık 1516 târihinde Şam'dan Mısır Seferine çıktı. Mısır'ın merkezi Kâhire'ye ulaşmak için Sina Çölünü geçmek gerekiyordu. Eski fâtihlerin bütün teşebbüslerine rağmen, kurak ve çorak çölün geçilmesi imkânsız gibi olduğundan vezir Hüseyin Paşa başta olmak üzere Mısır Seferine îtiraz edildi. Sultan Selim Han îtirazları susturmak, ordu bozanlığın önüne geçmek için, Vezir Hüseyin Paşayı, îdâm ettirdi. Osmanlı ordusu Sina Çölünü günde ortalama otuz kilometre yürüyüşle bir haftada geçerek, harp târihinde rekor yaptı. Sina Çölünü geçerken şu vaka o târihten beri menkıbe olarak anlatılır:
Sina Çölünde yıllardan beri yağmur yağmamasının verdiği kuraklıkla, müthiş çoraklık, ıssızlık ve kum fırtınası vardı. Pâdişâh, devlet adamları ve süvâriler ata binmiş hâlde çölde ilerlerken SultanSelim Han bir ara atından iner. Sultanın piyâde yürüyüşüne geçmesiyle, bütün devlet adamları ve süvâriler attan inerler. Başta Sultan Selim Han ve bütün ordu kurak ve çorak Sina Çölünde piyâde yürüyüşü yaparlar. Ordu harap ve bîtab bir hâle gelir. Fakat, Sultan Selim Han, büyük bir edeb ve hûşu içinde yürümektedir. Sebebi sorulunca; bütün heybet ve azâmetinden sıyrılıp, sâkin ve edeple buyurur ki:
"Önümüzde, fahri kâinat Resûlullah efendimiz hazret-i Muhammed yürümükteyken at üstünde gitmekten hayâ ederim."
Sina Çölünü geçerken yağmur da yağıp, kolayca Mısır'a ulaşırlar.
kendisi en büyük türk düşmanlarından biridir.

zira osmanlıdan kat be kat daha türk olan şii türkmenleri sırf alevi oldukları için anadoludan kovmuş kalanların çoğunu kılıçtan geçirmiştir. * yerlerinden ettiği öz türklerin yerine ise mezopotamyadan getirilen kürtler sırf sünni oldukları için yerleştirilmiştir.
yani osmanlı da kürtler kayrılmış ve anadolunu doğusuna gönüllerince yerleşmiş, türkler yani türkmenler dağlara kaçıp canlarını kurtarabilmiştir.
şimdi bunları yazan cahil sözde milliyetçiler, bugün PKK nın başımıza dert olması sebebi, alameti farikası yavuz dur. hiç düşünmediniz mi iki adım aşağıda kuzey ırakta türkmenler varken, yukarıda anadolunun güneydoğusunda hiç türkmen kalmamış niye?
ha kalkmış cezayir'e fas'a gitmiş... sen anadoludaki demografinin altını üstüne getir, türkleri mezhep kavgasına sok, bir de içlerine başka halkları sok sonra yavuz şöyle adamdı böyle adamdı, bence küpe değilde burnuna halka taksa yeridir önemli olan afrikaya gitmesi değil araplarda ispanyayı hindistanı fethetmişlerdi şimdi esamaleri okunmuyor. kısaca anadolunun türklerin olmamasının tek sebebidir bu zat
ayrıca öz be öz türk olan şah ismail e köpek diyen kafasızlar acaba rumdan devşirme yavuza ne sıfat biçiyordu. zira şah ismail'in divanı türkçe yavuz'un ki ise farsçaydı. kimse ilkokul bilgisiyle entry girmesin, herhalde resmi tarih yavuzu ele alıcak kitaplarda onu yazacak ama bu bölgedeki tek türk devleti osmanlı değildi* bilinmeyen de budur ve bugün kardeş dediğimiz iranda ve azerbaycanda ki azeriler onların soyundandır**. * *
yavuz sultan selim dahil bütün osmanlı sultanları türk olmaktan her zaman utanç duymuşlardır. ancak 40 bin alevi öldürüldü söylentileri yalandır. açık kanıt gösterilemez. kaynak için devrin tarihçisi "naima" yeterlidir. bektaşilerin bir kısmı zaman zaman isyan etmişler karşılığını da canları ile ödemişlerdir. ama alevilere karşı özel bir kırım yoktur. türkleri sevmediği de doğrudur ama düşmanlık etmemiştir. zaman zaman balkanlara yapılan göçlerde hep türkler vatanından koparılmış ve sürülmüştür.
kana susamisligini anlatmak icin doneminde ortaya çikmis bir beddua vardir.
"allah seni yavuz'a vezir etsin."
hakkında dier padişahlar hakkında oldugu gibi bir sürü tevatur yapılmıstır. KÜPE TAKIGI KESiN DEiLDiR O RESMiN TOPKAPIDA BULUNMA SENESi BAYA YENi TARiHLiDiR YANi SONRADAN YAPILMA iHTiMALi YUKSEKTiR, DiER BiR RiVAYET (caution drunk) ARKADASIMIN DEDii RiVAYETTiR. ALEVi VEYA TÜRK VEYA KÜRT DÜŞMANI GiBi SUCLAMALARA MARUZ KILMIŞTIR NORMALDiR *. BiLiNMEYEN ÜZERiNE BiRÇOK YAZILAR YAZILABiLiR HATTA BiR BAŞKA MEŞHUR OLMA TONTEMiDiR. SOLENEN ŞiiR GERÇEK DEiLDiR KANIT BULUNMAMAKTADIR BULAN VARSA UZERiNE YAZILDIGI CESMENiN RESMiNi GOSTERSiN VE O ZAMAN DA YAZILDIGINI KANITLASIN. ALEViLERE VEYA DigER MEZHEPLERE KARSI AYRI BiR TUTUMU YOKTUR, iSYAN CIKARANIN KELLESiNDE GOZU VARDIR COK NORMALDiR. DiNi VE SiYASi KiŞiLiGiNE SAYGI DUYULMASI GEREKiR VE HER YAZILANA iNANILMAMASI DAHA iyi OLUR.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.