1. 1.
  "Sikke" adı verilen ilk Osmanlı madeni parasını bastıran,ilk daimi orduyu kuran bursa fatihi...
  2 ... farabi
 2. 2.
  (bkz: orhangazi)
  ... hendrix
 3. 3.
  ayrıca orhan gazi adında birde ogrenci yurdu vardır ve bu yurt ne uludag kampusune nede ali osman sonmez kampusune yakındır. ve insanlar orada surgun tarzı bir hayata itilmektedirler.
  2 ... dick duranin goz yaslari
 4. 4.
  (bkz: geyikli baba)
  1 ... ruznamce
 5. 5.
  bursayı fethetmiş osmanlı hükümdarı nede iyi etmiş.
  3 ... sedat pekerin yegeni
 6. 6.
  ankara'nın da fatihidir. ankara'nın o zaman ki adı engürü veya engüri olarak geçer.
  ... ruznamce
 7. 7.
  ibn battuta seyahatnamesi'nde urhan bek olarak geçer.
  3 ... ruznamce
 8. 8.
  Osmanlı padişahlarının ikincisi, 34 yıllık saltanatında 16000 km2 olarak devraldığı osmanlı topraklarını oğlu Murad Hüdavendigâr'a 95000 km2 olarak devretmiştir.
  3 ... northwich
 9. 9.
  maltepe de bir lisenin de adıdır aynı zamanda.
  ... larex
 10. 10.
  yaptırdığı imaretlerin üstünde çoğunlukla ufukların efendisi, "sultan-ül güzat gazi bin el gazi" yani gazalar sultanı, gazi sultanların oğlu gazi sultan yazar.

  yani burada gaza olgusu vurgulanmıştır. dönemin ruh halini biraz daha iyi anlayabilmemiz için bir örnek daha vermek lazım ; ibn-i battuta ünlü seyahatnamesinde bursa'ya geldiğinde orhan gazi'yi gördüğünden bahseder onun için türkmen hükümdarlarının en zengini olduğunu ve hiç durmadan civar kafirleri ile gaza ile meşgul olduğunu söyler. orhan gazi'nin bir yerde en fazla bir ay durduğunu devamlı gaza ile meşgul olduğunu, muharebe hali dışında ise devamlı fethettiği kaleleri gezmek ile ilgilendiğini söyler.
  1 ... ruznamce