bugün

Normal eğitime ( örgün eğitim ) çeşitli sebeplerden dolayı * * * gidemeyenler için düşünülmüş eğitim biçimi. Eğitim bir kanal aracılığıyla * * * yapılır. Kişi zaman ve mekândan bağımsız olarak eğitim görür.

Açık öğretim ile uzaktan öğretim aynı şeyler değildir. Açık öğretimde eğitim kanalı kitap ve televizyondur. Öğrenci final sınavlarına dek öğrenci olduğunu pek hatırlamaz. Ancak uzaktan eğitimde kanal internettir. Her hafta yeni konular işlenir ve derse girme zorunluluğu vardır. Kafanıza bir soru takılınca forum, mesajlaşma sistemi sayesinde öğretim görevlilerine soru sorabilirsiniz diğer uzaktan eğitim gören kişilerle iletişime geçebilirsiniz. genel olarak uzaktan eğitim açık öğretime göre daha pahalıdır.

Türkiye'de uzaktan eğitim veren bazı üniversiteler:

Sakarya üniversitesi
Gazi üniversitesi
Çukurova üniversitesi
en iyi uygulayan: adamyo
(bkz: açıköğretim)
yakında çıkması planlanan "yataktan eğitim" e önayak olacak olan eğitim türü.
tıp bölümünün olmaması gerek bir eğitim türü.Allah muhafaza.
anfide en arka siraya oturularak alinan egitim. verimi azdir geyigi boldur.

bir de karikatur vardi bununla alakali camdan dersi izleyen cocuk.
-"hocam biraz daha uzaga gidiyim mi? kosinus mu o" diye bagiriyordu
bilgisayar mühendisliği, yönetim bilişim gibi ciddi lisans bölümlerinde bile uygulanan; internet üzerinden takip edilen; sanal sınıflarda video konferans olarak derslerin verildiği; ders işlerken, vize sınavlarını olurken pijamanızla kahve yudumlayabileceğiniz; large ama verimli bir eğitim şekli.

(bkz: ahmet yesevi universitesi)
hem okurum hem çalışırım felsefesiyle başlanan eğitim türüdür ve harç parası oldukça fazladır.
internet üzerinden verilen eğitim.
hocaaaaaaam tahtayı göremiyorumm çok uzaaaaak. *
bu sene dahil bulunduğum eğitim sistemidir.*
e-kitap,sınavlar,ödevler bulunduran kişiye özel bir profilinizin bulunduğu...
ders saatlerinde hocanın sizin ve sınıf arkadaşlarınızında dahil olduğu sanal bir ortamda sesli,görüntülü ve hocanın isteyine bağlı olarak tahtanın kullanıldığı... vizelerin internetten, finallerin ise yerinde olduğu sistemdir.
hem okumak hem çalışmak istiyorsan iyi bi seçim. dersleri internet üzerinden alıyorsun. vizeyi internet üzerinden oluyorsun. sadece finallere okula gidiyorsun.
uzaktan eğitim (e-öğrenim ya da e-learning) en temel anlamıyla, iletişim teknolojilerinin kullanılarak zaman ve mekan bağımsız olarak insanların eğitim almalarının sağlanmasıdır. bu sayede yaşadıkları yerlerde eğitim olanakları kısıtlı olanların, ya da iş saatlerinde çalıştığı için eğitimine, kişisel gelişimine zaman ayıramayan bireylerin istedikleri eğitimi almaları sağlanmaktadır.
(bkz: distance learning)
gittiğim kpss kursunun kursa gidemeyenler için yaptığı güzellik o güzellikten kurs öğrencileride yararlanıyor. konuşmalar mikemmel
"hocam bugun muhteşem yüzyıl var erken bitirelim" gibi
çok sıkıcı sınıfta anlatılanın yerini tutamaz ama bir tarihçi var kii dillere destan sevdiğim tarihi iki kat sevdirdi. http://www.uzaktanegitim.gen.tr/

link verince reklam gibi oldu ahahah ilahi ben.
dersler tamamen online olarak verilir. ders dökümanları pdf olarak indirilebilir. bu eğitim şekli çalışan ve üniversiteye gitmeyip evde yatmak isteyenler için bire birdir. uzaktan görüldüğü gibi başta kolay gelen bu uygulama sanıldığının asine zordur. malum internetten ders çalışmak için tam konsantre olmanız gerekir. tabi facebook, tweetter, sözlük gibi unsurlardan dolayı çok zorlanıyorsunuz.
şuan ülkemizde en iddialı olan üniversitesi, istanbul üniversitesi açık ve uzaktan eğitim fakültesi. canlı/cansız dersler çok kaliteli hazırlanmıştır. zaten üniversitesi olarak ismi bile yeter, istanbul üniversitesi.
en büyük avantajı derslerin kayıt altına alınıyor olması ve istendiği zaman öğrencinin tekar tekrar izleyebilmesidir. örgün eğitimde dersi kaçırdın mı? oooo bittin hocu.
derslerin online olarak verilebilmesi için genellikle 2 sistem kullanılır;

1. LMS (learning management system): burada öğrencilerin kullanıcı bilgileri, dahil oldukları şubeler, aldıkları dersler ve bu derslerin sanal oturumlarına ulaşabilmeleri için gerekli alanlar, ders saatlerini ve ders materyallerini içeren sistemdir. vize sınavları da bu sistem üzerinden gerçekleşir. ödevler de gönderilebilir.

2. Adobe Connect: sanal ders oturumları için kullanılan adobe firması tarafından yapılmış bir yazılımdır ve bu yönde gayet başarılıdır. bu yazılım üzerinden hoca bir stüdyoda dersi işlerken sizler hocayı görebilir, duyabilir ayı zamanda monitör üzerinde yaptıklarını izleyebilirsiniz. hatta çok isterseniz söz hakkı isteyip konuşabilirsiniz ve bütün sınıf sizi de duyabilir, ayrıca daha da çok istediniz görüntünüzü de yayınlayabilirsiniz aynı anda, ekstra herhangi bir yazılım gerektirmez ancak biraz işlemciden falan yer.

bu iki sistemin entegrasyonu sayesinde de dersler tamamlanır ve kayıt altına alınır. uzaktan eğitimin örgün eğitimden çok bir farkı yoktur sadece "eğitim yöntemi" farklıdır açıkcası akıllı kullanabilen insanlar için yararlı bir sistemdir. ancak şunu da belirtmekte fayda vardır; laboratuar deney gerektiren bilim dallarında çok fazla verimli olmayabilir, bu durumda yetersiz kaldığı alanlar vardır.
genel olarak hakim olduğunuz konularda sırf sertifika için derslere git gel yapmak yerine evinizden yalnızca istediğiniz dersleri izleyip diğerlerini işaretleyip geçme imkanı sunması uzaktan eğitimi çok cazip kılıyor. yalnız bu tip kurslar dışında uzaktan eğitimin verimli olduğunu düşünmüyorum. gerçi açık öğretimle normal lisans mezunuyla aynı haklara sahip olunabiliyorsa buna da dil uzatmamak gerekir.
(bkz: öyle uzaktan uzaktan hiç yorulmadan)
Üzerine daha çok çalışılması gereken bir alan, hala yetersiz şartlar. Ama geliştiğinde, daha ucuz fiyatlarla ve örgün öğretimin zorlukları olmadan, seçilmesi daha mantıklı olacaktır. işin kar tarafı abartılıyor, öğrencilerin ekonomisi de düşünülmeli. Nerdeyse tıp fakültesinde okuyan öğrencinin yatırdığı para kadar harç alıyorlar.. Varın gerisini siz düşünün.
uzaktan deyip, kolaydır deyip bir hevesle okumaya başladığımız bölümün aslında hiç de kolay olmadığını anlayınca adam gibi çalışmaya karar verdiğimiz bölümdür çoğu zaman. genellikle çalışan insanların üniversite okumak için kazandıkları okullardır. türkiye'de bazı okullar şunlardır;

Abdullah Gül Üniversitesi
Adnan Menderes Üniversitesi
Afyon Kocatepe Üniversitesi
Ahmet Yesevi Üniversitesi
Akdeniz Üniversitesi
Amasya Üniversitesi
Anadolu Üniversitesi
Ankara Üniversitesi
Atatürk Üniversitesi
Atılım Üniversitesi
Bahçeşehir Üniversitesi
Balıkesir Üniversitesi
Bartın Üniversitesi
Başkent Üniversitesi
Beykent Üniversitesi
Bilecik Üniversitesi
Bilkent Üniversitesi
Bingöl Üniversitesi
Bitlis Eren Üniversitesi
Boğaziçi Üniversitesi
Bülent Ecevit Üniversitesi
Celal Bayar Üniversitesi
Cumhuriyet Üniversitesi
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Çukurova Üniversitesi
Dicle Üniversitesi
Dokuz Eylül Üniversitesi
Dumlupınar Üniversitesi
Düzce Üniversitesi
Ege Üniversitesi
Erzincan Üniversitesi
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
Fatih Üniversitesi
Fırat Üniversitesi
Gazi Üniversitesi
Gaziantep Üniversitesi
Gaziosmanpaşa Üniversitesi
Gelişim Üniversitesi
Girne Amerikan Üniversitesi
Hacettepe Üniversitesi
Harran Üniversitesi
Işık Üniversitesi
inönü Üniversitesi
istanbul Arel Üniversitesi
istanbul Gelişim Üniversitesi
istanbul Aydın Üniversitesi
istanbul Bilgi Üniversitesi
istanbul Kültür Üniversitesi
istanbul Teknik Üniversitesi
istanbul Ticaret Üniversitesi
istanbul Üniversitesi
izmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
Kafkas Üniversitesi
Kahramanmaraş Sütçü imam Üniversitesi
Karadeniz Teknik Üniversitesi
Karabük Üniversitesi
Kırıkkale Üniversitesi
Kocaeli Üniversitesi
Maltepe Üniversitesi
Marmara Üniversitesi
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
Melikşah Üniversitesi
Mersin Üniversitesi
Mevlana Üniversitesi
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
Namık Kemal Üniversitesi
Nevşehir Üniversitesi
Okan Üniversitesi
Ondokuzmayıs Üniversitesi
Ortadoğu Teknik Üniversitesi
Polis Akademisi
Sakarya Üniversitesi
Selçuk Üniversitesi
Süleyman Demirel Üniversitesi
Trakya Üniversitesi
Turgut Özal Üniversitesi
Uşak Üniversitesi
Yalova Üniversitesi
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
Yıldız Teknik Üniversitesi
Yüzüncü Yıl Üniversitesi
Zirve Üniversitesi

uzaktan eğitim veren yabancı üniversiteler ;

California Virtual Campus
Canadian Virtual University
E-Learningcentre.Co.Uk
International Journal of Information Technology - IJIT
Information Technology , Learning and Performance Journal
IT Business Weekly
JITE -- Journal of Information Technology Education
Journal Of information Technology
Journal of Research and Practice in Information Technology
Journal of Technology, Pedagogy and Education
Kavrakoğlu Management Institute
Pakistan Virtual University
The Turkısh Onlıne Journal Of Educatıonal Technology
Girne Amerikan Üniversitesi
bunca üniversite içinde, yüksek lisans harici, hukuk fakültesi uzaktan eğitim veren üniversiteler var mıdır diye merak ettiren eğitim şeklidir.*
saçmasapan bir eğitim modelidir hiçbişey anlamıyoruz.
yakında her üniversite de yer alacak olan öğrenim şekli.
açık öğretimden daha iyidir, sonuçta bilgisayardan da olsa anlatan vardır ve diplomanız örgün fakülte diplomasıdır.