bugün

kızların moldova'da - moldova'ydı yanlış hatırlamıyorsam- kendi aralarında neden türkçe konuştuklarını merak ettiğim dizi.
güzel dizi. felicia oyhş. * yaman reyizi göremedim şuan. korsan gibi kalmasın bu adam hayır.
ezelimsi dizidir. eleştirilecek bir çok yan vardır. ama kendisini izletmeyi de rahatlıkla başarabilen yeni dönem başarılı dizimizdir.
--spoiler--
laf dinlemeyen ve susmayan kadın karakterleriyle "öyk" dedirtse de izlenebilirliği hat safha'da olan dizi. konu ilgi çekici ama lastik don gibi uzama ihtimali olan kısır bir konusu var gibi. yani kızkardeşler orospu olacak mı olmayacak mı şimdilik tüm konu bundan ibaret. yani bu eski asker kızları kurtarmaya mı çalışacak 20 bölüm?

-3.bölümünde küçük kız kardeş işe çıktı. bakalım o salak abla karakteri de aynı kaderi paylaşacak mı!
-berber'in karısıyla kızının hiç susmadan moldovalı ablamıza "hırsiz" demeleri oldukça sinir bozucuydu. sus da bi dinle ak. eva'nın ademi dinlemeyip, eski türk filmlerindeki gibi kardeşine koşması, kardeşinden sobra kendi götünün de tehlikeye girmesine neden oldu.
-o felicia'ya bok atan pezeveng zengin de dizinin en orospu çocuğu karakteri gibi sanki. rambo ademin kendisini de aradan çıkarması yani kesmesi farz bence.
-nur ablamız da çift kişilikli gibi. iyi mi kötü mü karar veremedim bir türlü. herhalde "ben orospu oldum, bütün dünya orospu olsun" diyor.
-arif berber de her dizi'De bulunan bilge karakter. 4.bölümde eva ile girdiği muhabbet güldürdü beni ;

arif : bir şey buluruz
eva : ben de düşünür. bir çözüm yolu buluruz
arif : tabi buluruz kızım. bir taksici, bir rus, bir berber, bir de bar bulduk mu tamam.

berberin yamanın adamı le girdiği diyalog da güzeldi. hani şu adamı evine sokmadığı zaman girdikleri diyalog.

-eva, felicia, diğer rus kadınlar, 4.bölümde sebebi hikmetini çözemediğimiz şekilde olaya dahil olan, daha doğrusu olmaya çalışan yeni gelin (Funda Eryiğit) dizinin güzel kadın sayısını hayli yüksek tutmakta.

-yaman karakteri de izlenesi. oynayan oyuncu da yetenekli.
--spoiler--
daha 3. bölümde tükenmiş olan dizi.

lan adam sana diyor gitme yanlarına diye , yanımda dur diye sen penis görmüş gibi koşuyorsun. ahanda burada tırtladı dizi.
kardeşi kurtardı yerine kendi gitti. böyle sürecek anlaşılan köşe kapmaca oynayacaklar. sündür sündürebildiğin kadar. ama fazla sürmez. reytinglerde düşüş var. 20 lerde kendisi. yakında uçurumdan kendi düşer böyle giderse.

polise de gitmeyin tamammı? bir tanesi iş birlikçi diye tüm türk polisi organize fuhuşta çalışıyor sanki. bu ülke kaç tane fuhuşa bulaşmış eski-yeni polisini içeri attı. o kirlenmişse bir üstüne git. yerlerini de biliyorsun çetenin , 2 saatte basarlar.

işin diğer komik yanı ise bu kızların bakire olduklarından sözediliyor. e nereden biliyor bunlar? kızlar son dakkaya kadar ben bakireyim demedi ki? ne malum? öylesine güzel 2 kızın bakire olma olasılığına da ben 70 bin dolar koymazdım açıkçası.
müthiş dizi.
ezel kalitesini andıran dizi. beğendik. izleyin efenim.
intiharın bir adım sonrasında düşülen ikinci boşluktur.
(bkz: murat boz)
4. bölümde baya baya toparlamış dizi.
ağzıma ağzıma vurdu lan resmen. senmisin eleştiren dedi bana resmen.

--spoiler--
-maral ın hikayesi çok acıklıydı lan. üzüldüm kıza.
-maral ı öldüren 602 şerefsizide enteresan bir tip. önce rahatlattı kızı öyle öldürdü godoş.
-berber nasıl bir tipse korkudan altına edicek , ama mafya önünden gidene kadar gram titremedi. ne kalifiye elemanmış.
-berber arif klişe karakterler gibi değil. normalde bu işte çocuğun yanında dururdu. burda ise al kızı git dedi. heyecanlı bir bölümdü. devamını bekliyoruz. hadi bakalım.
--spoiler--
4.bölümüyle ağızlara sıçan dizi olmuştur. küçük emrah gibi filmlerden pek etkilenmem ama son bölümdeki arabesk bayağı üzdü beni. tabii ki maraldan bahsediyorum.

--spoiler--

-güzelim maral da yüce, değerli felicia uğruna gitti öbür tarafa. kıza ve babasına yazık oldu valla!

-arif berberin yamana karşı yaptığı konuşma çok iyiydi. yaman ipnesi bozuldu gitti!

-şu keltoş tetikçinin kıza iyi davranıp sonra öldürmesini, ünlü bir düşünürün dediği "korku patlamada değil patlamanın beklenmesindedir" sözünü yanlış anlamasına bağlıyorum. belki de doğru anlamıştır tabi. korku içinde ölmesindense mutlu şekilde gitsin dedi herhalde manyak herif.

-felicia ile şu hafif kafadan kırık çocuk arasındaki muhabbet çok şirindi. felica'nın kurtulmasında yardımı olabilir bu çocuğun.

-bazı zamanlar klişelerden kurtulmasına seviniyorum. berber'in kıza yol vermesi bunlardan biriydi.

-şu felicia'ya yardım etmek isteyen kız ne zaman olaya müdahil olacak merak ediyorum doğrusu. oldukça da güzel bir şey. kurtaracam diye da kötü yola düşmesin de.

--spoiler--

gerçek hayatta, bu işi isteğiyle yapan kadınlar vardır elbet ama çivisi çıkmış olan dünyayı gözönünde bulundurursak, böyle zorla çalıştırılan seks kölelerinin sayısının çok olma ihtimali de az değil bence. son derece iç karartıcı bir durum.
kesinlikle psikoloji bozan dizidir. 2. bölümü izledikten sonra 5 dakka güldüm, 5 dakka da ağlamaya çalıştım ağlayamadım. böyle salak bir tipe büründüm. garip bir şekilde yine izlemek istiyorum. adamın kızı öldürdüğü sahne gerçekten psikoloji bozan cinsten.
yazmak için ilk dört bölümünü beklediğim dar bir alanı olmasına rağmen kerem deren'in son bölüme kadar bütün kurguyu oturttuğu için tempo zaman zaman düşse bile sonuna kadar gidilebilecek dizi.

senaristin diğer iki dizisinde olduğu gibi sınıf'ta rıza kocaoğlu'nun oynadığı psikopat öğrenci ve ezel'de ramiz karaeski karakterleri gibi gene tek başına takip etme isteği yaratan harikulade bir yaman karakteri var karşımızda. özellikle ormanda adem'i fark etmeden önce eva'ya doğru bir kurt gibi atılması benim için önemli dizi için küçük bir sahneydi. nur ve atıl karakterleri dizinin gidişatında ritmi arttırabilecek güzel karakterler. nur felicia ile konuşurken ben ekran başından inanıyordum nerdeyse eva'nın orada olduğuna. kerem deren'i biraz olsun biliyorsak bu karakterlerinde geçmişini göreceğiz. yani pezevenk takımı sağlam. ezel'de olduğu gibi o aksiyonun içinde arabesk bi anlatıma sahip.

eva'ya yanaşan liseli abazanlarsa klişe bir deyimle güldürürken hüzünlendirmiştir.

gripin'in ilk dizi çalışması olan müzik hoş duruyor.

ya tek ben fark ettim, ya yanlış gördüm ama felica'ya yardım edecek olan kız ilk bölümde 602'ye götürülen kız.
ezber bozan dizilerden biri daha.
devamı gelsin bunların.
yeni nesil nuri alçoları bize tanıtmış olan yapım.
ben ki bu piçlerin her türlü numarasını anlayabilecek kapasitede bir erkek olmakla övünürdüm. benim bile ağzım açık kaldı anasını satim.
numaralara bak lan , oha yani.

-çaktırmadan cüzdandaki bebek resmini göstererek "çoluğu çocuğu olan güvenilir adam" imajı vermek.
-kızlara sağlam şekilde asılmak , boşluk bırakmamak.
-adam çocuğunun anasını da sattı , hani herifte sınır yok. çocuğunu da satar niye satmasın?
-en tehlikelisi ise her kıza farklı yollarla yavşıyor. esas kıza "çocuğunu özleyen gariban baba" ayağı çekerken garsona "romeo" ayağı çekti. bir diğerine(karısı olur kendisi) "türkiyede pembe panjurlu yuvamız olacak" edeiyatı yaptı. seni beni de götürür satar lan bu adam bu şerefsizlikle , "gel hacı kall of atalım" der gözününüzü bi açarsınız genel ev ...

kısacası nuri alço masum kalıyor. en fazla gazozuna hap atardı. bu adamsa akla hayale gelmeyecek şeyler buluyor lan...

kısacası alex gibi bir kötü adam daha kazandırmıştır. hepsi birbirinden arıza hepsi birbirinden kötü. ama en kötüsü bu sanırım dizideki.

tek gözlü eleman: gelen malları satar.
şerefsiz komser: gelen malları yönlendirir.
alex: mal sağlar...

şimdi o hatunun bu ibişi öldürmezse büyük hata yapar. güvenilebilecek birisi olmamasını geçtim , ordan çıktımı "mesleğine" devam edecektir.
son zamanlarda yapılmış en iyi dizilerden birisi kesinlikle.
eva'nın "adem'i dinlersem götüme tomahawk füzesi girebilir" düsturuyla hareket ettiği dizi. ulan bir kere de dinle lan şu çocuğu!
çok iyi dizidir. bir kere oyunculuktan bahsetmeme gerek yok herhalde. diğer diziler gibi tutmadı malesef sanki ama bu kaliteli olduğu gerçeğini değiştirmez. izleyenler var merak etmeyin yapımcılar senaristler.
berberin kızının kötü yola düşmesiyle hemde tamda tek gözün eline düşmesiyle esasından bir çüş çektiren dizi.

vay anasını sayın seyirciler.
şimdi anlamdığım nokta bu lilesi kız (oldukçada güzeldir hani) diğer yurtdışı ürünleri gibi eğitimsiz, cahil , pasaportsuz , senet imzalamış tiplerden değil ki? kaçar gider (di) ilk fırsatta? du bakalım nasıl bağladılar. hiç dışarı çıkarmıyorlardır belkide. 3 ay sonraya geçtiğine göre kızın yüzünü gören olmamış demektir.

o berberin duruma acıdım esas. birde kızın bebekliğini gösterdiler. tam gözünden vurdular kalbimizi...
reytinglerde ise gelişme var. iyi tek bu kaldı zaten izlediğim. bir de yahşi cazibe. aman kaldırmasınlar.
Senarist veya yapımcılarının içerisinde bu yazımı okuyacak biri olduğuna adım gibi eminim. (ki kendisini ilk satırda daha gülümsettim, hazırlan dahada gülümseyeceksin dizi sorumlusu kişi)

bir roman ve kısa film senaryo yazarı olarak soruyorum ki, bu kadar güzel bir dizi kurgusu olabilirmi acaba bir daha?

mükemmel işleyen diyaloglar, birbirini tamamlayan sahneler. abartısız mimikler, abartısız ve mükemmel oyunculuklar. Ki 7. bölümün sonu itibariyle çok daha güzel bir yere döndü senaryo.

Böyle bir dizi neden tutmaz? bu sorunun cevabı çok kolay. millet aşkı memnu muhadili saçma sapan dizilere alıştırıldığı için kalite ağır geliyor bünyelere.

Yönetmenin ellerinden öpüyorum, bu ne güzel bir bakış perspektifidir.

tek eleştirebileceğim nokta, çok daha vurucu müzikler kullanılabilir ve duygu patlaması yaşatabilir.

ki duyguyu çok güzel yansıtabilen bir dizi, örneğin dizinin ağır başlı abisinin kucağına karısı, kızını verdiğinde ve "bu senin masumun" dediğinde ulan ben ne hayvan adammışım böyle güzel bir duyguyu hala yaşamadım, hemen bi çocuk yapmalıyım dedim içimden. gerçekten duygusaldı.

yani nerden bakarsan bak tebrikler.

alex'inden yaman'nına. nur'undan eva'sına. çok güzel karakterler.

karakter olarak tek eleştirim ise, yaman'ın erkek kardeşi olabilir. o abartılı ve fazla fantastik geldi, başka dizilerde olsa giderdi. ancak bu kadar gerçekçi bir senaryoda o karakter sırıtıyor. umarım senaryo gereği öldürülür.

(bu arada bu tarz kaliteli yapımlar ezel'den sonra gelmeye başladı. onlarada ayrıca tebrik koyuyorum)
femen'in eylemlerinin ne kadar haklı olduğunu gösteren dizidir. türkiye ortalamasının çok üzerinde bir yapımdır. umarım aynı tempoyu ilerleyen bölümlerde de sürdürürler.
(bkz: femen)
şule'nin gerizekalılıkta boyut atladığı dizi.
tamam izliyorum, salı günlerinin gelmesini beklıyorum ama bu kadar da olmaz....şule nin maşallahı var yaman dan hiç korktuğu yok.

yaman işine gelince yenı evlenen çifti falan hemen bulabiliyor, kuşkulandığı berberin evine bidaha hiç bakmıyor...şuleyle berbere gitmişler, birileride eve gitsin bari.

şu hamile olduğu için karnına sıcak su dökülen kadının hikayesi de acıklıydı...dişlerinde tel olan kız, ayrı bir üzüntü vakası...

velhasıl 8.bölüm frangamına şöyle. http://www.youtube.com/watch?v=XMR6R0Gw-II
hikayede eksiklikler olmasına karşın beğenerek izlediğim dizi. misal; dün akşamki bölümde gerizekalı şule yaman'a, adem ve eva hakkında bildiklerini anlattığına göre, yaman'ın adem'e ısrarla "kız nerde?" diye sorması saçmaydı. sözde iyi aile kızı ve masum olan; fakat burnunu gördüğü hiçbir deliğe sokmaktan geri kalmayan şule "eva bizim evde." demedi mi?

ayrıca yaman denen pezevengi hayranlıkla takip ettiğini söyleyen bir kısım izleyiciye de sormak gerek. kardeşim; nerde bir adet şerefsiz, namussuz, ahlaksız, adi, pislik ve yavşak bir karakter varsa ne demeye hayranı oluverirsiniz?

şu herifte hayran olunacak bir tek; ama bir tek özellik bile yok. adam pezevenk lan. daha ne olsun. bacınızın güzel yüzüne bir kerecik bakın. sonra elin pezevenginin amigosu kesilin de görelim.
farklı hikayesi ve sürükleyiciliğiyle halihazırda ekranlardaki en iyi dizilerden biri.