bugün

seslendirme sanatçısı. se verdiği kişilerden bazıları polat alemdar, kıvanç tatlıtuğ, emrah, keremcem vs...
dublaj ve seslendirme konusunda aşmış, aşmakla kalmamış bi daha aşmış kişidir. özellikle fox tvdeki akşam filmlerinde çokça dublajı vardır. misal: tom cruise, collin farrel... ses tonuyla büyücü etkisi gören kişi.
yalancı yarim'de rahmetli barış akarsu'yu, genco'da alpay kemal atalan'ı, sana mecburum'da doğuş'u seslendiren müthiş ses. genco ve sana mecburum birbirini takip eden günlerde yayınlanınca ses iyice bir batıyor kulaklara. *
trt 2'de okudukça isimli edebiyat programınında seslendirmesini yapar bu abi.
ayrıyetten stv'deki sırlar kapısında bir aralar fethullahçı abi rolü de oynamıştı.hafızam beni yanıltmıyorsa makrube yapıyordu paso.
gerçek bir seslendirme ustası. seslendirdiği karaktere uygun olarak sesine değişik ruhlar üfleyebiliyor.

ayrıca hep şaşmışımdır: pana film niye bastırmaz parayı da, polat'ın sesini her önüne gelenin kullanmasını engellemez, anlayabilmiş değilimdir.
emrah'ın yeni dizisinde oğlum için; emrah'ı, dudaktan kalbe'de burak hakkı'yı, yalan dünya'da gökhan özen'in canlandırdığı ikizlerden birini seslendiren kişi. her hafta diziler yayınlanıyor yeni bölümlerle. kiminde genco, kiminde doğuş kiminde emrah pek tabi polat abi de oluyor. ömrü seslendirme stüdyosunda geçiyordur mutlaka. işin kötüsü konservatuar mezunu birinin kendini oyunlarda ya da sinema ya da sinemada göstermeyip bir ses olarak kalması. belki bir gün kendisini de görürüz. ama o zaman ona da başkası dublaj yapar. çünkü o gene başrole sesini verir. tıpkı zamanında abdurrahman palay'ın kendi sesini başrole verip kendisinin başka biri tarafından seslendirilip oynaması gibi. hayran olduğumuz sesler mi yoksa yüzler mi diye 100 kişiye sorsak; sanırım 2000'li yılların tüm dizilerine esas oğlan sesini veren umut tabak'ı duyacağız bir gün. yüzünü bilmeden.
hatırla sevgili'de turgay aydın'ı seslendiren kişi. *
http://www.youtube.com/watch?v=Bgx37GwUdN0
oyun bitti'de murat karakterinin sesi. ikinci bahar'da ozan güven, ekim mağden ile ipek değer'in tanışma sahnesinde cafedeki garsondur. sesini duyamazsınız. silik bir garson rolündedir. en son beyaz gelincik'in final bölümünde, altan erkekli'nin gençliği rolündedir. oradaki sahneleri uzundur. * en azından o billur sesin sureti göz önündedir. gönül beyaz camda esas oğlan rolünde görmek istemektedir.
pazartesiden cumartesiye her akşam sesini bir başrole veren ses.
*

pzt: doktorlar: kutsi
salı: oğlum için: emrah
çar: dudaktan kalbe: burak hakkı
per: kurtlar vadisi: necati şaşmaz
cuma:oyun bitti: mert öcal
cuma: hatırla sevgili: turgay aydın
cmt: genco: alpay kemal atalan
cmt: yalan dünya: gökhan özen *
the oc türkçe dublaj: benjemin mckenzi

görüldüğü üzere 2007-2008 dizi sezonunda kulağımıza kamp kuran sestir.

ayrıca;
(bkz: diğer seslendirme sanatçıları rahatsız)
(bkz: umut tabak istifa)
dublaj piyasasında sağlam tanıdıkları olduğunu düşündüğüm kişi. yoksa kimse böyle tekel olamazdı.
(bkz: yeter artık)
ota boka seslendirme yapan, ses tonu iyi diye hemen her diziye kosan kişi. sesinin kıymetini bilmemektedir. bu gidşle insanlar bu sesten tiksinmeye baslıyacaktır. payidar tüfekçioğlu'ndan azıcık ders alması dilegiyle.
polat alemdardan sonra lost dizisinin esas oğlanı jack`i de seslendirmiş, iyi de etmiş.
her dizide karşımıza çıkan şahsiyet...sesi güzel ama, bu kadarı da fazla artık.
yakında seni, beni seslendirmesinden korktuğum ses sanatçısı.
Sadece benim mi dikkatimi çekti bilmiyorum ama, sanki ona da başkası dublaj yapıyormuş gibi duran seslendirmeci. o bünyeden o incecik surattan o ses nasıl çıkıyor hayret.
dublaj aleminin son yıllardaki prensi. dizilerdeki baş karakterlerin neredeyse yüzde 90'ını seslendirmektedir. şu sıralarda "adanalı" dizisinde mehmet akif alakurt'u da seslendiriyor kendisi. komedi karakterleri için yekta kopan neyse, jönler için de umut tabak odur.
bir gün diyorum, bu adamın diyorum, sesi diyorum, gitse diyorum, ne olur acaba diyorum, polat alemdarı diyorum, necati şaşmaz kendisi seslendirse diyorum, ne olur acaba diyorum. çok merak ediyorum.

ben ne diyorum.
(bkz: zan tabak)*
o tipten o ses nasıl çıkıyor dediğimiz insan. saygı duyulasıdır.karizma sesi vardır.
şayet amerikalı bir dublajcı olarak dünyaya gelseydi, şu an iskoçya'daki malikanesindeki yatak odasında playboy kızları ile birdir bir oynardı. oradaki dublaj fiyatlarının 1 dakikası 50 bin dolardan başladığını duyunca bizimkinin günlük 50 ytl paraya talim olması adaletsizlik değil de nedir?
polat alemdar da dahil olmak üzere birçok sünepeye sesini veren. sen olmasan ne yapardı bu dizi izlecisi.
türk televizyonunun sesi okan değil bu adamdır, zira hangi kanalı açsam sesi geliyor kulaklarıma. neyse, geçen gün sevişirken bağırmaktan sesim kısıldı, hemen umut'u arayıp bir günlüğüne sesini bana vermesini, parası neyse vereceğimi söyledim, kabul etti tabi. ağzımdan çıkacak her kelimeyi güzelce dublajladı, zaten herkes bu sese alışık, pek yabancılık çekmedik.
haldun dormen tiyatrosuna girdikten sonra gülen karaman'ın yönlendirmesiyle seslendirmeye başlamıştır bu sanatçımız.sesindeki karizmayı yüzüne yansıtamadığı için sinemada jön olarak izleyemiyoruz ne yazıkki.
samanyolu televizyonu'nun kurumsal tanıtımlarını seslendiren kişi.