Kürt nefretinden bile fazladır.

Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı seçilememesinin en önemli sebebi onun Alevi olmasıdır. Bu seçimler onu göstermiştir.

Daha önce kürt biri başbakan ve cumhurbaşkanı seçilmiştir ( Turgut Özal ) ama hiç Alevi cumhurbaşkanımız olmamıştır.

Bana Cemal gürsel'i örnek göstermeyin. Adam seçilmedi, darbe yaptı aq.
Bence Aleviler de bize karşı boş değil!

Karadenizli çok seküler bi insanım, din iman yok o derece, tek bi kusurum var Adım Alevilerin hiç sevmediği bi isim *
Üniversiteye kadar ömründe hiç Alevi görmemiş birisi olarak Tuncelili bir kızla birşeyler yaşadım. ilk sevgililer günümüz ama artık karşılıklı olarak birşeylerin adını koymaya çalışıyoruz.

Ve ben farkında olmadan Alevi bir kıza hediye olarak verilebilecek en kötü şeyi verdim.

görsel

Hiç unutmuyorum açarken öyle heyecanlıydı ki, ama tavşanı görünce kaşları çatıldı, yüzüme fırlattı, al götüne sok gerizekalı dedi!
Saçmalama centurion. Biz aleviler tavşanları çok severiz ve bu yüzden kesip yemeyiz.

Kız, Oyuncak tavşandan başka hediye bulamadın mı ulan fakir? Demek istemiş.
Alevilerin tavşan fetişi mi varmış?
Türkiyedeki alevi nefreti nin varolma sebebi islamda resmen olmayan ama fiilen olan fetö tarzı ruhban sınıfıdır.
Halka sürekli bunlar ehli sünnet değil , bize denk değiller gazlaması yaparlar.
Sevilen sayılan bir grup söyleyin lütfen?

Türkiye'de her açıdan öyle çok gruplaşma var ki... Irksal,mezhepsel, siyasal, bölgesel,kültürel, sınıfsal... Bir grup anında saf değiştirip başka bir gruptan nefret edebilir. Bunlara kafa yorup hayatı kendinize zindan etmeye değmez. iyi insan olma mertebesine erişebilene ne mutlu.
Ülkenin %60 ı aptal olduğu için şaşırmıyorum bu duruma ve bu %60 ı insan olarak bile görmüyorum cahil mal sürüsü aq.
türkiyede egelisinden, trakyalisina, kürdünden, alevisine kimsenin sevmedigi tek bir ortak kitle var o da karadenizlilerdir.
Habire gaz verilip duran ve ülkenin altını oyan son derece tehlikeli yaklaşımlardan biri dahadır. Bu konudaki kışkırtma, önyargı ve iftiralara itibar etmeyelim arkadaşlar.
Alevilerden nefret edildiği yok.

Ne şizofrenik, bipolar vakalar var yahu.

Tanım: alevilere nefret falan yoktur.
O sevgi pıtırcığı dediğiniz aleviler pülümür'de abdest alacağız dediğimiz için bize paramızla su satmadılar. Üstelikte bizi tahrik içinmi abdest için su alıyoruz diyorsunuz diye bizi linç etmeye kalktılar. Devriye gezen özel harekat polisleri bizi kurtardı.sene 94.
aleviler kadar başınıza taş düşsün.

ne yaptı lan bu insanlar size? maraş da kestiniz, çorumda vurdunuz, sivas da yaktınız yetmedi mi lan daha?

daha kaç can vermeleri gerek bu kavganın bitmesi için?

yeter be arkadaş bir rahat bırakın insanları.
bende olmayan bir şey. bana karşı mezhepçilik yapmadıkları sürece sıkıntı yok. kimse 4/4'lük değil. alevi olmamama rağmen kılıçdaroğlu'na oy vermiştim.
alevilik bir din değildir, alevilik bir mezhep de değildir keza alevilik islamda olan bir şey de değildir. alevilik uydurulma saçma sapan bir şeydir.

yok sunniye kız verilmez, yok tavşan bık bık, yok kedi zıt zıt, yok namaz bla bla, yok oruç alla alla. böyle din mi olur, böyle islam mezhebi mi olur la?
https://www.uludagsozluk.com/e/46946447/
Kardeş her neyse buna inanan, değer veren insanlar var. Saygı göstermek lazım. Sen ona göstermezsen o da sana, namazına, orucuna Saygı göstermez.

Bak Saygı duymayabilirsin ama Saygı göstermelisin.
Saygı duymakla Saygı göstermek farklı kavramlar çünkü. Bunlar hep karıştırılır.
insanın yapısından kaynaklanır bu insan bilmediğinden şüphelenir, şüphelendiğinden korkar, korktuğundan nefret eder.
(bkz: türkiye deki nefret alevi)
danışıklı dövüş ile masum insanları kışkırtmaya gerek yok. Bu ülkede kimsenin alevi veya kürt vatandaşlarla sorunu yoktur. Sorun etnik kimlik üzerinden çatışma çıkartmak isteyenlerdir. Bugün olmuş hala birçok olay aydınlığa kavuşmuş değil.
olmayan nefreti varmış gibi göstermektir.

bu şekilde salakça davranarak, bir takım cahil şeriatçılar fişeklenerek, madımak otelinde aydınlar yakıldı.

neftet duyulacak kişiler, canlı bomba olarak insanları patlatan, radikal dinci gruplardır.

iyi insan ahlaklı olur. ahlaklı insan objektif davranır. akıllı insan kimsenin gazıyla hareket etmez. kendisi düşünür ve aklılıca hareket eder. hurafelere inanmaz.

insanların inançları kendisini bağlar. her koyun kendi bacağından asılır. başkasının hakkını yiyenler, adaletsiz davrananlar, insan olamaz.
Sebebinin tee osmanlı'daki şahkulu isyanı'na dayandığını düşünüyorum.
Kimsenin umrunda bile değil. Bunlarda biri bizden nefret etsin diye insanların gözünün içine bakıyor.
Benim etrafımda olmayan, mantıklı bir açıklamasını da bulmadığım nefrettir..

Şimdi bana bunun olası nedenlerini açıkla desen, ben babai isyanları’ndan başlar, celali’ye kadar sabaha kadar gayet bilimsel bir şekilde bunu tartışmaya açar, konuyu kültürel hafızaya bağlar, sonra da konunun “800 yıl ve 350 yıl” aralığındaki bir sürede gerçekleştiğinden bahsederek, olmuş bitmiş bir konuyu kafama takmam. Aleviler’in de olası nedenlerini aynı şekilde ortaya döker, onu da kapatırım..

Nereden biliyorum? işyerinde (işyerinden ayrıldı) en yakın arkadaşım alevi’ydi, hiç gocunmadan konuşurduk bunları.. art niyet sezseydi, herhalde eşek değildi koskoca adam..

Bu arada ortadoğu’da basmadığım taş kalmadığı için, bir şii’den, alevi’den, sünni’den, hatta sahabeden bile fazla imam türbesi gördüm. Onu da hoş bir serüven olarak ekleyebilirim.
Toplumsal hafızada kayıtlı geçmişe dayanan olayların neden olduğu kavramdır. Sünnilerin şah kulu ve babai ayaklanmalarında uğradığı zulüm. Alevilerin yavuz sultan selim ve kuyucu murat paşa zamanında uğradığı kıyım bunun en büyük sebebidir. iki toplumda birbirine karşı büyük bir güven sorunu yaşamaktadır. Kolay kolay da giderilmesi mümkün değildir.
Yavuz döneminde başlamıştır.
Cia'sal islamcılar tarafından oluşturulmaya çalışılan düşmanlıktır.
Aklı başında müslüman zaten düşman olmaz şu devirde.