1. 1.
  Ultrason, insan kulağının işitmeyeceği kadar yüksek frekanslı ses dalgalarına verilen addır. öteses, ultrases de bu kavram için önerilen adlardandır.
  3 ... regnum
 2. 2.
  yapan kişiye çok bağımlı olmasına rağmen, ucuz olması, heryerde bulunması ve iyonizan radyasyonla çalışmaması nedeniyle tıpta en çok kullanılan görüntüleme yöntemlerinden biridir.
  2 ... butcher
 3. 3.
  doğumdan önce bebeği görmenin tek yoludur. ayrıcada cinsiyet sorusuna en net yanıtı ultrason verir.
  2 -1 ... semi
 4. 4.
  yumuşak doku patolojilerini tespit eden en üstün görüntüleme yöntemlerinden biri.* * *
  2 ... adnan Şenseks
 5. 5.
  bebeğin, başına yakın bölgede kullanılırsa, yanından tren geçmiş kadar yüksek bir uğultuya maruz kalacağı görüntüleme yöntemi.
  1 ... cgr
 6. 6.
  anne karnında erken donemde;
  gebelik haftasının belirlenmesi, tahmini dogum tarihinin olusturluması icin.

  ilerleyen donemde;
  gebelik normal mi (bos gebelik, dıs gebelik), bebegin kalbi atıyor mu gibi soruların yanıtı icin.

  daha ileri donemde;
  bebegin gelisimi normal mi, sat ile uyumu nasıl, gelisim geriligi var mı, anne karnında pozisyonu nasıl gibi sorulara yanıt icin son derece gerkeli ve zararsız harika bir alettir.

  ayrıca endiseli, panik, meraklı ve hevesli anneler icin dunyanın en gerekli icadıdır. * anne ve babaya en guzel duyguları yasatır o monitor. baba son derece heyecanlı bir sekilde goruntuleri kameraya kaydederken, anne duygulanıp her seferde aglayabilir. dunyanın en mucizevi goruntuleri, en harika sesleri gelir ordan *.

  hep gelsindir. dileyen herkes bu duyguyu yasasındır.
  1 -1 ... kabaktadi
 7. 7.
  ses dalgaları sayesinde birebir görüntünün anında monitörden izlenmesine olanak veren teknolojidir. gebe çiftler gidip "aaa bizim bebişimizin kukusu mu var yoksa pipisi mi var?" sorusuna cevap ararlar. "ay ne tatlı amcası bak el sallıyo!" gibi repliklere sebep olduğuda görünmüştür.
  ... purplepain
 8. 8.
  kediler ultrason seslerini duyarlar.
  -2 ... maskelibalo
 9. 9.
  diyagnostik radyolojinin olmazsa olmaz parçası. 3 ile 7,5 mghz band aralığında kullanılıp, bu frekanstaki sesi üretebilmek için piezoelektrik elemanlarından faydalanılır..
  ... vladurakul
 10. 10.
  ultrason cihazının yayacağı ses frekansının ayarlanması; sesin maddeden geçişi esnasındaki absorsiyon ve yansıma nedeniyle intensitesi azalıp ve absorsiyon sesin frekansı, dokunun absorsiyon katsayısı, doku kalınlığı ile doğru orantılı bir şekilde ayarlanmalıdır..
  ... vladurakul