bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    değişik yüz hatlarıyla bağımsız yönetmenlerin gözdesi, festival filmlerinin gediklisi, avustralyalı ve 1960 doğumlu oyuncu.
    3 ... cikarinbeniburdan
  2. 2.
    the beach filminde leonardo di caprio ile oynamıştır.
    ... doriangray
  3. 3.
    michael clayton filminde canlandırdığı Karen Crowder rolüyle sekseninci oscar ödül töreninde yardımcı kadın oyuncu heykelini kapmıştır.
    ... zebellah
  4. 4.
    kesinlikle oscarı hak etmiştir efendim...
    ... gonul diyorum akil diyorlar
  5. 5.
    şimdiye kadar 50ye yakın filmde oynamış, bugün aldığı oscar ile birlikte toplam 14 ödül kazanmış bir oyuncu olarak sözlükte hakkında neredeyse hiç entry girilmemiş aktris.

oynadığı filmlerden bazıları;

(bkz: The Beach)
    (bkz: The Deep End)
    (bkz: Vanilla Sky)
    (bkz: Adaptation)
    (bkz: Young Adam)
    (bkz: Broken Flowers)
    (bkz: Constantine)
    (bkz: The Chronicles of Narnia)
    (bkz: Michael Clayton)
    ... zebellah
  6. 6.
    11 ile 28 eylül arasında istanbul modern de seyirciyle buluşacaktır.
    1 ... kisrak
  7. 7.
    Albinoya yakın renkleri ve değişik yüz ifadesi sebebiyle aseksüel bir havaya sahip iskoçyalı aktris, memleketi Nairn'de yeni bir film festivali organize etmiştir.
    ... milan
  8. 8.
    beyaz perdenin avangardlarından iskoç oyuncudur.
    "insan hep kendini oynar. ne yaparsan yap, otobiyografiktir. çünkü sonuçta en son istediğin şey, oynuyormuşsun gibi görünmektir." sözünün sahibidir.

[alıntı]
    tilda swinton, kariyerine düşük bütçeli deneysel filmlerle başladı, filmografisinin ilk yedi filminde bağımsız ingiliz sinemasının kışkırtıcı ve eşcinsel eylemcilerinden derek jarman ile çalıştı. prenses diana ile aynı okulda okudu, uzun süre at yarışıyla uğraştı, elektronik müzik grubu orbital'ın "the box" isimli parçasında "uzaylı"yı oynadı, "the maybe" adlı enstalasyon için, günlerce, sekiz saat cam bir prizmanın içinde uyudu, jarman'ın "the garden" filminde meryem ana oldu...

swinton, jarman'ın hayal gücünün tesis ettiği bu deneysel rollerden sonra, 1994'te yönetmenin ölümüyle birlikte rotasını hollywood'a çevirdi: narnia günlükleri'nde beyaz cadı'yı, dipsiz'de (the deep end) korumacı bir anneyi oynadı. üstelik hollywood bunun karşılığını da vermeyi ihmal etmedi, bu yıl avukat'taki (michael clayton) rolü için swinton'ı oscar ile taçlandırdı.

yerleşik kadın imgelerinden uzak, öte-dünyalı imajıyla cinsel kimlik kalıbını bozan, hatta çoğu zaman bu çiftyönlü cinselliği orlando'daki gibi aynı rolde yansıtabilen, androjenin anlamını keşfetmeye devam eden oyuncu, cinsel kutuplarda olduğu kadar çağlar arasında da rahat geçişler yapabiliyor, büründüğü her karaktere hipnotik bir güç yüklüyor.
    [/alıntı]
    ... zenobia
  9. 9.
    korkunç bir kadındır.

ilk narnia günlükleri'nde görmüştüm kendisini. orada cadı rolündeydi. belki de bundan dolayı olsa gerek benjamin button'da bile bana itici geldi bu hanım ablamız.

ama allah için iyi oynuyor.
    1 ... cakalyesun
  10. 10.
    Son olarak Jim Jarmusch'un The Limits of Control'ünde izlediğimiz abladır.
    3 ... posee