bugün

çocuğunun çocuğu
polonyanın kuzeyinde bulunan, geçtiğimiz günlerde polonyadaki ilk kuş gribi virüsünün saptandığı kent.
askerde senden tam 1 sene sonra gelen yavrucağa bakış açısı. "torun nerelisin" * diye girer dedeler muhabbete.
(bkz: piç torun)
dede nam sahibi ettiği ihtiyar tarafından "cevizin içi" olarak da tanımlanan yaratık.

(bkz: evlat cevizin kabuğuysa torun onun içiymiş)
üst devrenin torununa söyledikleri:
torun geceler uzun.
torun şafağın uzun .
torun ben gitmeden ötmez borun.
torun şu kapıyı görüyon mu?
he görüyom.
işte o kapıdan en son sen çıkçan.
birçok dede olmuş kişinin kendi çocuğundan daha çok sevdiği yaratıktır, halbuki bu yaratık da kendinden olmuş bi yaratığın başka bir yaratıkla evlenmesi sonucu oluşmuştur.
zoruna gidenin borusuna girsin lafını üst devresi gidene kadar çekmek zorunda olan asker nesli. ancak kısa dönem askerlerde dede-torun kavramı pek yoktur.
Polonya'da bir şehir. http://www.torun.pl/index.php?lang=en
daha çok orta anadolu'da kullannılan tercih edilmeyen bir erkek ismi.
türkiye'de üretilen en iyi av tüfeği markası. bir zamanlar "bırakın torunu tombalağı bakın huğlu'ya" diyen bir arkadaş vardı incelesin bakalım torun av tüfekleri nerelere gelmiş.
bir ceylan ertem şarkısı.

selama, sanrıya, cennete,oruca, duaya, allah'a; sen inanıyordun.
korkuya, saygıya, esine, periye, yarına ve sana; ben inanıyordum.
öyle gitmek var mı ?
torun kalakaldı
mutlu musun kızın ağlamak üzere

kızın ağlamak üzere, ellerin nerde?
kızın ağlamak üzere, nerde dede?
kızın ağlamak üzere, anlamayı isterdim
kızın ağlamak üzere, anlayamam!

kız ağlamak üzere...
kız ağlamak üzere...
kız ağlamak üzere...
askerliğin en boktan jargonlarından biridir. sanki üst dönem rambo idi. cudi senin küpeli dağı benim gibisinden operasyonlara koştu. piçler, burada ben varım gibisinden ahkam keserler yeni gelenlere.
(bkz: tunay torun)
Ünlü matematikçi ve gökbilimci Mikolaj kopernik'in doğduğu (1473) polonya şehri.
(bkz: Tarık Torun)Adamın dibi dibi.
kuzey polonyada yer alan varşovaya 250km uzaklıktaki güzel şehir. karadeniz köylerine benzer şekilde fazlaca doğa güzelliğine sahip bu şehirde her yol ırmağa çıkar gibi yol boyunca karşına çıkan nehre sahiptir. girdiğin herhangi bir sokak veya orman sonunda vislüt nehrine çıkar.
erkek yada kız çocuğunuzdan olan çocuk. evlat çocuğu. ayrıca dünyanın en tatlı sevinçlerinden biriymiş.
Tatlı ve sevimlidir.
üst devre olma isteği ile yanıp tutuşan yeni yetme asker. (bkz: şafak seda sayan dayan yüreğim dayan)
Orta asya türkleri'nde düğün yemeği.
annem geçen hafta gelen 14 aylık yeğenimin içtiği yarım meyve suyunu dolaba koymus. ben atınca niye attın onu bade icmisti dedi. torun sevgisi bir başka galiba.
şu şurda bi dursun fırsatını bulunca yazıya dokucem.

http://www.youtube.com/watch?v=9V4Zv8wZiew
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar