bugün

çağdaş yaşamı destekleme derneği'nın kurucusu, eli opulesi, takdir edilesi, iyilik melegı kavramının en yakıstıgı, yasından oturu uzun omurler diledigim, atatürk ilkelerine bağlılığıyla bilinen eşsiz yürek, toplumu hep bir adım öteye götürmeyi hedefleyen saygı değer insan.
yıllar önce lisedeyken * okula gelip bir konferans vermişliği vardır. hatırladığım kadarıyla tüm müslüman memleketleri bir bir sayıp, kötülemekten ibaret olan bir konuşmaydı bu ve verdiği örneklerden birisi de "pakistan'da havalimanında bavulunuzun başından bir an ayrılsanız hemen çalarlar" şeklindeydi.
"eh be kadın senin ülken bu açıdan nasıldır? bir farkı var mıdır? hem o pakistanlılar kurtuluş savaşı'nda bize o kadar yardım etmişlerdi, bu sözlerinizden dolayı utanmalısınız" demek istemiştim söz alıp.
söz vermediler tabi ki.
belki bilmeyenler vardır diye yazıyorum. sayın saylan, bakırköy'de ki 'lepra cuzzamhastanesinin kurucusudur.o donemlerde *cuzzam'a dehşetle bakan kimi çoğu insanlar yakınlarını bu hastaneye bırakıp, sonra da aramazlarmış. özellikle doğu ve güneydoğu'dan gelen ve yine özellikle kadın hastalar; iyileşseler bile vücutlarında ki 'korkunc yara izleriyle' taburcu olsalar dahi hiçbir yere sığamazlarmış. istenmezlermiş. evlerine de dönemezlermiş. çünkü kabul görmezlermiş. o zamanlar gelişmiş estetik cerrahi de pek yokmuş. kadın başlarına bu koca şehirde ne yapacaklar? işte burada, sayın türkan saylan'ın ıyi niyeti ve insanlığı devreye giriyor. bu iyileşmiş eski hastaları işe yerleştiriyor sayın saylan. önce hastanesinin olanaklarını devreye sokuyor. sonra çevresinden yardım sağlayarak bu insanlara yardım ediyor. *
toplum için çalışan herkesin başımızın üstünde yeri vardır dememiz gereken çalışkan insan. siyasi yaklaşımını bağnazca, hoşgörüsüz bulurum o ayrı...
türkiye'deki çağdaş, laik, yaşlı kadın tiplemesinin en iyi örneklerinden biridir.
cüzzam hakkında dünya çapında bir doktordur. zamane mother theresa'sı yakıştırması bile yapılmıştır cüzzamlılarla dünya çapında yakından ilgilenmesi sonucu.
"Türkiye'nin bölünmesine, ırkçılığa yönelmesine, binlerce yıl öncesinin Arap ve iran âdetlerinin gelmesine karşıyız. Çocuklarımızın sıra üstünde namaz kılmasını değil bale yapmasını istiyoruz. inancın insanların iç dünyasında saklı olmasını istiyoruz."

sözlerinin sahibi, çağdaş yaşamın en büyük destekçisi(!).
kime nasıl laf atılacagını bilmeyen ve oturdugu yerin hakkını vereyemeyen ınsancık.*
(bkz: okumuş yobaz)
pabucumun aydını olan şeyin adı. bu ülkede aydın olmak için okumaya gerek yokki? dine küfretmek yetiyor maalesef. böyle anlayışa zıçarım ben arkadaş.*
allah ıslah etsin kişisi. efendim son dönemde gazetede kendisi ile ilgili rastladığım habere inanmak istemedim ancak bir yalanlama gelmeyince hakkında bir şeyler yazma ihtiyacı hissettim, çünkü rahatsız oldum, çelişkili ifadeler, önyargılar, bilimsellikten uzak açıklamalar filan, ne oluyoruz dedim. fevkalade sinirlendim. şimdi sözlerini tahlil etmek istiyorum:

demiş ki; "Biz Türkler hep akın etmişiz; yakıp yıkmışız, başkalarının yaptıklarını yakıp yıkmışız. Şimdi kendi yaptıklarımızı yıkıyoruz. Nedir bu alışkanlık. Biz yakıp yıkmak için var değiliz. Biz yaratmak, geliştirmek ve çağın üstüne geçmek için varız."

diyorum ki; "siz hangi türklerdensiniz madam, fransız türkleri mi, batının maymunu olmuş, insanlığı bale yapmak olarak gören aydınlardan mısınız, fransa'nın cezayirde yaptıkları, amerika'nın ırakta yaptıkları, ingiltere'nin hindistan'da yaptıklarına benzer ne yapmış bu pis türkler acaba, madem bilimle uğraşıyorsunuz, desteksiz atmayacaksınız, şurada şunu yaptık diyeceksiniz, tarihi siz yazamazsınız, sizin yazdığınız masal olur ancak"

demiş ki; "Türkiye'nin bölünmesine, ırkçılığa yönelmesine, binlerce yıl öncesinin Arap ve iran âdetlerinin gelmesine karşıyız. Çocuklarımızın sıra üstünde namaz kılmasını değil bale yapmasını istiyoruz. inancın insanların iç dünyasında saklı olmasını istiyoruz."

diyorum ki; "ah be bilim kadınım, ah be çileli ablam, ah be çağdaş kadınım, bu ne güzel temennidir, ırkçılığın osmanlı'da mı yoksa avrupa'da mı ortaya çıktığını çok merak ediyorum, günümüzde türkiye'deki ırkçılıkla avrupa'daki ırkçılık arasındaki tarihsel süreçte yaşananları ve farkları açıklar mısın, temennilerin süper çağdaş, anlıyorum ama o sondaki cümle ne demek, çocuklarımızın sıra üstünde namaz kılmasını değil bale yapmasını istemek yani, resim filan yapsınlar, niye bale yapıyorlar, namaz kılan biri bale yapmaz mı, bale yapan namaz kılmaz mı, imamlar kuğu gölü balesi yapmadığı için mi bu düşünceye kapıldınız, ah kuzum, anlıyorum, dertlisiniz."

demiş ki; "Gençlik Orkestrası'nı yaratan ve yöneten arkadaşımızın ismi Muhammed. Düşünebiliyor musunuz buradaki ironiyi?"

diyorum ki; "ah be çağdaş teyzem, ah be din düşmanım, yobazım, laikçi akademisyenim, profesör gözlüm, al yanaklım, ne söylediğinin farkında mısın, milyonlarca insan ingiliz olmamasına rağmen shakespeare oyunları oynuyor, kitaplarını okuyor, ismi ali olduğu için goethe'nin kitaplarından anlamayana rastlamadım, ironi dediğiniz şey sizin çelişkileriniz olmasın sakın, hem insanlara din eğitimi yerine bale eğitimi verilsin istiyorsunuz hem de o din eğitimini evde almış genç bale yapacak olsa ismi yüzünden garipsediğinizi açıklıyorsunuz, e siz basbaya dinsiz sanatçı arzuluyorsunuz, neden lafı bu kadar kıvırdınız ki, malum yaşınız geçkin, bu tür kelime oyunlarına gerek duymamanız gerekir, sözlerinizi bilimsel bir temele oturtmamanız neyse de gündeme bu şekilde gelmeniz üzücü, ben biruni'nin adını duydum bilimsel alanlarda ama size rastlamadım, şimdi adınızın ayşe olmamasına mı yorayım bunu, islamiyet inancına olan önyargınıza mı, hayır, bu yalnızca sizin zekanızla ilgili bir durum, siz bilimsel bir ürün ortaya koymaktansa islam'a sataşmayı seçmişsiniz ve bunu çağdaşlık maskesinin arkasına gizlenerek yapıyorsunuz, amerika da çağdaş demokrasi adı altında müslümanlara tecavüz ediyor, ırkçılık filan yok değil mi, barbar olan hep türkler, amerikalılar çağdaş mı, ingilizler nasıl peki, milli takımdaki futbolcularına bile ırkçı söylemlerde bulunan fransız cumhurbaşkanı adayını beğeniyor musunuz, çağdaş bir insan olarak sizi dansa kaldırsa kabul eder misiniz acaba, bende çok soru var hanımefendi ama sizde yanıt yok ne yazık ki"

çağdaşlık bunun neresinde?

gelişmiş ayarlar için;

http://www.zaman.com.tr/w...tr/yazar.do?yazino=527440
http://www.yenisafak.com.....2007&y=OzlemAlbayrak
hala bu yaşında, hastalığına rağmen, bıkmadan usanmadan anlatır gerçekleri ve eğitimin ne denli önemli olduğunu. elbette anlayana...
gerçekleri değil, keyfinin istediğini anlatan? şahsiyet?
http://www.fatihhaber.com/t_saylan_hakaret.htm
bir idol kadın. bir cumhuriyetçi. bir eğitim seferberi. bir mücadeleci.
iran islam cumhuriyeti vatandaşlarının(!) değerini bilemeyecekleri aydın cumhuriyetçi laik türk kadını.

sözlükte de varmış, iranlılar..bak sen!
chp kadın kolları başkanı olmaktan öteye gidemeyecek politize varlık.
kadına zerre değer vermeyen badem bıyıklıların hedefindeki atatürk kadını. zaman gazetesi çağlayan mitingini türkan saylan'ın düzenlediğini iddaa etmiştir.
istanbul tıp fakültesi emekli öğretim üyesi; köşesinde rahat rahat keyif süreceğine, köşelerde kıstırılmış kız çocukları okusun diye, çağdışı törelerle öğütülmesin diye, kara çarşaflarla karartılmasın diye koşturan örnek insan.
(bkz: cumhuriyet kadını)
çağdaşlık sana kaldıysa, böyle çağdaş düşman başına dediğim şahıs.
chp kadın kolları başkanlığını çok daha layikiyle yerine getirecektir. *
haddini aşan şahıs.

--spoiler--
Yaradılış'ın 'hurafe' olduğunu söyleyen Saylan, Kutlu doğum törenlerini 'şov' olarak niteledi. Saylan, 'Bu şovlarla cumhuriyetten intikam alınmaktadır' dedi.
--spoiler--

demek ki kendisi cumhuriyet mitingi ile islamiyet'ten intikam aldığını düşünüyor, yanılmamışız, din düşmanı deyince marjinal oluyoruz ama her şey ortada güzel kardeşlerim, kadın açık açık karşı çıkıyor dine, laiklik din düşmanlığı mı oldu şimdi de, namaz kılınca da halkçılıktan intikam mı alınıyor, oruç tutunca devletçilik mi zedeleniyor, garip.
"biz türkler hep akın etmişiz; yakıp yıkmışız, başkalarının yaptıklarını yakıp yıkmışız. şimdi kendi yaptıklarımızı yıkıyoruz. nedir bu alışkanlık. biz yakıp yıkmak için var değiliz. biz yaratmak, geliştirmek ve çağın üstüne geçmek için varız."sözleriyle yüce Türk Milleti'ne barbar diyecek kadar alçalmıştır kendileri.herkese herşeye karşı tutumuyla anarşik çizgide olduğunu gördüğümüz çydd kurucusu ayrıca.maalesef kendi milletini aşağılayarak çağdaş,laik hele de Atatürkçü hiç olunmuyor türkan hanım.bari Atatürkçülük,laiklik vb. gibi kutsal kavramlar üzerinden prim yapmaya çalışmayın.
turkan saylan

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği başındaki ailesi hıristiyan ve her fırsatta biz müslümanları, laikliği öne sürerek kötüleyip ağır hakaretler eden şahsiyettir.

2001 tarihli mit raporunda adı misyonerlik faaliyetleri yürüten kişi olarak çıkmıştır.

http://www.aksiyon.com.tr/detay.php?id=11956

Profesör Türkan Saylanın annesi Lili Mina Raimanın aslen Hıristiyan olduğu, 1936 da Leyla ismini aldığı herkes tarafından bilinmeli.

Böyle bir durum söz konusu iken, son yapılan cumhuriyet mitinginde 180 bini aşkın insana laik türkiye değil hıristiyan türkiye istiyoruz çağrısı yaptığı, ancak bunu bize laik türkiye istiyorum şeklinde anlatmaya çalıştığını görmek gerekir.

istenilen oldu türkiye yine abd ye kucak açıp bol bol borç alacak duruma gelecek. Dış ülkelere muhtaçlık devam edecek. Ayaklarımızı yere basmamızı kaldıramayan kişiler ne zaman türkiyede işler yoluna girse bu tür işlere kalkışıyor ve bizde bunu anlamayıp doğrusunu yaptığımızı sanıp onlara destek veriyoruz.

Herşey güzel giderken Dolar - euro fırladı, borsa dibe vurdu biz ise bir hiristiyanı lider yapıp miting düzenledik. Hemde elimizde tuttuğumuz bizim olan laikliğin üstüne laiklik isteyerek bunu yaptık..

Bu ülkede laikliği savunacak adam kalmadıda misyonerlik faaliyetleri yürüten bir insanı laikliğin savunucusu mu yaptık. Diyecek kelime bulamıyorum..
ülkesini seven bayanlardan biridir. eli öpülesidir.
çok ağır bir hastalık geçirmesine karşın, aslanlar gibi kürsüye çıkıp konuşma yapan bilim adamı .