bugün

guy fawkes maskesi taktığı için zeka özürlülerin 'gayların sevdiği' gibi yorum yaptığı filmdir.
overrated film. kurgusu basit, replikler klişe. ayrıca olaylar arası akıcılık iyi işlenmemiş; en son işkence çekenleri sadece maskeyi atarlarken görüyoruz falan.

6/10
sayamadığım kez izlediğim film. her seferinde hayran kalıyorum.
her izleyişimde natalie portman a biraz daha hayranlık duyduğum harika filmlerden biridir.
entel fareye teşekkür ederim. sayesinde alıp izlemiştim.
kanaltürk'ün bu filmi yayınladıktan sonra başbakanın ulusa seslenişini göstermesi, filme karşı nasıl bir gaflet dalalet ve hatta hıyanet içerisinde olduğunu gözler önüne sermektedir.
korkun kalmadığında tamamen özgür olabileceğini anlatmış filmdir. yapımda ve yayında emeği geçen herkese teşekkürler mis gibi film olmuş efendim.
(bkz: ölmeden önce izlenmesi gereken filmler)
"v for vendetta maskesi gelmiştir" ilanıyla beni benden alan bir kırtasiyeye para kazandırması muhtemel film.
gelmiş geçmiş en büyük anarşizm filmi. ülkemizde anarşizm kavramı 1 mayıs’ta bakkal camı kırmaktan ibaret olduğu için filmi anlamak insanlara zor gelmiştir muhtemelen.
insanı derinden etkileyen film. fikirlerin, özgürlüğün değerini bir kez daha hatırlatan film. ayrıca ingilterenin başına geçen diktatör herif bana tanıdık geldi bir yerden. yaptıkları da başka yerden. nereden acaba ?
planları hayata geçirmek ve ideallere ulaşmak için yıllar süren ön hazırlık ve çabanın insanı hayrete düşürdüğü filmdir. ayrıca, bu açıdan bakıldığında bunu seven bunu da sever;

(bkz: gattaca)
türk gençliğinin devrimci güdülerini kamçılayan film. bu filmi izle anarşist ol. fight club'ı da izle tam olsun. iyicene olalım hep beraber.
ama bunları amerikanın bize pazarladığını bilmeden hareket edelim.
al yavrum bu kapitalizm bu da anti kapitalizm. bu kadarıyla yetineceksiniz. antisini de biz sağlıyoruz size demektedir bu filmlerle bize hollywood..
çok fazla abartılmasına gerek yok. o filmde olanların elli katı türkiye cumhuriyetinde yaşandı zaten.
ama filmde dikkatimi çeken bir replik oldu. hakkatten beğendim. güzel olmuş.
yazayım da tam olsun bari..

-beneath this mask mr. creedy there's an idea. and idea's are bulletproof..
-(bu maskenin altında bir fikir var mr. creedy. ve fikirler kurşun geçirmez)

(bkz: yürrrooo beee)
bir boka benzemeyen minimal şiir tadındaki film. kimsenin hayatını değiştirdiği filan yok. dün ne isen bugün o'sun. yani sıradan birisin. kapiş? öyle kasılmana filan gerek yok. kimsenin seni taktığı da yok. duydun mu lan bukalemun hayatı yaşadığını sanan zibidi?
beğendiğim ve etkilendiğim ama sonunda o kıza acığıdım güzel bir eserdir.
bu zaman kadar yazmadım ancak artık tutamıyorum kendimi ve bir iki kelam ediyorum fazlasıyla abartılan bu film hakkında;

öncelikle kötü film demek büyük haksızlık olur elbette ama esaretin bedeli nasıl ki tüm zamanların en iyi filmi olamazsa (bunun sana göresi bana göresi yok, olamaz -sebebini isteyenle ayrıca konuşuruz-) nasıl ki fazlaca abartılıyorsa bu da aynı şekilde çok abartılan bir filmdir. bir film izledim hayatım değişti, bir kitap okudum hayatım değişti zırvalarıyla orhan pamuk' un dalga geçmesi* gibi dalga geçiyorum bu filmi izleyip de kendisine bir hayat felsefesi edindiğini sananlarla. öyle izleyip 3 4 saatlik ya da birkaç günlük gaza gelen insanlara lafım olamaz elbette. ben de karayip korsanlarından çıktığımda 15 dakika boyunca jack sparrowdum mesela; ancak bu filmi izleyip de hayatımın filmi bu diyen kişi hayatında film izlememiştir muhtemelen.
her şeyden önce bir kitap uyarlaması olan bu film abartanların genel görüşünün aksine bir kahramanlık hikayesi, bir övmece değil; 'amaca giden yolda her şey mübahtır' fikri üzerine yapılmış bir sorgulamadır.
tüm bu açıklamalarımdan sonra tekrar belirtmek isterim ki derdim filmi beğenenlerle değil, filmi abartıp dünyanın en iyi filmiymiş gibi sunanlarla dahası bunu yaparken filmin ve kitabın vermek istediği mesajı, sorduğu soruları anlamadan 2 3 repliğin arkasına sığınanlarla.
(bkz: m for mendieta)

serbest çağrışım.
--spoiler--
bu ülkenin binadan çok daha fazlasına ihtiyacı var, mesela umut gibi.
--spoiler--
filmin son sahnelerinden alıntıdır.

--spoiler--
-why won't you die?!
-beneath this mask, there is more than flesh. beneath this mask there is an idea,
mr. creedy. and ideas are bulletproof.
--spoiler--
--spoiler--
-neden bir türlü ölemiyorsun? neden!
-bu maskenin altında, et ve kemikten fazlası var. bu maske bir düşüncenin, fikrin üzerini örter bay creedy. ve bu düşünce ve fikirler kurşungeçirmezdir, onları yok edemezsiniz.
--spoiler--
--spoiler--
peki ya o adam? adının guy fawkes olduğunu ve 1605 yılında parlamento binası’nı havaya uçurmaya çalıştığını biliyorum. ama aslında kimdi o? nasıl biriydi? bize adamın kendisini değil, savunduğu fikri unutmamamız söylendi. çünkü bir insan başarısız olabilir. yakalanabilir, öldürülebilir ve unutulabilir. ama bir fikir 400 yıl sonra bile, dünyayı değiştirebilir.
--spoiler--
ayrıca
bkz : http://www.replikler.net/replik/v-for-vendetta/
can sıkıntısına oturulup izlenmemesi gereken filmdir zira anlattığı düşünceleri anlamak sindirmek gerekir ama ben zevkinide almak istiyorum diyorsanız çizgi romanını şiddetle öneririm.
izlediği bir filmi bir daha izlemeyen bünyelerin bile tekrar tekrar izledikleri film.
saçma bir film olsa gerek. arkadaşın abisinin anlattığına göre adamın teki yanarak kurtulmuş hapisten sonra kahraman oluyor. hep hollywood fantazisi işte. inandırıcı değil.
milgram deneyinden esinlenilerek yazılmış sadece bir film olarak niteleyemeyeceğim daha derin bir eser. otorite, baskı ve kalbin bir köşesinde her zaman kalan biriken isyan özlemi...
bu maskenin altında bir fikir var ve fikirler kurşun geçirmez repliği sayesinde ün yapmış film.

film çok iyi çok güzel şeyler anlatıyor lakin bizim atatürkü putlaştırıp, resmen tapan insanların bu filmi destekleyip anlamlı bulması kadar da komik birşey yok.

ne dengesiz adamlarsınız ulan siz!!!