bugün

ben stiller yönetmenliğinde çekilmiş film. başrollerde elbette ben stiller, robert downey jr., jack black var. daha fazla bilgi ve fragmanı için:

http://www.sinemaestro.co...w&id=339&Itemid=1
ben stiller'ın yönettiği ve oynadığı aksiyon komedi filmdir. ben stiller'ın yanı sıra jack black, robert downey jr., nick nolte, brandon jackson, matthew mcconaughey'de filmde yer almaktadır.
dreamworks'un yeni bombalarından bir tanesi. 3.10.2008 tarihinde vizyona girecek.
konusu;
filmde aksiyon filmlerinde oynayan aktörlere eğitim verilen dış dünyadan yalıtılmış dale dyle eğitim kampında iki hafta kaldıktan sonra yeniden topluma dönen oyuncuların topluma dönüşlerinden sonra karşılaştıkları zorluklar ve bocalamaları komedi kalıpları içerisinde anlatılıyor. savaş filminde oynamaya başlayan aktörlerimiz, gerçek savaşı andıran koşullar altında kalınca eğitim kampında öğrendiklerine başvurmak zorunda kalıyor ve ortaya film içinde film mantığında işleyen eğlenceli olaylar çıkıyor.

filmin sitesi,

--spoiler--
http://www.tropicthunder.com
--spoiler--
imdb de 8 puan alarak merakla beklememizin yerini sabırsızlıklığa bırakmış filmdir.
Alicia Silverstone'nin rol aldığı son film olduğunu öğrendiğimde sevindiğim ancak film boyunca sadece finaldeki akademi ödülleri töreninde Jack Blackin yanında oturduğunu gördüğüm, 1-2 saniyelik görünmesiyle beni üzmüş olan filmdir. O da dikkat edilmezse pek kendisi olduğu bilinmiyor.
klasik hollywood komedilerinden biri. ben stiller, robert downey jr, Matthew McConaughey, tom cruise ve nick nolte gibi oyuncuların şöhretinden fayda görmeyi uman, klişe amerikan esprileri, küfürleri ve diyaloglarıyla akıp giden bir film. sakın izlemeyin.. izlemeyin, izlettirmeyin.
kadrosunun hakkını veremese ve bolca güldürmese de klişeleri sağlam bir şekilde ti ye almış ve bazı sahnelerde taşı pek güzel gediğine oturtmuştur.
senaryo yazımında aslında yazılı olmayan bi kural vardır, seyirciyi ilk dakikalarda tavlamak gerekir, işte bu kuralı mükemmel bi şekilde uygulayan filmdir bu. o ilk baştaki satan's alley fragmanı seyirciyi o kadar havaya sokuyor ki ondan sonra film isterse sıçsın seyirci yine de filmi o kadar kötü eleştirmez. zaten fazla gülmediklerini ifade eden insanlar bile filme müsamahalı yaklaşıyorlar, çünkü o fragmanı seyredip de havaya girmemek mümkün değil.

bunu belirtme gereği hissetmemin en büyük sebebi de aslında filmin en büyük esprisinin robert downey jr'ın zenci tiplemesi ve aksanı olması. bu tipin söylediği her şey altyazıda kayboluyor ve filmi seyreden insanların büyük yüzdesi aslında bu espriye uzak kalıyor. "what do you mean you people" lafını bile altyazıyla çevirmek mümkün değil, çünkü tamamen o kültüre ait ve onların ırkçı olarak etiketledikleri bi ifade "you people". jr'ın bunu demesindeki komikliği türkçe altyazıyla görmek imkansız.

orta hazırlıktan beri yirmi sene geçti neredeyse ve bu yirmi senedir ingilizce öğrenir dururum, hala bitmedi anasını sattığımın dili. ne iş anlamadım. yirmi senede bi dil öğrenilmez mi yahu.. filmde vietnam'da savaşan amerikalı askerlerin kullandıkları dille komiklik yaratılan her an benim için de kayıp oldu mesela. anadili ingilizce olmayan birinin filmden alacağı keyif ne yazık ki eksik kalıyor illa ki.

ben stiller'ın bi zamanlar kendisiyle aynı kulvarda sayılan adam sandler'dan fersah fersah ilerlemiş olduğunun belgesidir tropic thunder. satan's alley'nin de yardımıyla bütün filmi suratta bi gülümsemeyle seyrettiren, göndermelerinden ziyade kendi hikayesi ve esprileriyle ayakta durmayı bilen gayet iyi bi film bu. stiller'ın yeni filmi için beklentilerimizi yükseklere çıkartan, stiller'ın bizi hayal kırıklığına uğratmamasını umduğumuz bi başlangıç noktası diyebiliriz kısaca.

bu arada, göndermelerden laf edilirken jr'ın stiller'ı kurtarmak isterken stiller'ın yakın plan yüzünü görüp adamın gelmeyeceğini söylediği an apocalypse now'daki marlon brando'ya bi gönderme değil midir, kimse bundan bahsetmiyor. acaba ben mi yanlış yorumladım yahu..
diğer filmlerle dalga geçmek yıllardan beri süre gelen bir gelenek olmuştur. ama genelde bu işi fazla abartırlar. scary movie olsun hot shot olsun bir yerden sonra izleyiciyi gerçekten sıkar, bunaltır. ama bu film öyle değil. kendini izletiyor. özellikle filmin başındaki brokeback mountaine gönderme yapan "gay rahipler" konseptli fragman insanı gülümsetiyor. tom cruise ise hayatında ilk defa farklı bir rolde ve tipte. ilk defa oyunculuk yaptığını gördük kendisinin. demek ki saçmasapan aksiyon filmlerine gerek yokmuş.
bir karakter oyuncusu,
bir aksiyon oyuncusu,
eroinman bir komedyen
ve bir rap yıldızı...
muhteşem bir harman ve birbirleriyle olan diyalogları muhteşem.

izlenmeli.
hollywood yıldızlarının düştükleri durumları gözler önüne seren bir film.
sadece tom cruise sahneleri bile güldürmeye yetiyor.

--spoiler--
tobey maquire'ı gay rolünde görmek de ayrı bir komik tabi. bir de yazmamışlar mı mtv best kiss avard diye. *
--spoiler--
sadece Tom Cruise için bile izlenilebilicek film,özellikle Tom Cruise'nin son sahnedeki dansı bence mükemmeldir.ama film güzel değilmidir bence güzeldir vietnam filmlerine ufaktan göndermelerde bulunulmuştur.
tom cruise tarafından "bir orospu çocuğu nasıl canlandırılır?" dersi verilen film. ayrıca dans sahneleri de mükemmel olmuş adam cidden işini ciddiye alarak yapmış.
tom cruise'un dansı ve robert downey jr'ın oyunculuğu dışında izlenmeye kayda değer bulmadığım yarrak gibi film.
süper eğlenceli, ben stiller'ın yönetmenlik denemesini de çok başarılı gerçekleştirdiği filmi. tom cruise'un zibidi tipine rağmen o afro ruhuna hele hele danslarına hayran kalmamak elde değil. jack nicholson da kaçmadı gözden son sahnede hani. baya renkli bir film. izleyin eğlenin.
vakit kaybı bir film. bunu 3000'den fazla film izlemiş bir adam olarak rahatlıkla söylüyorum. uzak durun. komedi filmi izleyecekseniz açın bir hababam serisi izleyin, bünyeye daha iyi gelir.
robert downey jr in şu repliği güzeldir, başka bir şey çıkar mı, filmin geri kalan 1 saatlik kısmına da bakmam lazım.

+ hala anlamadınız mı, burada film falan çekilmiyor. (filmdeki karakter aksanıyla)

- iyi de neden karakteri hala canlandırıyorsun ?

+ ben filmin dvd deki esktra bölümüne röportaj verene kadar karakteri bırakmam. (filmdeki karakter aksanıyla) *
Kadrosuna bakıp bi cacık sanılan, hayal kırıklığından başka birşey vermeyen boş bir film. Filmin girişindeki fragman bölümleri ve Tom Cruise'un enteresan karakteri dışında hatırda kalıcı bir noktası yok. Dipnot: Tom Cruise bu filmde canlandırdığı karakteri çok sevmiş ve bu karakter ile ilgili bir film çekme niyetinde imiş.
ben stiller ın sönük kaldığı, robert downey nin 2-3 repliği ve tom cruise un güzel performansıyla 5.0 puan alabilecek b filmi.

downey nin klişe olsa da beğendiğim diğer repliği.

- i don't read the script, script reads me.
gülmekten karnıma ağrılar sokmuş ve sıkıcı haftasonuma renk katmış filmdir. sinemada gösterime girdiğinde ''aaa ben stiller mi, iki saatimi hiç edemem'' dediğimi hatırlıyorum da önyargılı davrandığım için kendimi suçluyorum. filmi ortadan ikiye bölünce ilk yarı daha komikken ikinci yarı duygusallık sosu da katılmış. ben stiller' in filmin sonunda ilk kez ağlayabildiği sahnede gözyaşının yanlış yerden akması çok yavşakça bir zekaya sahip birisinin işi. filmde deer hunter, forrest gump, er ryan' ı kurtarmak gibi savaş ve vietnam konulu filmlere ince hatta yer yer kalın göndermeler var. ama asıl tema of mice and men' in 1992 versiyonuna ve oradaki saf at bakıcısını oynayan john malkovich üzerine kurgulanmıştır. kafadan kan fışkırma sahnesi, panda sahnesi ve vietnamlıyla karşılıklı tükürme sahnesi (deer hunter' de geçer bu sekans) beni benden almıştır.
--spoiler--
vietnam savaşında esir düşen bir grup askerden birkaçı, yaşadıklarını anlatacak olan bir kitap yazmaya karar verir. bu kitaplardan bir tanesinin filmi çekilmeye karar verilir. filmin tamamen gerçekçi olması için aktörler vietnama gider ve bir ormana bırakılırlar. bu ormanda çeşitli yerlerde kameralar vardır ve sürekli kayıt etmektedirler. aktörlerin görevi tamamen doğal davranışlarıyla belirtilen noktaya gitmeleridir. tabi bazen rol icabı silahlarını kullanmaları gerekir.

aktörlere bir harita verilir ve bu haritayı bir aktör alarak diğerlerinin bakmasına izin vermez, yolu kendisi belirler. ancak bir süre sonra harita diğerlerinin eline geçer ve yanlış yöne geldiklerini öğrenirler. geldikleri bu yönde vietnamlı suçlular vardır.
--spoiler--

(bkz: you went full retard man never go full retard)
Vietnam filmlerinin komedisi. Sadece robert Downey Jr için bile izlenebilir.
Bazen cıvısa da geyiğine niyetiyle oturunca keyifle izlenebilen bir komedi filmi. Zaten kadro şampiyonlar ligi gibi, Tom cruise da işin bonusu olmuş. Keza nick nolte da cuk oturmuş. Oyuncuların film çekimi esnasında birbiriyle atışma ve laf sokma sahneleri de genelde eğlenceli.