bugün

Windowstan beklenmeyen bir işletim sistemidir. Bu kadar sorunsuz ve hızlı olmasını hayretle izlemekteyim. 1 Haftadır kullanıyorum gayet başarılı.
3 gündür klullanmaktayım. bence gayet iyi. windows 7 ile kasan evdeki 5 yıllık pc ye yükledim. kasma yok. gayet kaliteli. başlangıç ekranına da alıştım. kolay yani.
kullanmayı düşünenlere gözlemlerimi anlatayım.

kullanımı rahat. başlat yok. başlat ın olduğu kısıma gelince 'başlangıc' ekranı ön izlemesi çıkıyor. Şu şekil.

http://galeri2.uludagsozl.../329/windows-8_353854.png

Daha sonra içeriği tıpkı başlat menüsü gibi. onu siz ayarlıyorsunuz. onun dışında çok fark yok. windows gezgini biraz değişmiş. şu şekllde tik i indirince, denetim masası özellikleri vs geliyor.

http://galeri2.uludagsozl.../349/windows-8_353855.png

dosyaya tıklayınca şu şekilde kısa yollar geliyor.

http://galeri2.uludagsozl.../344/windows-8_353857.png

ekran rengi ise daha da basitleşmiş. windows 7 de aero özelliği vardı. yani klasörlerin köşesi saydamlık vs içeriyordu. bunda ise değişik birşey denemişler. renk böyle kalın şekilde olmakta. şimdilik çok şey fark etmedim bunlarda. resimlerde windows gezgininde görüldüğü gibi.. başlangıç menüsü biraz özelliştiriliyor. güzel yapılmış. alışmak uzun sürmüyor.

ayrıca pc nin kendisinde video foto ve müzik açma eklentisi geliyor. media player olmadan da başlangıç menüsünden müzik dinlenebiliyor.

görev yöneticisi de değişmiş. çok basitleşmiş. arka plandaki açık uygulamalar da gösteriliyor.

http://galeri2.uludagsozl.../333/windows-8_353858.png

ayrıca şu şey güzel. başlangıc ekranı mağazası var. oradan haber siteleri vs ekleniyor. ben radyo ekledim. normalde iphone ve ipad lerde olan 'RADYO' uygulaması buraya da gelmiş. tüm radylaar var. açıp dinleyebiliyorsunuz tıpkı telefondakiler gibi.

bi de şu var.

http://galeri7.uludagsozl.../270/windows-8_353859.png

ekranın en tepesine gidince fare imleci 'el' oluyor. ekranı aşağıya çekince şöyle bir hal oluşuyor. daha sonra o dosyalara tılklayarak ya da ekran üstünde hareket ettirerek yerleştirme yaapbiliyorsunuz. yani başlangıç ekranı gibi, açık uygulamaları da ekran üstünde bi,r düzene sokabilirsiniz.

Yani ctrl+tab ile açık olan uygulamaları burada solda görebiliyorsunuz.

kısacası, microsoft yavaş yavaş macintosh a yaklaşıyor. canlı bir görüntü kalitesi ve yanında mükemmel bir basitliğe doğru gidiyorlar.
2 gb ram ve 512 mb ekran kartından aşağısına tavsiye etmeyeceğim işletim sistemidir.
daha önceden artılarının bulunduğu bir entry girmiştim. şimdiyse eksilerine değinelim. *
öncelikle windows 8in artılarının eksilerinden daha fazla olduğunu belirtmeliyim, tabii ki bana göre.* önceki girinin de tamamen subjektif bakış açısıyla yazdığımı da belirteyim. kendime göre idi yani. neyse gelelim gördüğüm eksi yanlara.

i.başlat: başlat tuşunun birden bire tepeden inme bir şekilde kalkması tabii ki yıllardır başlata alışmış bizler için kullanırken bir eksiklik, yadırgama oluşturdu. yani ilk başlarda benim için oluşturdu ve okuduğum yorumlardan bunu eksiklik olarak görenler çok. birden kaldırma yerine opsiyonlu bir şekilde olabilirdi başlat.*

ii.metro arayüzü: arayüzden evvel arayüz kısayollarının(özellikle de şu sağ üstte bulunan) zırt pırt amansızca çıkması biraz yersiz. bir de kısayola gideyim derken masaüstünde açık olan uygulamayı yanlışlıkla bir tıkla kapatabiliyorsunuz bu yüzden. bence tam ekranken bir pencere, imleci tam sol üst köşeye götürünce kapatma tuşu etkisiz olsaydı daha iyi olurdu. neyse metro arayüzümüzdeki eksikliklere gelirsek daha fazla kişiselleştirilebilirdi(mesela ben soldan sağa değil de yukarıdan aşağıya kaydırmak istiyorum ya da sağdan sola) boyutunu ayarlayabilme eklenebilirdi. ama böyle çok da değiştirilemez olması da kalıcılık için bir artı bence.

iii.hesap eşleştirme: buna ilk entryde değincektim unuttum amk. hani söylemiştim ya vindivz sekkizi yüklerken hotmail hesabınız varsa eşleştiriyo bilgisayarınızı, sonra bilgisayar açılırken hotmail şifrenizle giriyorsunuz açılıyor falan. bu çok büyük bi eksiklikti bence. yani benim için ilk başlarda öyle oldu. ev arkadaşımın bilgisayarı arızalı olduğu için benim bilgisayar ortam malı oldu. o yüzden bilgisayarın şifresini bilir ortaam. formattan sonra ilk beşlarda hesabı nasıl kapatacağımı bilemediğimden söyledim tabi şifreyi. bu bence baya büyük bi kişisellik ihlali. tabi bunu zorla yaptırmıyor vindovz benim acelemle yapmış olduğum bişeydi, bir de meraktan. neyse işte hesap eşlediğinizde açılış şifresi hotmail şifreniz oluyor bu eksi1, sonra bilgisayarı her açtığınızda msn'ininiz otomatik olarak açılıyor eksi2, üstüne bir de *hotmailinize kayıtlı facebook arkadaşlarınıza online gözüküyorsunuz eksi3. bunların hepsi mesajlaşma kutucuğu içinde gerçekleşiyor. yani ilk başlarda birkaç arkadaşım tarafından "feyste yazdım cevap yazmadın bana yea" fırçaları işittim. ev arkadaşım da bir şey demedi.

bu sorunu metro arayüzünde iken ayarlara, oradan >bilgisayar ayarlarını değiştire, oradan da> kullanıcılara tıklayarak sorununuzu halledebilirsiniz. tabi bu özellik bilgisayarını şahsından başkası kullanmayanlar için artı bir özellik onu da belirtelim gadasını aldıklarım.

iv.mağaza: önceki entryde mağazayı övdüm, şimdi yeriyorum. yani yerici bakış açısıyla yaklaşarak şunları söyleyebilirim; ya abi yeni ve köklü değişiklik yaparak bir işletim sistemi yapıyorsun, odak noktası da metro olan bir işletim sistemi. yani uygulamalarla şanının yürüyebileceği bir işletim sistemi, fakat sen mağazaya bir iki uygulama koyuyorsun. vitrini doldurmadan iki üç ana malzemeyi alıp onlarla bi hevesle dükkan açmaya benzemiş bu. bir iki ay bekleyeydik de bi dünya uygulama yazsaydınız. hayal kırıklığı oluşmadı değil hani. bu da bence önemli bir eksiklik. minare var kılıfı yok amk. tabi türkçe mağazamız kıt olabilir, diğer dillerde bolca uygulama olabilir onu tam olarak bilmiyorum o yüzden bu konuda af diliyorum. bir de şimdi az diye hep az olacak hali yok yavaş yavaş artıyor zaten takip eden bilir, fakat keşke açılışı zengin içerikle yapsaymışsın be bilgeytz. bastım eksiyi

v.dosya gezginindeki"ribbon": hani bu dosya gezginindeki ofiste çıkan kısayol butonlarını gereksiz bulanlar çok. bu da bir eksi olabilir. biraz kullanışsız gibi sanki.*

vi.sağ tuş: yıllardır sol tuşa abanan bizler için bu da yadırganabilecek bir değişiklik. hani ilk başlarda zor gelebilecek, zamanla aşılabilir bir şey fakat alıştın diyelim piyasadaki tüm bilgisayarlar windows 8 olmadığından sorun teşkil edebilecek bir şey. kısa vadede zararlı, uzun vadede yararlı.

bir de oyun çalıştırırken bazı şanssız arkadaşlarımızda tam ekran sorunu oluyormuş. çözünürlük tam oturmuyormuş ekrana falan. valla ben 2 oyun yükledim şimdiye kadar. biri nfsmw* idi, diğeriyse pes 2013. nfs'de tam ekranda yanlar boş ama kuçuk bi uygulamayla onu hallettim. pes 2013te de ilk yüklediğimde yanlar boştu fakat settingse girip biraz kurcaladıktan sonra o da halloldu. bende bu konuda sıkıntı yok canlar. hatta bence bu en problemli oyunda bile hallolmayacak şey değil. takmayın bi yerinize.

ulan bir önceki entryimdeki artıların sayısında eksi yazdım buraya. amma velakin orada eklemeyi unuttuğum artılar var sonradan aklıma gelen. bunlar da zaten genelin gözüne çarpan eksiler. kendimce yorumladım biraz. fakat tekrar söylüyorum windows 8i ben beğendim hacı, değiştirmeye de niyetim yok. hatta ilerde orjin falan yaparuk ne dersin bilgeytz. hadi sağlıcakla.
başlatı kaldıran microsoftun büyük bir poker oynadıği sistem, bence eli alır.*
microsoft'un en yeni ve belki de şimdilik en iyi işletim sistemi. "olmuş" dedirtti.

windows 7'de karşıma çıkan çıldırtan pil hatası windows 8'e geçince kalmadı.
görsel
tabletler için ideal, notebook ve pc'ler için ise tam oturmamış işletim sistemidir. zaten telefonda android, tablette android ve bilgisayarında windows 7 kullananlar sadece merak ettikleri için bakabilirler.
1 aydan uzun süredir pro türkçe 64-bit sürümünü orijinal lisanslı olarak kullandığım işletim sistemi. öncelikle lisanslı olmamı bir kenara atıp, gerçekten objektif bir şekilde yorumlamak istiyorum. hani sonra "ulan para vermişsin tabii her şeyini beğenecen pezevenk" demeyin diye söyledim bunu.

- açılış ve kapanış hızı windows 7'ye göre gerçekten söylendiği gibi daha iyi. 7200rpm dahili hdd'm var, ssd olsa ne olurdu kim bilir.

- genel performans konusunda windows 7'den aşağı kalır bir yanını görmedim. gayet stabil.

- başlat menüsünün kaldırılıp metro arayüzünün gelmesi hakkında çok fazla yaygara kopartıldı. benim başlat menüsünün olmayışına ve metro arayüzüne alışmam 1 günümü bile almadı. metro arayüzünü de sevdim; fakat program öğelerinin gruplanması ve düzenlenmesi başlat menüsündeki gibi olsa daha iyi olacaktı. demek istediğim şu; bir program kuruyorsunuz, o programın başlat menüsüne atılan dosyaları bu metroda hiç gruplandırmadan kategorize etmeden ulu orta yere atılıyor, bir grup altında değil. bu benim gözümde bir eksidir. fakat metro arayüzü kesinlikle alışılması güç bir arayüz değil.

- zırt pırt söylenen "metro arayüzü dokunmatik zamazingolara göre tasarlanmış, fare-klavye ile olmuyor" lafları da yukarıdaki açıklamama dahil. dizüstü bilgisayarım var, farem var, farenin orta tekeri var, gayet rahat kullanıyorum. dokunmatik ekranda parmağınızla dokunarak yaptığınız şeyleri burada sol tıkla, ekranı kaydırmayı da parmağınızı sürtmek yerine orta tekerle yapıyorsunuz. bu kadar basit.

- çok isteyen 3. parti bir yazılımla başlat menüsü entegre edebilir.

- başta oyunlar olmak üzere uyumsuz yazılımlar elbet olabilir, sonuçta yeni bir işletim sistemi. fakat inanın xp'den vista'ya geçiş sürecinde yaşandığı kadar çok değil. hatta ben en güncel oyunlar da dahil olmak üzere eskiden yeniye birçok oyun kurup denedim, oyunlar dışında winrar'ıydı, codecli medya oynatıcılarıydı, eklentili tarayıcılarıydı, antivirus ve antimalware'iydi, şuydu buydu çok şey yükledim. daha uyumsuzluk sorunuyla karşılaşmadım. oyun performansı konusunda da windows 7'den aşağı kalır bir şey göremedim. (bechmark işiyle özellikle ilgilenen birisi değilim. oturup sürekli fps değerlerini takip etmek, 30 fps'den 29 fps'ye düştüğünü görünce bile "aaaaa fps düştü dandik bu sistem lan!!!!1111!!11" diye isyan çıkartmak adetim değildir. "çok kasıyor - az kasıyor - yağ gibi akıyor" der geçerim, oyundan o an aldığım hazza bakarım.) bu açıklamama donanım sürücüleri de dahildir.

- windows vista ve windows 7'de alıştığımız windows aero maalesef windows 8'de default olarak yok. isteyen, tıpkı zamanında windows xp'de yaptığımız gibi, 3. parti bir yazılımla kullanabilir. bu da benim gözümde bir eksidir.

- 16-bit ve aşağısı ms-dos oyunlarının doğrudan tam ekranda açılabileceği söylenmişti zamanında ki yalan olmuş bu da. bu da benim gözümde bir eksidir. dosbox'a muhtacız yine.

- apple, android, samsung vb. marketlerine özenilip microsoft mağaza sistemi kurulmuş. oyunlar da dahil olmak üzere (pinball fx2 şiddetle tavsiye - jetpack joyride [beleş], angry birds [maalesef ücretli], fruit ninja [maalesef ücretli], yepyeni bir mayın tarlası [beleş] gibi güzel oyunlar var.) uygulamalar (radyo, chat, interaktif, sözlük vb.) indirip yükleyebiliyorsunuz. (oyunlar dışında skype, turkcell vınn, ntvmsnbc rss, tureng sözlük, tunein radyo, accuweather, merlin'in kazanı rss gibi uygulamalar yüklü bende mesela) uygulama zenginliğini gerçek anlamda tatmak için maalesef bölgenizi abd vb. olarak değiştirmeniz gerekiyor, türkiye olarak ayarlayınca her uygulama gözükmüyor mağazada. bu ayrıntı da benim gözümde bir eksidir.

- windows 8 metro arayüzüne özel tasarlanmış uygulamaları (bir üstteki açıklamamda bahsettiğim mağazadan indirilen uygulamalar mesela) kapatmak için klasik windows explorer arayüzündeki gibi sağ üstteki x tuşuna tıklamıyorsunuz. fare imlecini ekranın en üstüne getirip sol tıklıyorsunuz ve program penceresini aşağıya sürüklüyorsunuz. bu benim gözümde ne bir artı ne de bir eksi açıkçası, zamanla alışıyorsunuz gerçi. buna yorumum nötr.

- microsoft office 2007 ve 2010 sürümlerinde gördüğümüz ribbon bölmesi bu sefer windows explorer'a da entegre edilmiş, güzel olmuş.

- internet explorer 10 var. internet explorer yerden yere vurulan bir tarayıcı olsa da chrome-opera-firefox üçgeninde çok dolaşmış biri olarak 10. sürümünün önceki sürümlere göre çok daha stabil ve hızlı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. bunun dışında windows media player, paint, windows movie maker gibi uygulamalarda bir sürüm değişikliği mevcut değil.

- windows'un ilgili yazılımları dışında metro arayüzü üzerinden çalışan "müzik", "okuyucu" (pdf açıyor), "video", "kamera" adlı uygulamaları var. "müzik" adlı xbox uyarlaması uygulamanın gayet kaliteli olduğunu söyleyebilirim.

- "oyunlar" klasörü yok; fakat onun daha interaktif bir versiyonu gelmiş. microsoft windows live hesabınız varsa onunla giriş yapıyorsunuz. rekorlarınız, oyun kayıtları, mağazadan yüklediğiniz oyunlar vb. yer alıyor.

- windows vista ve windows 7'de kullandığımız gadget'lar burada yok. bunların bağımlısı olanlar eksikliğini ciddi anlamda hissedebilir; ama ben şahsen zaten çok kullanmadığım için hissetmiyorum. ayrıca o gadget'ların -hepsi olmasa bile- işlevlerini karşılayan metro uygulamaları zaten mevcut.

- görev yöneticisi, ctrl+alt+del yapınca çıkan kilit ekranı gibi yerlerde değişiklikler mevcut. ekstra bilgisayar ayarları gelmiş, fare imlecini ekranın sağ altına getirince sağda çıkan şeffaf bölmeden ulaşabiliyorsunuz her şeye.

aklıma gelenler, genel olarak söyleyebileceklerim bunlar. şu "windows 2000 iyiydi, windows me kötüydü, windows xp iyiydi, windows vista kötüydü, windows 7 iyiydi, windows 8 kötü olacak" konusunun işlendiği resimdeki gibi düşünmeyin. windows 7'den aşağı kalır bir şeyini görmedim. artıları olduğu gibi eksileri de mevcut şimdilik. microsoft'un huyudur, zibil tane güncelleme çıkartır, üstüne yamalı bohça niyetine service pack'ler çıkartır. merak edenlerin en azından lisanssız olarak, deneme sürümünü yükleyip görmelerini öneririm.
lenka'nın güzel hatrına deneyeceğim işletim sistemi.
yaklaşık 3 hafta önce kullanmaya başladığım işletim sistemi. uzun yazmayı pek sevmem o yüzden özet geçicem piçler. T6600 işlemcim, sata2'ye bağlı ocz agility 3 ssd ve 3gb ddr2 ramim var. öncelikle hız ve stabilite konusunda kesinlikle sıkıntı yok. 7'den daha hızlı. uyumsuzluk sorunu da yok. 7de çalışan herşey 8de de çalışıyor. ssd'ye kurulu 8'im 1 saniyede kapanıyor. evet bildiğin 1 sn. 5-6 saniyede de açılıyor. şimdilik bu kadar. sonra keyfim gelirse teknik uzman olarak uzuuunca yazabilirim sevgili sözlükçüler.
kullananlardan duyduğum kadarıyla bu sefer olmuş dedirten işletim sistemi. her ne kadar olursa olsun her zaman linux
türkçe sürümü iyice aranınca bulunan hede. daha yeni etkinleştirdim. amk kapatmama rağmen kendi kendine güncelleme yapmış, etkinleştir uyarısı çıkmaya başladı.

düzeltme: aklıma gelmişken yine etkinleştirdim. o istediği kadar uğraşsın. belanı sikicem windows sen mi büyüksün ben mi. inatlaşma benle.
bu microsoft bizi anlamiyorlara en guzel ve en yeni ornektir. Ondandir ki her zaman ubuntu, her zaman linux!
kısacası 'aşağı kalır yanı yok.' sistemi. ama daha yeni ve tekno bir sistem olması sebebiyle 'bak bunları bunları çok çok daha iyi.' şeklinde olmalıydı.

tabi microsoft kar peşinde koştuğundan normal sayılabilir bu, 8'in ultimate'i falan çıkana kadar çok bir şey ummamak gerek.

açıkçası ben 2020-2025'e kadar microsoft'un google'a yenileceğini düşünüyorum. google delip geçecek. çünkü paraya daha tok. he dayatmacı tavrı iyi değil, orası ayrı.

microsoft, office programlarında bile aşırı aç göz. oysa google olsa en azından eski sürümleri ücretsiz sunabilirdi.
anlaşıldığı üzere en azından beni ve benim gibi düşünenleri çoktan kaybetti windows ve windows 8.

''tonla para al, kullanıcı bilgilerini çal, mavi ekran ver.''

ayrıca (bkz: linux)
türkiyede cd nin üstüne yazılan yazıdır.
dokunmatik bilgisayarınız varsa kullanmanız önerilr.
Windows 8 gerçekten alışılmışın dışında bir işletim sistemi. Bill gates gerçekten iyi iş çıkarmış. Öncelikle bir çok windows7 kullanıcısının dikkatini çektiği gibi benimde dikkatimi çeken en önemli nokta bilgisayarın hızlı açılıp kapanması. Öyle böyle hızlı değil abi. Neyse tasarımından söz edecek olursak bu sefer her zaman ki windows işletim sistemlerinden daha farklı bir sistem var. Öyle sol altta başlat ifadesi yok. Sol alta gelince başlangıç diye bir kutucuk çıkıyor ona basınca posta, fotoğraflar, mesajlar, masaüstü, takvim, harita gibi bir çok uygulama geliyor. Dahası biraz sağa gidince windows mağazası var. Mağazada her türlü uygulama var, oyun, eğlence, fotoğraf, müzik ve video, finans, güvenlik ve daha bir çok uygulama. Sözün özü windows 8 güzel. Denemek lazım, anlatmayla olmaz.
ilk zamanlar metro arayüzünde bayağı bir zaman harcadığınız, yenilikleri keşfetmeye çalıştığınız; ilerleyen zamanlarda ise metro arayüzü daha seyrek kullanmaya başladığınız işletim sistemi. bi noktadan sonra insan gerek duymuyor.
metro arayüzünde ki uygulamaları kapatamama gibi bir durum yoktur. kapatmak için görev yöneticisine de gerek yoktur bunun için.

uygulamaları kapatmak için; uygulamanın açık olduğu ekranda mouse ile ekranın üst tarafından tutup, ekranın en alt tarafına doğru sürükleyip bırakmak gerekiyor.
Eve girdiğimiz zaman şu power tuşuna ayağımla basayım da ben üstümü değiştirene kadar açılsın zevkimiz vardı onu iki paralık etmiş işletim sistemidir. Yok la şaka maka 2 saniyede açılıyor bilgisayar adamlar yapmış.
akilli telefonlar icin iyi bir secenek olmadigini dusunuyorum zira android o kadar yaygin ki, telefon piyasasi buna adapte olana kadar epey zaman gerekli.
artıları eksileri için;

http://www.otlakci.com/windows-8-15-arti/

http://www.otlakci.com/windows-8-15-eksi/
yaklaşık 20 gündür kullandığım işletim sistemidir. günümüz teknolojisini çok çok iyi hissettiriyor. sistem bilgilerine erişim, analiz ve hızlı çalışma gibi avantajları var. ancak bütün bu güzelliklerin üzerine çökmüş stabil çalışmama sorunu var ki kullanım zevkinin içine etmiş. bazen çok hızlı olan bilgisayar bazen sizi çileden çıkarıyor. büyüteç, ses ayarı ve ekran klavyesi gibi yan ögeler fail. ses ayarını yaparken birden ses ayarı hata veriyo, pc kilitleniyor görev yöneticisini açıyorum o da çalışmıyor. oyunlar bazen mükemmel performans verirken olmadık anlarda orta vadede kasmalara neden oluyor. ve söylenildiği gibi 15-20 saniyede falan açılmıyor. adamlar o testi sistem yüksüzken yapmış. tabi stabil çalışmama sorunu en fazla internet erişimini etkiliyor. bu gece windows 7'kesin dönüş yapabilirim.