bankamatik şifresi 1234 olan kadındır.
saçları beyazdır.
huysuz olmaması, güleryüzlü olması tercih edilir.
plaj kadınları içersinde inceleyecek olursak;
göldege oturur, denize girmez, yorum yapar. sıcaktan çok bunalanlarının ayaklarını denize sokanı olduğu gibi, direkt basma entariyle bel hizasına kadar suya salınan örnekleride vardır! onlar şambrelden çok şişme ördek tercih eder ki, çoluğu çocuğu bu uğurda ağlatır.
otobüste yer kapma mücadelesinde poul positionda olan kişidir.
dertli, hüzünlü kadın; belki de bir ayrılığın yasını tutuyordur.
serdar yıldırım'ın bir şiiri.

--spoiler--
Bir yaşlı kadın vardı
Gece, gündüz ağlardı
Gözyaşları durmadan
Çağlayan bir pınardı.

Ev dediğin tek oda
Yaşanır mı burada?
Sabah, akşam hep çorba
Dertler bekler sırada.

Bir gün bir adam geldi
Kadına selam verdi
“Satın aldım burayı
Boşalt odayı “dedi.

“Vay benim dertli başım
Hiç dinmedi gözyaşım
Nerelere giderim
Yok bir dikili taşım.“ .

“Bugün var, yarın yoksun
Kalacak yerin olsun;
Karşıdaki arsaya
Yatağını kurarsın. ”

“Aman oğlum olur mu?
Düşene vurulur mu?
Etmeyin, eylemeyin
Sokakta yatılır mı? “

Gün döndü, yarın oldu
Odasından taşındı
Geceleri arkadaş
Ay ile yıldız oldu.
--spoiler--
görsel
Bazıları cidden çok görgüsüz ve cazgır olan, sabah sabah bana çılgın attıran bir başka insan güruhu.

Yav sözlük, hamile kadıncağıza yer veriyorum bu hastalıklı halimle. En az 3 metreden uçup sürpriz yumurtadan çıkar gibi Çat diye oraya oturuyor, kadınla bana bakıp "gusura galmayın yeaavrum fıtığım var durameyom" diyor. Teyze maşallah biraz önce 100 metre engelli koşacak gibiydi ama.

15 dakika sonra otobüs nüfusu kapasitenin 1.5 katına çıkıyor. Canım teyzem bu sefer de yer beğenmiyor ve kalçalarıyla dağları devirerek başka bir koltuğa geçmek isterken kendinden önce davranana çirkeflik yapıyor.

Hadi bizi geçtim, kendi kalbine yazık be teyzem. Bu kadar aksiyon ve çirkeflikle bir kriz geçirirsen toparlayamazlar seni. insaf be.
erkeklerin uzak durduğu ve nefret ettikleri kadın..
Çocuklara hitap eden eser ve yapımlarda ya iyi kalpli bilge kadın ya da kötü cadı büyücü kadın tiplemesi olarak karşımıza çıkarlar.
Toplumda ise ya başörtülü eğitimsiz anadolu kadını ya da kısa saçlı modern kadın gerçeğine tekabül ederler.