bugün

ingiliz kadın yazar. kadınlığını belirtmekte fayda olan bu nedenle de az önce bu biçimde nitelenen yazardır kendisi.

bilinç akışı tekniğinin başarılı uygulayıcılarından biridir.

deniz feneri, mrs dalloway en bilinen romanları sanırım ya da sanmam, bunun pek önemi yok.

kişisel tarihçemde en önemli yeri ise dalgalar romanı ve kendine ait bir oda ile alır. Oysa orlando, perde arası ve flush gibi yine bir çok güzel kitabı da mevcut.

Kitapları türkiye'de iletişim yayınevi tarafından basılmakta. Yanılmıyorsam bütün eserleri de ya tamamlandı ya da tamamlanmak üzere.
saatler adlı filmde yaşamından kesitler anlatılan yazar
yaşadığı dönemde kabullenilemeyen üstün yazı tarzı nedeniyle çoğu romanının yazarı olarak gösterilemeyen,intihar edebilecek kadar güçlü bi kadın...
hayatı boyunca ölümün gölgesinde yürümüş bir yazardır..bunun etkileri kendini kaleminde bütün çıplaklığıyla gösterir...ve evet;
(bkz: intihar edebilecek kadar güçlü olmak)
manchester üniversitesi nin kendisine vermek istediği fahri doktorayı,'bu tümüyle kokuşmuş bir toplumdur..bana verebileceği hiçbir şeyi almak istemiyorum'..diyerek reddetmiştir.
1882de normal bir şekilde doğup,1941de anormal bir şekildde intihar ederek ölen,edebiyata bilinç akışı tekniğini kazandıran,mrs.daloway,kendine ait bir oda,dalgalar,perde arası,deniz feneri,jacopun odası ve yıllar gibi kitaplara imza atmış,çok büyük umutlar beslemeden yaşamı sürdürebilme gücüne sahip,ama minik umutları da olmadığı için depresif ve melankolik olan,platonik ve yüzeysel olmayan,edebiyatta önemli ve hak edilmiş bir yere sahip olan,çağrışım kraliçesi yazar.
zengin ve evlilik yoluyla asalet bağı olan bir ailenin kızı. zayıf kişiliği ve zenginliğin yaşamın getirdiği fiziksel sıkıntılardan uzak kılmasıyla içine dönmüş, kendini ve acılarını abartmış, yazmıştır.

annesini kaybetmek, çocuk yaştaki üvey erkek kardeşinin okşamalarına maruz kalmak yaşadığı ruhsal çöküntüyü açıklamak için kullanılmış "restless". karşılaştığı bu olayların çökertebileceği kadar hassas olduğu düşünülen kadın, kızkardeşinin kocası ile ilişki kurmaktan çekinmeyecektir. marjinal olmayı "seçmiş"tir. Samimiyetsiz ancak güzel yazmıştır. Kitaplarının derinliği, kendi çalışkanlığından çok, "olay örgüsünün altında çok titiz bir uslupçuluk" arayan eleştirmenlerin eseridir.*
^^stream of concouisness^^denilen tekniği ingiliz edebiyatına katarak beni bilinç akışımın hüsranlarına uğratan kadın yazar.
depresif ama okunası yazar. kısa öyküleri ve romanları vardır. en ünlü romanı mrs. dalloway'dir ve saatler(the hours) adlı filme konu olmuştur. 19. yy'da feminist akıma katkıda bulunmuştur. iyi de etmiştir.
feministliğin öncülerinden; orlando, mrs.dalloway gibi harika kitaplara imza atmış olan yazar.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.