bugün

yavşanotu. Sıracagillerden mavi ve beyaz çiçekler açan,güel kokulu, otsu bir bitki.
avusturya lisesinde gelmiş geçmiş en fazla odev veren hocanın ismi almancayı onun sayesinde ögrendim o ayrı
Nevada üniversitesinde geliştirilen "very easy rodent oriented net-wide index to computerized archives" adlı devasa veri tabanının kısa adi.
rus bayan ismi.
(bkz: veronica donovan)
(bkz: robin tunney)
(bkz: veronika nın ikili yaşamı)
(bkz: veronica mars)
(bkz: the veronicas)
paulo coelho'nun kitabına kahraman olmuş, ölmek isteyip intihara teşebbüs eden kızcağızdır. Sahi o veronika'ydı değil mi?
Bir de 'niçin ağlıyorsun elisabeth, mutlu değil miyiz?' Var o da güzel bi kitaptır. Bu da gereksiz ilgi ve bilgi oluyor.
(#15044495)kodummu oturtur, benden söylemesi.
(bkz: #15112889)

hoş gelmiş nesildaşımdır. "önce muz istemeyi öğrensinler" le kırmış geçirmiştir.
ne istediğini bilen delikanlı yazardır. arz ederim.
neden silik olduğunu bilen varsa allah rızası için yazsın yok kendi isteğiyle ayrıldıysa yolu açık, ömrü beyaz olsun.

tanım: şu sözlükte okumaya, mesajlaşmaya, anlamaya değer nadide yazarlardan biri.

edit: kendi isteğiyle ayrılmış. o halde yolun açık, ömrün beyaz olsun...
bu aralar pek bir ilgimi çeken rus kızı. herkese hem gösterip hem elletmesi moralimi bozmuyor değil. (bkz: russian teen veronica)
tony stark'ın -aka iron man- hulkbuster olarak bilinen zırhına verdiği isim.

--spoiler--
her şeyi geçtim, adam uzaya zırh yollamış ya. daha ne olsun. her duruma hazırlıklı olmak böyle bir şey olsa gerek. ama veronica da veronica yani.
--spoiler--
Veronica avluv olani guzeldir.
Uzun zaman sonra etkilendiğim ve gerilimi hissettiğim harika bir yapıt. Gerek olayın akış sırası olsun gerek hissettirdiği gerilim/korku olsun gerekse oyunculuklar olsun tam yerinde olan harika bir ispanyol korku filmi. ispanyol korku veya gerilim filmleri zaten hollywood'u sollar nitelikte ki bu film ile bir kez daha teyit etmiş oldum. Ayrıca olayın zamanında yaşanmış olması da ayrı dikkat çekici.

-------Konusu---------
Bu filmi benzeri filmlerden ayıran en büyük özellik ise ispanya'da resmi olarak kayıtlara geçmiş ve kabul edilmiş olan ilk paranormal olay olmasıdır. Veronica filminde yer Madrid, tarih ise 1991dir. Veronica, babası öldüğü ve annesi de tüm gün çalıştığı için 3 kardeşine de bakmak zorundadır. Veronica her ne kadar yaşından daha hızlı bir şekilde büyümeye başlasa da yine de babasının ani ölümünü kaldıramamakta ve babası ile son bir defa daha konuşmak istemektedir. Bu yüzden en güvendiği diğer 2 sınıf arkadaşını da yanına alır ve gizlice bir Ouija ruh çağırma seansı düzenler. Fakat bu seans beklendiği gibi gitmez ve Veronica hayatının hatasını yaptığını çok sonra anlar ancak artık geri dönmek için çok geçtir. Veronica şimdi sadece kendini değil 3 küçük kardeşini de korumak için amansız bir mücadeleye girer.
2017 tarihli ispanyol yapımı korku gerilim tarzı bir film.

iblisin musallat olduğu bir kızın kurtulma çabaları korku janrı için sıradan bir konu olsa da film çekim açıları ve kurgusuyla sıradan hollywood klişelerine fark atıyor.

--spoiler--
bir de veronica alışageldiğimiz korku karakterlerinden farklı olarak hamlet tarzı trajik bir kahraman.
babasını yeni kaybetmiş, üstüne tüm ailenin sorumluluğu yıkılmış, yalnız bir genç.
yani cadı tahtasına eğlence için değil babasıyla konusabilmek için başvuruyor. masum bir kurban olması ve kimseden yardım görememesi de onun için daha çok üzülmemize sebep oluyor.
--spoiler--
Rec serisinin yaratıcısı paco plaza'nın yazıp yönettiği korku-gerilim filmi. Rec serisini sevdiğim için büyük beklentiyle filmi izledim ama benim için tamamen hayal kırıklığı oldu. Yarattığı atmosfer, oyuncular, çok kötüydü. Piyasaya yeni çıkan acemi bir yönetmenin ilk filmi gibi çekilmiş film. Gerçek bir olaya dayandığı için korkutucu olması gerekirken olamıyor.
(bkz: La Double vie de Véronique)
2017 yapım ispanyol korku/gerilim filmi. filmin başında gerçek soruşturma tutanaklarından uyarlandığını söylüyor. filmin sonunda olay yerinden gerçek(?) görüntüler gösteriyor.

film 3 liseli kızın ruh çağırma seansıyla başlıyor. daha sonra gerçekten bir ruh geliyor ve veronica'yı bırakmıyor. film çokça klişelerle dolu. sonlara doğru biraz sıksa da başlarda ve ortalarda sıkmıyor. aslında birkaç güzel metafor da var yakalayabilirseniz, özellikle bir rüyada. fena bir film değil. 5/10.