bugün

yakın zamanda adını daha sık duyacağımıza atmosfer ötesi yolculuk. şu an fiyatı milyon dolar olmasına rağmen yüz bin dolara yolculuk yapmak birkaç yıl içinde mümkün olacak. kimbilir belki torunlarımız antalya'ya gider gibi marsa gidebilir.
geçen aylarda ABD'li Ulaştırma Bakanı Norman Mineta sivil uzay havacılığı alanında girişimcilik yapan işadamlarıyla yaptığı bir toplantıda ilk sivil uzay uçuşunun 2008'de yapılması için gerekli desteği sağlayacakları sözünü vermişti.
konuyla ilgili olarak, Sivil havacılık mühendisi Burt Rutan, Eylül 2004'te yeryüzünden 100 km yükseğe çıkarak uzay sınırını aşan ilk sivil uçak SpaceShipOne'ı tasarlamıştı.
Daha sonra ingiliz işadamı Richard Branson, SpaceShipOne'ın 8 yolcu kapasiteli ikinci kuşağının tasarlandığını açıklamıştı. Branson, sivil uzay havacılığı alanında faaliyet gösterecek Virgin Galactic Havayolları için, New Mexico'da bir havalimanının inşasına bu yıl sonunda başlayacaklarını söylemişti.

Virgin Galactic Havayolları ile uzaya ilk uçuşların 2009'da başlaması ve yolcu başına biletin 200 bin dolar olması bekleniyor. Şirketin yolcu listesi ise kabarık. sırada 40 bin uzay turistinin beklediği tahmin ediliyor.
ek bilgi: Şimdiye dek uzaya yaklaşık 600 kişi çıkmıştı.
-uzay turizmi hakkında bilgi almak istiyorduk beyefendi
-hay hay, değişik seçeneklerimiz var. paket programımız var, izah edeyim ben size.
-paket? olabilir.
-ilk durak ay, bir gün konaklayacağız, kapsüllerimiz dünya manzaralıdır. ayrıca büyük kraterde sucuk partisi var.
-hımm.
-mars da kısa bir moladan sonra satürne hareket edeceğiz. satürn'nün halkalarında jogging programına katılmak isteğe bağlıdır. katılmak istemeyenler satürn'ün rüzgarında
uçurtma şenliğine katılabilirler.
-??
-pluton'u programdan çıkardık, son zamanlarda gözden düştü, ipini koparan gidiyor. çok bozuldu çok.
-problem değil.
-son durak sirius. malum talih, şans yıldızıdır ve kumarhaneleri ile ünlüdür. şansınızı deneyebilirsiniz ya da yerli halkla birlikte etkinlilere katılabilirsiniz.
-ödeme koşuları?
-parayı peşin alıyoruz. geri dönme garantisi veremiyoruz maalesef.
-gaçayım
Dünyadan yaklaşık 200 mil yukarıdaki bir yörüngede dönecek Aurora isimli istasyonun, 2022 yılında ilk lüks uzay oteli olması planlanıyor. Bu otelde 6 kişi ile birlikte 2 görevli 12 gün süre ile kalabilecek. Kalma ücreti yaklaşık 10 milyon dolar olacak. Ancak turistlerin 3 aylık astronot eğitimini tamamlamaları gerekmektedir. Bu otel her 90 dakikada bir dünyanın etrafını dönecek ve günde 16 kez güneşin doğması ve batması izlenebilecek. Otelde yapılacak aktiviteler ise yörüngede sebze yetiştirmek gibi bilimsel deneylerde yer almak olacak. Tabi ki katılımcılar kendi evlerinin bulunduğu bölgenin fotoğraflarının uzaydan çekebilecekler. Şu anda 80 bin dolar olan depozitolar kabul edilmeye başlanmış.
(bkz: elon musk) tarafından başlatılacaktır.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.