1. 1.
  normal sıcaklıkta gaz durumunda bulunan bir element. sembolü cl dir.
  ... frozen hopes
 2. 2.
  molekül kütlesi 35,5 olan 7A grubu (halojenler) elementlerinin ikincisidir. Elektronegatif bir element olup asitlerin yapısında bulundugunda bu özelliginden dolayı asitligi arttırır. bunun için ornek olarak HCl ~ (bkz: hidroklorik asit)~ yi verebiliriz. Cl atomu H-Cl arasıdaki bag elektronları nı yuksek elektronegatiflikinden dolayı üzerine ceker bu yuzden H-Cl arasındaki bag kolayca koparak H uzaklastırılır. Bir asitin kuvvetli oldugunun göstergesi ise H iyonun ne kadar kolay verildigi oldugu dusunulurse HCl kuvvetli bir asittir.
  ... melankolik
 3. 3.
  Ağartıcı, oksitleyici etki maddesi olarak su arıtma yada mikrop giderme amacıyla kullanılan halojen eleman; zehirli bir gaz.
  1 ... death lord
 4. 4.
  havuza daldığınızda burnunuza dolup, burundan çıkarken kola içip burundan gaz çıkarma acısına eş bir acı hissettiren, dezenfektan madde.
  1 ... koko
 5. 5.
  bir nevi hayati maddedir. bilhassa suda, mikrop öldürücü olarak kullanılmadığında ciddi sonuçlar doğurur. abd'nin, ırak'a girmeden çok evvel uygulamaya başladığı ambargolardan biridir. klorsuz sular yüzünden, sayısız çocuk hayatını kaybetmiştir.
  ... regulus
 6. 6.
  (bkz: clor)
  (bkz: klorid)
  ... kultursuz dinazor
 7. 7.
  simgesi Cl olan elementtir.
  ... mavi jojoba ayisi
 8. 8.
  Klor, en hafif, keskin kokulu, yeşilimsi sarı renkli, tahriş edici ve zehirleyici bir gaz. Havadan 2,5 kat ağır olan klor ilk zamanlar bir bileşik olarak kabul ediliyordu. Klor ilk olarak 1774 yılında Carl Wilhelm Scheele tarafından keşfedildi. 1810 yılında ise bugünkü ismi Humphry Davy tarafından verildi.
  1 ... linka
 9. 9.
  beton için kabus olan elementtir. zira beton içinde katalizör olarak çalışır ve sürekli betonun alkali yapısını bozar.
  1 ... mellonnim
 10. 10.
  izmit'te "bağyolu" ve "sigorta" durakları arasında kalan durak.
  ulen hala çözemedim, kim neden bi durağa "klor" ismini verir?
  hemen az ilerde de "arıtma" durağı var.
  memleketimin durak isimleride bi enteresan.
  ... thejollyjoker