bugün

yeni bir uludag sozluk neferi.

6.nesilmi$, ho$gelmi$.
o kadar çok yeni nesil alınmıştır ki nickini volkan yapmak isteyen bu yeni nesil arkadaşımız anca 2386 ncı volkan olabilmiştir. kim bilir kaç murat kaç esra kaç hüseyin vardır aramızda şeklinde olayı geyiğe vurmadan hoş gelmişsin diyerek karşıladığım 6. nesil yazar akdaşımızdır.
yeni ergenlik cagina girmis belli. yuzunde cikan sivilceleri patlatirken fiskiran irin entrylerine sirayet etmis olmali. osmanli devleti ile alakali, asli astari olmayan, hakaret dolu cumleleri baska turlu izah edemedim.
adaş yazardır. hoş gelmiştir.
acilen ''tarih okumaları'' yapmasını tembihliyorum kendisine.* * *
--alıntı--
taht için beşikteki bebekleri dahi öldürten,

haremlerinde homoseksüel arzularını tatmin için erkek fahişeler tutan,

türk milleti'nin yazgısına zorbalıkla el koyan,

viyana'ya kadar gidip anadolu'ya nasıl döndüğünü bilemeyen,

türk milleti'nin vatanını savunmaktan aciz olan,

türklüğü, arapçılığa haince kurban eden,

yıllarca komprador zenginlerin jandarmalığından başka bir şey yapmayan,

ordusunun komutasını alman paşalarına verecek kadar acizlikler yaşamış olan,

ilk iki padişahı dışında tamamının soyunda ruslar ve rumlar bulunan,

türk kelimesinin kullanılmasını dahi yasaklamış olan,

bir hanedan'ın torunu olmaktan şeref duymak ne ise, işte bu başlığın da manası o'dur.
--alıntı--
bunları uludag sozluk gibi bagnaz-yogun ve tarihi bilimsel degil,sovenistce gorebilen yazarlarla dolu bir yerde yazmış ve beni sasirtmis olan altıncı nesil yazardır. arkadasin dedikleri iftira mi diye bakalim;

1-) sehzade ahmed in hikayesi;
ikinci Murad'in, tahta geçen fatih sultan Mehmed disinda 5 oglu daha var:
Ahmed, Alaeddin, Hasan, Orhan ve Küçük Ahmed...
Bunlardan ilk dördü babalari sagken öldüler, Fatih Sultan Mehmed tahta çikacagi sirada bir tek sehzade Küçük Ahmed hayattadir.
sehzade Küçük Ahmed, 1451'de henüz kundaktadir. En büyük agabeyi Mehmed (Fatih) tahta çikmak üzere Sancak Beyi olarak görev yaptigi Manisa'dan Edirne'ye gelir gelmez, ilerde saltanat iddiasinda bulunarak taht kavgalarina yol açabilir düsüncesiyle kundaktaki kardesi Küçük Ahmed'i bogdurttu. sehzade Küçük Ahmed'in tabutu, babasi 2. Murad'in cenazesi ile birlikte Bursaya gönderildi. Küçük Ahmed, Bursa da babasinin türbesinde defnedildi. arkadas yazmamis ama ekleyelim nizam-i alem kurali geregi kardes katli serbest birakildiktan sonra yani bilinen adi ile fatih sultan mehmed kurali ,saltanat icinde sadece kardesler birbirini oldurmemis ayrica oglunu oldurten baba padisahlarda mevcut, kanuni sultan suleyman ve ucuncu ahmed bunlara ornek teskil eder.
kaynak :( erdogan tokmakcioglu- katledilen sehzadeler)
kaynak:( cetin altan-Oldurulmus sehzadeler ve devrilmis padisahlar)
2- arkadasim; homoseksualite, ic oglanlar,osmanli da escinsellik, enderunlu fazil bey ,cenginame, hubanname, oglanlar icin yazilmis divan edebiyatinin unlu siirleri,vb.vb.diye google dan arativer istersen .
isin ilginc yani, osmanli tazminat donemine kadar ,bu tarz escinsellik soylemleri yasaklamak bir yana hakkinda ciddi anlamda rahatsizlik bile duymamistir.
murat bardakci'dan (u: hani birkac entry altta okuyun diye bize tavsiye edilen )
"...Kadın düşkünleri çoğaldı, delikanlı meraklıları azaldı. Oğlancılık sanki yere battı. istanbulda eskiden beri delikanlılara karşı olan aşk ve ilgi kızlara yöneldi. Sultan Üçüncü Ahmed zamanından beri devam eden Káğıthane seyri daha fazla rağbet buldu. Gerek orada, gerek Bayezid Meydanında arabalara işaret verme usulü başladı. Devletin önde gelenleri arasında kulamparalığıyla meşhur Kámil ve Áli Paşalar (o devrin sadrazamları, yani başbakanları) ile onlara mensup olanlar kalmadı. Áli Paşa, yabancıların eleştirisinden çekinerek kulamparalığını gizlemeye çalışırdı." (osmali resmi tarihcisi cevdet pasa -Máruzát, Türk Tarih Kurumu Yayını, sah: 9)

hilmi yavuz'dan
Fatih'in ünlü iki gazeli vardır: Birincisinde, 'Veyis' adında bir güzel oğlanı över, gazelin sonunda da 'Ey Avni! Taliin iyi gitti ve o sevgili (Veyis) misafirin oldu. Fırsatı kaçırma; zira Veyis bin cana bedeldir' der. Malum, 'Avni' Fatih Sultan Mehmed'in mahlasıdır; yani, şiirde kullandığı adı! ikinci gazelde, Galata'da bir kilisede görevli genç bir papazı öve öve bitiremez Fatih.
Fatih Sultan Mehmed'in eşcinselliğinden Osmanlı rahatsızlık duymamış ki! Rahatsızlığı, bugünün etik kriterleriyle geçmişi 'aklamaya'(!) çalışanlar hissediyor... Osmanlı'nın bu konuda gizlisi saklısı yok! Veziri Ahmed Paşa'nın, gözdesi olan oğlanlardan birine gönül vermesi üzerine, gazaba gelip onu 'Kapıcılar Odası'na hapseden de Fatih Sultan Mehmed'den başkası değildir."

4- "viyana ya gidip anadoluya nasil dondugunu bilemeyen" derken sanirim kastedilen basit bir metafor, fatihin ,yavuz'un torunlariyiz deyip boncuklu deli ibrahim'in, abdulmecid'in,resat'in da torunlari olduklarini pas gecen, osmanliyi sadece yukselis donemiyle ibaret sayip ovunup geri kalana iki satir ayirmayan anlayisa elestiridir. viyana kapilarini doven guclu imparatorluktan ,atestefanos ta ruslara ve istanbul'un 15-20 km disinda bulgarlar'a baris cagrilari yapip acziyet icinde kalan gucsuz imparatorluga nasil donusuldugunun, esasinda incelenmesi gerektigi unutulmamali demek istiyor. ya da ben oyle algiliyorum .
5- turk milletinin vatanini savunmaktan acziyet ile kastedilenin osmanlinin son padisahi vahdettin oldugu gayet acik degil mi ? yalan mi ? istanbul isgal altinda, isgal donanmalari bogazda ve saray tam bir teslimiyet icinde degil miydi? ataturk hangi gorevle gonderildi samsun'a , hilafet ordusu neden gonderildi anadoluya yazinda ogrenelim.
6- turklugun arapciliga kurban edilmesinden kastedilen mana bence yanlis ortaya konulmus ilgili yazarca cunku osmanli ummetci bir imparatorluktu.sadece turklere donuk degildi.sarayda turkler pek itibar sahibi degildi demek isteniyorsa bu cok saglam delillerle ispatlanabilecek bir iddia degil.fakat ankara savasinda yildirim beyazit komutasindaki ordudan turk kavimler olan anadolu beyliklerinden gelen savascilarin timur tarafina gecmesi dolayisiyla olusan kimi olumsuz dusuncelerin sarayda daha cok devsirmelere yer verilme karinesine yardim ettigi kismen dogrudur. fakat boyle bir iddia tamamiyla gerekce edilemez.

8-) sadece "liman van sanders" deyip kestirilip atilan birinci dunya savasindaki alman subay nufuzu oldukca komik ve arastirmadan ve incelemeden yazilmis anlasilan.
2. Meşrutiyet Dönemi'nde ise ordunun modernize edilmesi çalışmaları hız kazanmış ve çalışmalar 1910 yılında başlamıştı. Türk Ordusu içinde tanınan ve sevilen biri olan ve bir çok kurmay subay yetiştirmiş olan Von der Goltz 1909 yılında yeniden Türkiye'ye çağrılmıştı. Bu teklifi kabul eden Von der Goltz, sonradan 14 Alman subayını daha Türkiye'ye çağırmıştı.

Sultan Abdulhamid döneminde çok zayıflayan donanmanın ıslahı görevi ingiliz Amiral Limpus'a, jandarma birliklerinin ıslahı ise Fransız General Bauman'a verilmişti.

Islahat çalışmaları 1911 yılı Eylül ayına kadar sürdü. Bu ıslahat çalışmalarının en önemli meyveleri astsubaylar ve tüfekli piyade birklikleriydi. Ancak yine de ordu hala tatmin edici bir duruma gelememişti. Ordu fazlasıyla siyasete bulaşmıştı. Bu da ordunun birlik ve beraberliğini bozuyordu. ayrica liman van sanders ile birlikte ust duzey gorevli 40 kadar subay vardir osmanli ordusunda.
sarikamis faciasinda enver pasa komutasindaki ordunun yonetim kademesininde buyuk kismi alman subaylarca yapilmistir. cekinmeyin arastirin.

9-) en ilginc ve dogru madde osmanli padisahlarinin analarina dairdir ki... bir sozluk yazari, iki kaynak kitap okuma geregi bile duymadan sozluk hesabini bile ortaya koymus ne yazik ki ...
orhan gazi ve celebi mehmed disinda osmanli padisahlari icinde hangisinin annesi turktur merak ettim aciklayin?
irk olarak yabanci olup fakat sultan olunca turk ismi almalari bizim icin yeterli diyorsaniz mesele yok. fakat orhan gazinin annesi mal hatun ve celebi mehmed'in annesi devlet hatun disinda turk olan var mi soyleyin allahaskina?

ha bunlari yazdim diye osmanli dusmani oldugum dusunulmesin, fakat tarihinde boyle carpitilmasi, iddialarin boyle mesnetsizce, sorgusuz sualsiz ispat karineleri getirmeden reddedilmeye calisilmasi komik oluyor. baskalarina tavsiye edeceginize gidin siz biraz tarih okuyun.lise kitaplarindan degil detayli osmanli tarihi arastirmalarindan ogrenin.hic bir zarari yok bu bilgilerin hatta biraz ufkunuz acilir fena mi ? *
(#5068693) inşallah müneccim boku yemiş bir arkadaştır. * *
iç savaş'ın ne demek olduğunu bilmeden bir ordunun kendi halkına karşı savaş kazanabileceği utancını savunan sığ suların çakma entellektüelidir. ekran karşısında ulusalcı ninnileri ile büyüdüğü her satırından belli olmaktadır.
tarih okumadan tarih bezirganlığı yapma gayreti ise utanç verici derecede trajikomiktir.
galatasaraylı olduğundan dem vurup ne idüğü belirsiz "sözde" eleştirilerle kendini marjinal sanma yetisini içinde yeşerten bir garip insan. özelden yazışma terbiyesini edinemediği ve beceremediği gibi tanımadığı insanların başlığına pisleyecek kadar da cahil cesaretine sahip. ilgi çekme çabasını üzülerek izliyoruz. yazık...

edit: konuşma üslubundan nasiplenemediği için kendisini engelleyenleri "kaçmakla" itham edecek kadar güzeldir kafası. tartışmaların geçtiği başlığa bakanlar kimin kaçtığını, ne mal olduğunu, ne hale düştüğünü kolaylıkla ayırdedebilir! gülerek izliyoruz. *
(bkz: #7297918) tebrik ediyorum, izlemeye de devam ediyorum.
(#7510410) numaralı entry siyle beni çileden çıkaran yazardır. işgalci ingilizlere kitaplarında bir tükürmediği kalan şahsiyete ingiliz yalakası yakıştırması yapıyor,belli ki kitaplarını dahi okumadığı bir insana çamur atman nedir ki. okumak lazım okumak bir kez olsun önyargısız okumak lazım, kulaktan dolmalarla hareket etmemek lazım.
bu kadar sığ bir yazar...(#8339903)
(bkz: risale i nur külliyatı/#8542636) nolu entrysiyle ilgili bir sorum var.

tefsir olan bir kitap islamı nasıl yahudileştirir?

not: daha önce benzer bir entry yazıp sonra değiştiren ve daha sonrada ben böyle birşey yazmadım diyen bir yazara denk gelmiştim. bu yüzden;
"yakılması gereken kitaplardandır. sahte bir peygamberin islam'ı yahudileştirmek için uydur uydur yazdığı mavallarıdan oluşmaktadır. bir de bunları hristiyan papazları gibi ilhamla yazdığını iddia etmiştir. şerrizeman hızretleri"
(#8633704) bu entry sinde yüzeysellik kavramını yeryüzünden silmiş değerli yazar.

bol yazmalar dileriz.

nesildaşım bu arada kendisi. sevindim.
en gerekli sözlük yazarı. her sözlüğün belli bir komüniste ihtiyacı var. vakit geçirmek daha kolay oluyor.
(bkz: osmanlı devleti/#8898607)

kendisinin güzel çay demlediğini duydum, hepimize çay koysa da içsek ama kendisine de bisiktirol isimli baş ağrısı hapını öneririm...
yavuz sultan selim han'la bozmuş yazar.
(#9094273)
volkan isimli yeni türk telefon üreticisinin yakın zamanda çıkaracağı mp3, kamera, 3g özelliği bulunan modelidir.

(bkz: fıyatı da sadece 179$)
kendisinin adımla ilgili engin(!)düşüncelerine cevap vermek maksadıyla sayfasına girip hiç değmeyeceğini anladığım hayal kırıklığıdır.
şöyle bir yazardır;

birisi birşeyler yazar, o da hemen altına, cahil bu yanlış biliyo bu yazar. yetinmez gider nicki altına yazar.

ama bunun yerine madem yanlış biliyordur o diğer yazar ona yazdığının altında doğrusunu anlatsa olmaz mı? olmuyor işte. çünkü amaç o değil. çünkü kendisi de kendisine anlatıldığı akdarı ile biliyor ve ad homineme diğer islamcılar gibi tapıyor.

fikre değil, fikri yazana saldırarak fikri çürütebileceğini sanıyor. jackskellingtonin bir adet orospu çocuğu olması, yalancı cahil ve terbiyesiz olması ona göre jackin SÖYLEDiKLERiNiN yanlış olduğunu anlatmanın tek yolu.

ortaçağ az ötede. akıldan daha uzak değil sizlere
tanımam etmem ama tahminde bulunacak olursam basit insandır. 23 yaşadığı şehrin plakasıdır ve 86 doğumludur. aynştayn zekam beni yanıltmıyorsa adı da volkandır. pin kodu 1986dır, okul takımında forma giydiği zamanlar forma numarası 23 tür. rehberinin en başında a diye biri kayıtlıdır başka kimseyi aramamak için. küçükken pazar günleri banyo yapıyodur. kendisi hakkımda düşüncelerim bunlar. nasıl yazar ne yazar bilmem.hoşgelmiş.

23 1923'ün 23üymüş, kısmende olsa göt olmuşum.olsun.olur öyle.
askerden sağlıcakla dönmesini beklediğimiz sözlük yazarı. hayırlı teskereler o zaman.
hayırlı teskereler olsun yazarıdır. Ama kısa dönemmiş çabuk geçer.
sağlıcakla askere gitsin dönsün yazarı. hayırlı teskereler şimdiden.
güncel Önemli Başlıklar