bugün

unutmak diye bir kavram varsa bu hayatta,
her zaman unutulur, en kral aşklar hatta.

Cüneyt Behlül uz
http://www.cuneytbehluluz.org
bazen çok zor bazen çok kolay. neyi yaşamayı tercih ettiğimiz ve neyin bizi gerçekten tatmin edebileği hakkında kestiğimiz ahkamların sonucu. hep yanlış insan unutulur genellikle. bugün ben de unutuyorum. gözlerim onca yaşanmış, birikmiş anıları yoksayacak kadar karardı. şimdi anlamsızlaştı herşey ve bu sürekli güzel bir bakış, içi çoşku dolu gözler aramaktan, yakalamaya çalışmaktan daha insancıl. selam olsun tüm unuttuklarıma. birikiyorsunuz.
yapılması kolay olmayan, bazen kendin inanmadan başkalarına öle göstermek zorunda kaldığın hal durum
Turan Oğuzbaş'ın unutmak üzerindeki güftesi:

Unutulmuş ne varsa sevgiden geri kalan
Bir kadeh şarap gibi içilmiş şarkılardan
Bütün ışıklar sönmüş, terk edilmiş hatıran,
Bir senin aydınlığın karanlık sokaklarda...

işte böyle bir şey unutmak...
ya da belki unutamamak...
izel ' in seslendirdiği, söz ve müziği altan çetin ' e ait olan şarkı.
Unutmak
isteyince gönlünden
Çıkarıp atmak zor
Yoluna güller sersem
Yine olmuyor
Hani bir laf dinlesen
Hadi biraz dinlensen
Böyle haince gitmiyor
Kimseye sorma aynalarda yüzün
Bak nasıl duruyor
Yalancı gülüşün
Hatalarının farkına varırsan
Af dilersin belki beni bulursan
Unutmak tek adalet
ihanet ne cesaret
Böyle gelmiş ama
Böyle giderse felaket
yalandır. hepinizi kandırıyorlar, hepimizi kandırıyorlar. unutursun diyorlar. inanmayın. sevgilizden ayrılıyorsunuz, dostunuzu kaybediyorsunuz, bir yakınınız ölüyor, başınıza olmadık işler geliyor, hayattan bir şekilde yara alıyorsunuz, işler sarpa sarıyor. ve size daima unutursun diyorlar, elbet unutacaksın diyorlar. aldanmayın. unutamazsınız.

insan zihni hoşuna gitmeyeni, acı vereni, kötü tecrübeleri silmek gibi bir maharete sahip değil. hiçbir şeyi unutamıyoruz. 12 yaşındaki şimdi çok skten gelen hayalkırıklıklarımı alenen hatırlıyorum da sevgilimi mi unutacam, ortaokulda aşık olduğum ama şimdi adını dahi hatırlamadığım kızın bana hissettirdikleri dün yaşanmış gibi taze de, unutmadım da dostumu mu unutacağım. kelimeler unutulur, rakamlar unutulur, isimler unutulur, simalar unutulur. yaşananlar unutulmaz.

unutursanız ruh hastası olursunuz. çocukken yaşadığı tecavüz, şiddet vs gibi travmaları, ağır fiziksel, ruhsal vakaları şayet yok saymaya çalışırsa insan ileriki yaşlarında dissosiyatif kimlik bozuklugu'na kadar gidebilen ciddi hastalıklara sahip olabiliyor. yok sayabilirsiniz ancak, unutmazsınız. boşuna uğraşmayın, zihinize eziyet etmeyin.

zamanla unutursun diyenlere inanmayın. beş senedir görmediğiniz bir arkadaşınızla bir gün yolda karşılaşırsanız anlarsınız. o yine vardır. varlığı sizin zihnizdeki bir imgeden ibaret olmadığı için işte burdadır. yaşadıklarınız bakidir, hatıralar bakidir, verilen sözler bakidir. sadece daha az aklınıza gelmiştir o süreç boyunca. görmediğiniz için daha az zihninizde canlanmıştır beraber geçen zamanlar. zaman tozlanmasını sağlar yaşananların, bir gün bir şey olur birileri/ya da siz tozu alır başa dönersiniz.

unutamacaaksınız. hiçbir şeyi, hiç kimseyi, hiçbir yaşananı. hepsi olmamışlıklar ve olgunlaştıranlar hanenize eklenecek. hepsi irili ufaklı bir iz bırakacak, mutlu olduklarınız ve üzüldükleriniz sizi yetkin kılacak.

unutmaya çalışmayın. sadece kabul edin. yaşamın doğal akışına karşı koymaya çalışmayın. kabullenin ve rahatlayın. kabullenin ve şansınız zorlamayın. her hikaye güzel bitmek, her film mutlu sona varmak zorunda değil.
unutan iyileşir.
friedrich nietzsche
hafıza-i beşerle nisyan olur ata sözünün teyid edilmesidir.
Her ata sözünü doğrulama şartı olmamalı.
akıldan çıkma durumudur. en zoru gidenlerde bu eylemi gerçekleştirmektir.
unutmak dünyanın en zor işi.
hafızayı tamamen ya da kısmen silme durumudur. kişisel sorunlar, bunalımlar,ayrılıklar yaşandığında herkesin yapmak istediği fakat yapılması çok çok zor olan olgudur.
hayatta verilebilecek en büyük cezadır.
gerçekten var mı böyle birşey dedirten hele ki gidenin arkasından imkansızmış izlenimi veren olay.
yaratıcının, yarattığına verdiği en anlamlı duygu. yoksa nasıl yaşardık hiçbirşeyi unutmadan. bir de şu var tabii unutmak var sa ve o kadar kolaysa BU KADAR iNSAN NEDEN MUTSUZ.
bir daha denemek için acının tazeliğini yitirmesini beklemektir.
silmek, hatırlamamak. oysa unutmaya çalışırken hatırlar insan unutmak istediklerini.
insan unuttuğu kadar çabuk unutlur. Aslında kimine göre unutmak kelimesi zor gibi gözüksede insan kendini kasarsa başarır.
allah'ın bize verdiği en güzel lütuflardandır. unutmak da sevmek kadar kutsal ve gereklidir.
unutmak ikiye ayrılır.birincisi çarşı,pazar gezilmiş.konu,komşu ziyaret edilmiş.huzur içinde el kol sallaya sallaya evin yolunu tutar iken.gidiş yolunda size yoldaşlık yapan torbalar,veyahut çantanız ki en vahimi budur.artık yoktur.bu istemdışı unutmaktır.bir de acı tatlar vardır yaşanmışlıklara dair tatlıya bağlamak için unutursunuz istemli istemli.ancak bu çok da kolay deildir.hiç olmayacak şeyler hatırlamak istemediklerinizi hatırlatıverir.
edebi tanım: allah'ın insanlara en büyük lütuflarından..lakin ne yazık ki çok az kişi bunun farkında..
tüm acıları, tüm yenilgileri ve tüm kayıpları unutabilmek.. hayata devam edebilmenin tek yolu ne yazık ki..bir şekil değiştirme biçimidir. kaybolmayanı, kaybolmayacak olanı hafızanın gerilerine atmaktır.. elbette bu yaptığım tanım aşk için geçerli, zaten buradaki pek çok tanım da sevgiliyi unutmak adına yapılmış. burdan yapılan çıkarım nedir? insanlar unuturken bile önemsedikleri şeyleri/kişileri unuttukları geliyor akıllarına. yani demek ki neymiş? aslında tam olarak unutamıyorlarmış aşklarını.. *

tıbbi tanım: tıbbi açıdan yaklaşırsak en sık vitamin b12 eksikliğinde oluyor. bu daha ziyade vejateryanlarda sık olmakla birlikte et tüketenlerde de pekhala görülebilir. bunun dışında depresyondan beyin içi kitleye,kansızlıkran alzheimer hastalığına kadar pek çok şey aşırı unutkanlığa neden olabilir. doktorunuza başvurun efendim.
gücüm yok unutmaya, seni yok etmeye içim de, silemiyorum kısa ya da uzun seninle geçirilmiş zamanları... zamanlar ki hayatın bir bütünü ya da hayatın temeli... onlar her şeyin ilacı... inançlar gibi...
unutmak hatırlamaktan korkmaktır.

--spoiler--
yıllar oldu artık korkmuyorum
çünkü seni kazanmadan kaybettiğimi bildiğimden beri
hiçbir şey dokunmuyor bana

bir sen dokunurdun ruhuma
sen de herkesleştikten sonra unutmak için uğraşlarım bitti

şimdi zaman benden yana
hep senden yana olacak değil ya

unutmadım seni
unutmadım sana yazdığım şiirleri

bir şiir oldun hep içimde

bense bir cam kırığı oldum kendi içimde

sen değil ben kanattım

işte bu yüzden unutmaya gerek yok

seni hatırlıyorum

sen unut unutabilirsen

bu sevda sana bir ömür yeter.
--spoiler--
yanlış ellerde tehlikeli bir hale gelebilen silah.

bir anda bütün anıları hiç varolmamışçasına silip atmak demektir. veya silip atabildiğini sanmaktır. çünkü kolay değildir unutabilmek, başaranı da pek azdır. evet unuttuğunu iddia edenleri her an her yerde görebilirsiniz. fakat gece çöküp ışıklar kapandığında yorganlarını üzerine çeken bu kişilerin derinden derine ağladıklarını göremezsiniz. kimse göremez; çünkü sessizce ağlarlar.

evet unutmak zordur.

peki kolaylıkla ve hiç çaba sarfetmeden unutmayı becerenlerin sırrı nedir? nasıl böyle olabilirler? cevapları sizde saklı bir nevi; kalbinize kabuk bağlatmadan o'nu asla unutamazsınız. ruhsuzlaşmadan; katılaşmadan o yaşanmış anıları yaşanmamış varsayamazsınız. ve onlar öyle insanlıktan çıkmışlar, öyle duygusuzlaşmışlardır ki anında sizi veya başkasını tei bir hamlede unutabilirler.

allah karşılaştırmasın..
ne güzel eylemdir bunu becerenler için.

unutmak hiç yaşanmamış gibi
hatta silmek her şeyi
güzeldir güzel
bir becerebilenler anlatsalar

unutmak nasıl olurmuş kaç şekilde.
unutmak insanoğluna verilen en büyük lütuflardan birisidir.
eğer bize yapılan haksızlıkları, kaybettiğimiz sevdiklerimizi ya da kötü hatıraları hep hatırlıyor olsaydık hayat daha da çekilmez bir hal alırdı.