bugün

okuması bana oldukca zor gelen bilinç akışı tekniğiyle yazdıgı, bir klasik olarak nitelendirilen, fakat tarafımdan en karmasık bulunan virginia woolfkitabı. *
içiçe geçmiş zamanları, mekanları ve kişileri tek bir hikayede toplayan, the hours filminin ve sırça fanus kitabının ilham kaynağı olan virginia woolf yaratısı.
big ben'in sesiyle yankılanan, westminster, regent's park, bond street dolaylarında gecen roman.
kabulumuzdur ki; virginia woolf isim yapmış; ingiliz edebiyatına damgasını vurmuştur ama kardeşim insan bi nefes alır yazarken ya; zaman, mekan, bu ikisinin oluşturduğu bilinç akışı, içsel-dışsal değinişler kitabı okurken alnınızdan ter attığınızı hissedebilirsiniz. *

(bkz: stream of conciousness)
(bkz: interior monologue)
koca roman sadece clarrisa dalloway'in parti hazırlığı yaptığı bir tek günü anlatmaktadır. anlaşılması elbette zor, okurken tekrar tekrar geri dönüşler yapılması da muhtemel. ancak sadece keyif için, canınız istiyor diye okursanız zevk alırsınız belki ama işin içine zorunluk ders, sınav, vs.. girince kitabı elinize bile almak istemeyebilirsiniz. o yüzden virginia woolf'un bilinç akışı tekniğini düşünmeyi falan bi kenara bırakarak okumaya çalışmakta fayda var.
söz konusu kitabı sakın anlayacaksınız diye oturup okumayın. yazar her şeyi öyle sabit,hareketsiz ve olağan bir modda anlatıyor ki karakterlerden biri olan septimus'un intiharı bile birden ve çok sıradan bir şeymiş gibi aktarılıyor.
1. dünya savaşı sonrası yaşanan bunalımlı dönemlerin psikolojik boyutlarının anlatıldığı, virginia woolf'un en önemli eserlerinden biridir. ayrıca 1997 yılında marleen gorris tarafından sinemaya da uyarlanmıştır.
Mrs Dalloway said she would buy the flowers herself. Cümlesi ile başlayan ve bu cümleyi neden ben yazmamıştım dediğim, şahane bir eserdir.Biraz zor okunur ama gözlerinizi kapattığınızda kendinizi bir anda 1920'lerin Londra'sında bulursunuz.
(bkz: the hours)
Virginia Woolf'un yazdığı iyi romanlardan birisidir. Mrs. Dalloway bir kadının yalnızca bir gün boyunca yaşadıklarını anlatır. Filmini izlemeden okunması çok daha iyi olacaktır.
kısa, etkili ve cool kitap.

http://upload.wikimedia.o...4b/Mrs_Dalloway_cover.jpg

http://ebooks.adelaide.ed...u/w/woolf/virginia/w91md/
bilinç akışı tekniği ile kaleme alınmış, aynı mekanlarda birbirleriyle hiç çakışmayan iki ayrı hayatı yaşayan clarrisa dalloway ve Septimus Warren Smith' in tek bir gününü anlatırken, her çağrışımla anılarını, hayallerini, kırgınlıklarını, umutlarını, kısaca hayatlarını gözler önüne seren, ince ince işlenmiş bir virginia woolf romanı.
"işte yine vuruyor! Önce tatlı bir uyarı, sonra asıl kaçınılmaz ses..."*

* Saat kulesi Big Ben'den bahsediyor.
stream of conciousness novel türüdür ve bu türün en önemli örneklerinden biridir. bir diğeri ise (bkz: ulysses)
güncel Önemli Başlıklar