bugün

istanbul'un fethi sirasinda en buyuk topun buraya yerlestirilmesi uzerine bu ismi almis kapidir. ayrica bu semte de ismini verir. minibus duraklari filan var simdi, nerden nereye.
1964 yapımı,oyuncularından peter ustinov'un yardımcı oscar ödülü almasını sağlamış harika amerikan filmi.
filmde topkapı sarayı'ndan çok değerli bir hançeri çalmaya kalkışan bir grup kafadarın hikayesi anlatılır.
(bkz: topkapı sarayı)
1911 doğumlu amerikalı film yönetmeni Jules Dassin in çekmiş olduğu filmin adı. film zaman zaman trt kanallarında gösterilmektedir.
eski zamanlarda padişahların yaşadığı bir çok okul ve medresenin olduğu fakat şimdi bir müze haline gelen güzel bir saraydır.
bizanslilar buraya romanos kapisi derdiler. istanbul kusatma altinda iken o gune kadar tarihte gorulmemis buyuklukte dehset verici toplar doken turkler -ki macar urban tarafindan ogretilmistir bu toplarin dokumu- bu toplari romanos kapisinin tam karsisina yerlestirdiler. fatih'in karargahi da iste tam buradaydi. bu sebebten dolayi buraya onceleri top kapusu denmis, zamanla da bu soylem topkapi'ya donusmustur.
peter ustinov un usta oyunculugunu konusturdugu, izlenilmeye deger 1964 yapimi mükemmel bir film.
bir kesim cühelanın , ben orada oturuyorum dendiğinde; nerede minibüs duraklarındamı şeklinde karsılık vermesine yol açan güzide semt.
anadolu ve trakya garajları varken, istanbulun merkezi idi. fakat karmakarışıktı. şimdi sakin, tenha sayılır. fakat sokakları bomboş, esnafı pek iş yapamıyor. burası benim semtim. burda kaleiçi meydanıdışında, herkes birbirini tanır. türkiyenin en büyük üniversitelerine ve hastanelerine cok yakındır. batıda büyükçekmece, doğuda sultanbeyli, sahil şeridinde beşiktaşa kadar, heryere tek vasıta ile gidebilirsiniz. bu yüzden hayvan bağlasan durmaz dairelere, dudak ucuklatan kiralar isterler. alışırsanız yandınız. parayı bulup etilere gidemediğiniz sürece, istanbulun her semti size kalabalık, kasvetli ve sıkıcı gelir. hiç bir yeri sevemezsiniz. dünyanın en enteresan lakapları bu semtten cıkar. burada bıdı bıdı mustafa diye tanınan bir adam var mesela. -mustafa abi meşhur oldun.- eskinin külhanbeylerinin kullandığı kafa hapları burada üretilirmiş. buranın delisi meşhurdur. mahalle başına ortalama 3 deli düşer. sur sineması kapandı. artık erotik sinema barındırmıyor. sur sineması bir ara konsept değiştirip yeni cıktığında gorayı oynattı. millet goraya yana döne bilet ararken, ben koca salonda 3 arkadasımla izledim filmi. seviyorum lan burayı.
Erzincan ilinin Kemaliye ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: kemaliye/#5120572)
avrupa kültür başkenti kavramını ortaya çıkaran yunan aktris ve eski bakan melina mercouri de oynamıştı bu filmde sanırsam.
1964 yapımı bir film.
(bkz: http://www.imdb.com/title/tt0058672/)
dün akşam 22.00 civarlarında bacağımdan bıçaklanmama sahne olmuş,sarhoşların ve serserilerin eline geçmiş semt.
1964' yapımı amerikan filmi olup yönetmen jules dassin' efendidir.

peter ustinov ve melina mercouri' de filmde rol almıştır. filmin tamamına yakını istanbul'da geçsede hatırladığım kadarıyla bazı sahneler yunanistan'da çekilmişti.

müziklerini manos hadjidakis'in yaptığı filmin topkapi adı altında albümüde bulunur.
Fatih tarafından yaptırılmıştır.400 yıl kadar Osmanlının idare merkezi olarak kullanılan saraydır.
https://www.uludagsozluk.com/e/39653484/

illaki okuyun. boş bi fikir değil.
görsel

(bkz: eski topkapı otogarı)
(bkz: horror story)

şimdilerde gayet güzel bir muhit oldu. bazı akşamlar işten eve gelirken buradan geçiyorum surlardan içeri girince bambaşka yere gelmiş gibi hissettiriyor.
eskiden yani otogar ve seyyar satıcılar varken ki hali dünya miras listesine girebilecek bir sosyal yapıydı.
gülenlere biraz nete bakmalarını tavsiye ederim. fas ta ya da tunus ta koca bir pazar var ve gözleri gibi koruyorlar. adını hatırlarsam yazarım.
görsel
nereye bağlı olduğuna emin olamadığım semt. kimi yerde fatih geçiyor kiminde zeytinburnu.
bağcılara bağlı, topkapı parkında boş banklarda oturmaktansa kaldırıma çommüş dayıların çekirdek yiyip teyzeleri kestiğine dikkat ederseniz anlarsınız zaten.
panorama 1453'e ve topkapı tramvay duraklarına çok yakın bir yerdir. merkezefendi halk kıraathanesi'ne bu duraktan inerek yaklaşık 10 dakikalık yürümeyle ulaşabilirsiniz.
Topkapı 1964 ABD yapımı bir serüven filmidir. Özgün adı Topkapi şeklinde yazılmaktadır. Film, Türkiye'de ilk kez 1965 yılında istanbul Beyoğlu'nda Yeni Ar (Sonradan Sinepop) ve Şan sinemalarında gösterime girmişti.[1]

Senaryosunu casus romanları yazarı Eric Ambler'ın 1962 tarihli The Light of Day adlı romanından Monja Danischewsky'nin uyarlayıp yazdığı filmin yapımcılığını ve yönetmenliğini Jules Dassin yapmış, önemli rollerinde Melina Mercouri, Peter Ustinov, Maximilian Schell, Robert Morley ve Akim Tamiroff oynamıştır. Ege Ernart, Senih Orkan ve Danyal Topatan gibi Türk sinemasından oyuncuların da yer aldığı filmin müziklerini Manos Hacidakis yapmıştır. Jules Dassin'in filmde küçük bir de rolü vardır (Türk polis memuru rolünde). Filmi Fransız görüntü yönetmeni Henri Alekan görüntülemiştir. (Vikipedi'den alıntıdır)
eskiden istanbul'a dışarıdan gelen otobüslerin durağı buradaydı. o zaman istanbul'un nüfusu bu kadar kalabalık değildi elbette.
istanbul'un en sevdiğim semtlerindendir. metro, metrobüs, otobüs, tramvay hepsi var. bir tek marmaray yok.