bugün

Hayat o kadar pahalı ki, derhal evimize gelen misafire tuz ikram etmeliyiz sadece. Antik Yunan adeti vallahi bilmem yerli milli adet. Şu an ancak bu ikram edilir.

Biiiiz diyoruz tooog, bunlar diyor tuz.

https://media.tenor.com/h...fcAAAAM/tayyip-crying.gif
tansiyonu seneler içinde sinsice yükseltir. türk mutfağında maalesef çok tuz kullanıyoruz.
görsel
0 kalorili diyet dostu baharat.
EN zararlı bileşiklerden biridir.

25-26 yaşıma kadar çok tuzlu yerdim yemekleri sonra böbreklerden korkup önce azalttım şimdi de bırakma noktasındayım ama tuza da ihtiyaç olduğu için yemeklere göstermelik olarak atıyorum eser miktarda. ilk 1 ay sıkıntı çektim sonra alıştım kaç senedir tuzsuz tabakları afiyetle yiyorum.
Yemeklerin olmazsa olmazı. iyi ki keşfedilmiş.
Yemeklerde olmazsa olmazim.
Ben misal yemeğin tadına bakmadan direkt tuz dökerim.
sodyum ve klor elementlerinden oluşmuş bir bileşik.

bilimsel adı: sodyum klorür.

deniz suyu tuzludur, içinde bol miktarda tuz vardır. bu tuz yemeklerimizde kullandığımız tuzla aynıdır. denizlerdeki tuzun büyük bölümü karalardaki kayalardan gelir. yağmur, kayalardaki tuzu eriterek nehirlere, nehirler de denizlere taşır.
insanlığın medeniyet tarihi ile paralel seyir halindeki madde, mineral, baharat.
homeros tuzu "kutsal madde" olarak tanımlamıştır.
tuz insanoğlunun yediği tek kaya türüdür.

latincede "tuz", "sal, salis" sözcüğüdür. bakın tuz medeniyet tarihini nasıl etkilemiş.

Salamura: Tuzlu suya yatırma.

Salata: Tuzlu suya yatırılmış sebze, turşu.

Salam: Tuzlanmış et

salça: bildiğin salça, domates, biber salçası.
salça sözcüğü "salsus" tan gelir. salsus: tuzlu olan şey. demektir.
salsa, sos ve sosis sözcükleri de buradan türemiştir.

salary: ingilizce maaş demek olan bu sözcük, romalıların "tuz parası" (bkz: salarius) kavramından çıkmıştır.

salarius: roma lejyon askerlerine ödenen tuz ödeneği, tuz parası olarak da bilinir. Osmanlıda "arpalık" ve "ulufe" buna denk düşer. Tuz, yeme-içmeden kinaye olduğu için Romalılar bu ödeneğe salarius demiştir.

salzburg: avusturya'da bir şehir.
Almanca tuz anlamındaki "salz" ve kale/hisar demek olan "burg" birleşiminden. "Tuz kalesi" demektir.
Eskiden burada mevcut olan zengin tuz madenlerinden dolayı bu ismi almıştır.

ve daha pek çok sözcük, köken medeniyet tarihinde tuz kökünden, tuzdan türemiştir.

(bkz: tuz yürüyüşü)
(bkz: tuz savaşları)
(bkz: tuz vergisi)
Bir yazar arkadaşımdan fazlası için: (#39153481)
Olmazsa olmaz nimetlerdendir. Türkiyede insanların yeyip içtikleri bana fazla tuzlu, fazla şekerli gelir. Standartın üstünde miktarlara insanlar alışmışlar.
(bkz: tuz kadar sevmek)
Asit ve baz etkileşimi sonucu oluşan üründür.

Özellikle NaCl yani sodyumklorür biz osmanlının vazgeçilmezidir. Halil ibrahim ikramıdır.
yemeğin lezzetine lezzet katan toz. ama sofra tuzu olarak bildiğimiz rafine tuz vücutta aşırı su birikimine yani ödeme sebep oluyor.selülit, romatizmal hastalıklar, böbrek taşı gibi hastalıklara yol açıyor.rafine tuz yerine kaya tuzunu tercih ederek vücudun ihtiyacı olan mineralleri karşılayabiliriz.
(bkz: tuz üretimine göre ülkeler listesi)
Çeşitli deyimlere nesne olmuş bağımlısı olduğum yegane şey.
mikroskop görüntüsü şu şekildedir.

görsel
birçok zararı olan maddedir.

http://www.haberturk.com/...iminin-zararlari-nelerdir
http://www.ntv.com.tr/vid...ti,aH83my78C0q-GoFeJYKSow
http://www.haberturk.com/...-tuzun-zararlari-nelerdir
Hayatın tadını tuz ile kaçırmayın.

görsel
aşırı tüketildiğinde kemik erimesini hızlandırıyormuş.
cinleri ve şeytanları kovduğuna inanılır. açık ve net.
kızgın ruhlardan korunmaya yarayan madde (bkz: supernatural).
antik romada askerlere maaş olarak para yerine ödenen madendir. maaşın ingilizce karşılığı salary salt'dan gelir. romada ilk yollar tuz taşımak için yapılmıştır. sadece romada değil asırlarca dünyanın pek çok yerinde değiş tokuş aracı olarak kullanılmıştır. 1 ons tuz 1 ons altın değerindeydi. bildiğin acaip bi maden.
buzlar erisin diye bakkaldan bir koşu dört beş paket aldığım meret. çatı çökmüştü mk.
bi saniye ne kadar işe yaradığını bende merak ettim şimdi, nerede benim gaz bidonum.
Çok değil birkaç gün önce yanık problemi olan bir arkadaşa tavsiye etmiştim ne denli işe yaradığını bilmeden. Bugün kendim de deneyimledim. Çalışıyor arkadaşlar.
güncel Önemli Başlıklar