bugün

iki kişinin rakip olması durumunda aralarından birinin seçimini yetkiliye bırakmaktır.
(bkz: bi siktir git dedirten tümceler) * * *
kaybetmeyi göze almış,ya hep ya hiç diyen karakterlerin mütemadiyen kullandıkları, cevabı ne olursa olsun sorulan cesaret örneği.
insanların bazen seçim yapmak zorunda kalmadan önce karşısındaki insanın söylediği cümle. bunu söyleyen kişi büyük ihtimalle kendine çok güvenir, karşısındakinin kendisini şeçeceğini bilir ve göt olmayacağına emin bi şekilde bu cümleyi söyler.
bunu soleyen kişi kendıne pek guvenmemelidir cunku hersey bi anda deısebılır ve asırı derecede got olabılır.
besbelli uzun zamandır
aynayı kendine döndürmüyorsun
yitirilenler apaçık ortada
sen hala yüzüme gülümsüyorsun

aşk içinde misafir olmaz
ya yalnız sen ve ben
ik gönül arasına üç saklanmaz
ya yalnızlık ve ben
ya o ya ben
ağlaya ağlaya senden vazgeçiyorum

yasaklandın hep saklandın
bu kalpten kovuldun sen
ısınıp uyumayı unut
sarılıp ağlamayı da
günaydın gittim ben

(bkz: yalın)
(bkz: günaydın)
cevabının "o" olması halinde soran kişiyi iyi berbat eden cümledir
(bkz: ya o ya ben)
(bkz: aramaya inanmamakta eseğin mına su kaçırmak)
zor bir seçim olmasa gerek zaten bu soruyu soruyorsa kişi "o"nu tercih etmelidir
babaların istemedikleri bir gelin adayı karşısında oğullarına söyledikleri cümle.
kıskanç sevgililerin patlama noktasına geldiklerinde sarf ettikleri ve büyük ihtimalle ilişkinin bitmesine sevgilinini diğerini seçmesine neden olan cümle.
bu soruyu soran kişi 'o' cevabını almayı da göze almış demektir.bu cevabı göze aldıysa ondan artık bi cacık olmaz.sual edilen kişinin sen diyesi varsa da dememelidir.
(bkz: ya ben ya o)
seçim yapmaya zorlayan tarafın hiçbir zaman seçilmemesi gereken tümce.
(bkz: cevap veriyorum e hiç biri)
gelin kaynana arasındaki problemler nedeniyle arada kalmıs erkege sıkca yoneltilen soru. cevap vermesi halinde basının tehlikeye girecegi kesindir.
soylemeye mecbur eden kisinin terk edilmesi gerektigini dusunduren soz
(bkz: ben c ikisi birden demek istiyorum)
böyle bi seçime zorlayan kişinin asla seçilmeyeceği durum.
(bkz: ben de kopush'a hay masallah, allah artirsin ve hayatta basarilar demek istiyorum)
ha o ha sen
(bkz: al birini vur ötekine)
pek zor bir seçim değil benim için şeklinde karizmatik bir cevap verilebilir.
kişi cevabını bildiği halde soruyorsa sonucu içini acıtacak soru.
dilinin ucuna bile gelse salınmaması, sorulmaması gereken sorudur.
karşı taraf: ne? tehdit mi ediyosun sen beni? inat değil mi 'O' işte!
tehdit değil ki bu deseniz geri adım atmış olucaksınız öbür türlü cevabı aldığınız için morarıcaksınız falan o yüzden gereksizdir.
(bkz: yukarı tükürsen bıyık aşşağı tükürsen sakal)
cevabı olmayan sorundur. çünkü; "neyi neye tercih edeceksin?" sorusu cevapsızdır. hayat bu kadar basit çözümlerle devam etmemektedir.
güncel Önemli Başlıklar