bugün

Bağımsız sinemanın önemli isimlerinden Jim Jarmusch'un, Bir vampir hikayesi anlatan yeni filmi. merakla beklenen filmin konusunda ölümsüz bir çiftin yüzyıllarca süren aşkı varmış.
en başarılı bağımsız film yönetmenlerinden jim jarmusch'ın 2 sevgili vampir etrafında dönen bir aşk hikayesini anlatan vampir filmi. yalnız imdb'ye bakınca kadro çok sağlam bir bağımsız film için. kimler yok ki: tilda swinton, tom hiddleston, mia wasikowska*, john hurt bir de anton yelchin kadro çok sağlam oyuncu kadrosuna bakınca kötü bir eser ortaya çıkma ihtimali sıfıra yaklaşıyor bekliyoruz ilgiyle.
huzur veren bir vampir filmi. herhalde bir daha bu tanım hiç bir film için yapılmaz. doğu ve batı ezgilerinin eşlik ettiği, sanatın, estetiğin bol bol içinde olduğu bir yapıt. soundtrack:

01. Streets Of Detroit – SQÜRL
02. Funnel Of Love – SQÜRL (featuring Madeline Follin)
03. Sola Gratia (Part 1) – Jozef Van Wissem & SQÜRL
04. The Taste Of Blood – Jozef Van Wissem & SQÜRL
05. Diamond Star – SQÜRL
06. Please Feel Free To Piss In The Garden – SQÜRL
07. Spooky Action At A Distance – SQÜRL
08. Streets Of Tangier – Jozef Van Wissem & SQÜRL
09. In Templum Dei – Jozef Van Wissem (featuring Zola Jesus)
10. Sola Gratia (Part 2) – Jozef Van Wissem & SQÜRL
11. Our Hearts Condemn Us – Jozef Van Wissem
12. Hal – Yasmine Hamdan
13. Only Lovers Left Alive – Jozef Van Wissem & SQÜRL
14. This Is Your Wilderness – Jozef Van Wissem & SQÜRL
shakespeare yaşasaydı rock n roll çalardı türünden bir varsayım ile hayal dünyamızı şenlendiren jim jarmusch un vampirleri klişe tabir ile modern toplumun içinde yalnız bireyler olarak ele aldığı film.

her bir müziği son derece kaliteli, tilda swinton ın zarafeti büyüleyici.
genel olarak vampirli filmlerden farklı olsa da izledikten sonra bir şeyleri eksik bırakan film. ortamda ki melankolik dinginlik , oyunculuk , müzikler , topluma yönelik eleştiri ve verilen mesajlar çok güzeldi. 2 saat olmasına rağmen izlerken pek sıkılmadım ama beklentilerim vardı . karakterlerin geçmişi , eve'in kardeşi eva'nın geçmişte yaptığı şey , gece neden gözlük taktıkları , neden birbirlerinden ayrı yaşadıkları , neden dışarı çıkarken eldiven taktıkları ... film boyunca bu soruların cevabını aradım ama sonuç yok. bunların hiçbirinden bahsedilmedi. bu yüzden hevesim kursağımda kaldı doğrusu.
yorucu bir günün akşamı beyni müziklerle rahatlamak için ( yukarıda belirttiğim sorulara takılmadan ) izlenebiletisi olan film.
bence 6.7/10
bu filmde kullanılan kameranın türkiyede bulunan bir çok önemli görüntü yönetmeni tarafından tercih edilmediğini söyleyebilirim.

filmde kullanılan kamera (bkz: Alexa Plus) kayıt formatı ise (bkz: Prores 4444) belki farketmiyorsunuz ama televizyonda dönen çoğu reklam bu formatla çekilmekte.
jim jarmusch'un harika tekniği, bu kadar klişe bir konuyu bu kadar dağınık ve derin işlemiş olması; tilda swinton, tom hiddleston, mia wasikowska ve john hurt'ün muhteşem oyunculukları, soundtrackler ve film boyunca devam eden müthiş edebi göndermeleriyle (özellikle marlovian theory üzerine kurulu bir vampir karakteri olması ile) beni benden alan filmdir.

ayrıca (bkz: marlovian theory of shakespeare authorship)
tam bir ziyafet.
jasmin hamdan sarkisi ile guzellesen inanilmaz agir aksak film.
bir filmde ilk kez bu kadar müzik ziyafeti yaşamıştım ve bu da bana filmi 3 kez izleten şey olmuştu.
aklımda çok fazla film kalmaz ama bu film gerçekten çok ama çok ilginç bir film. akılda yer ediyor kesinlikle..
Klasik vampir filmlerinden uzak melenkolik o kasveti eva rolü ile mia dağıtıyor biraz uzun yıllar yaşamanın verdiği bıkkınlık tekdüzelik buram buram hissediliyor ama biraz eksik bırakılmış ufak bir kesit işleniyormuş gibi film sonunda yaptığım yorum ilk önce aşıklar öldü oldu.

Yazım yanlışı yapmışım mobilden yazınca böyle oluyor kusura bakmayın.
2013 yapımı jim jarmusch filmi* 7.3 imdb puanına sahip.
bir yandan adam'ın (tom hiddleston) sesi o tükenmişlik ve kasveti yansıtırken, diğer yandan müzikler sizi alır götürür.. görsel
Kasvetli havası , sanat ve tarih kokusu, müzikleri ayrı bi etkilemişti beni.
adem ile havva'nın ölümsüz aşkı diye anlatılan film.

insaoğlunun ilk günden itibaren yaşadığı yüzyıllara yayılmış aşkını iki isimde bedenleştirip ölümsüz kılıyor ve hikayeleştiriyor.
zamansızlar.
mekanları yaşıyorlar,mekanlara birbirlerini taşıyorlar.

ve

adem ve havva'dan bu yana insanoğlu neyi eleştirdiyse kendisi yaşamıştır,yaşadıklarını eleştirmiştir,tüketim için seçtiklerini
tükettikçe şikayetlenip üretmiş,ürettiklerini yine tüketmiştir.tükenmeyen tek olgu aşktır.
Muazzam replikleriyle akıllara kazınan, her gothiğin izlemesi gereken, en iyi vampir temalı filmlerden.

--spoiler--

"Bilim adamları mı? Onlara ne yaptıklarına baksana. Pythagoras katledildi. Galileo hapsedildi. Copernicus alaya alındı. Zavallı Newton simya hakkında çalışmalarını gizlilik içinde yürütmeye zorlandı. Tesla mahvedildi. O muhteşem olasılıkları tamamen görmezden gelindi. Hala da Darwin için carcar edip duruyorlar. Hala. Bilim adamları için buraya kadarmış... Şimdi de kendi kanlarını kirletmeyi başardılar. Sudan hiç bahsetmiyorum.”

--spoiler--
güzel müzikleri ve cool karakterleri dışında vasat film. Öyle söylendiği gibi alt metni kuvvetli bir film değil. Konu harika ama yönetmen Jim Jarmusch kısıtlı bir alanda takılmayı seçmiş. Bir kaç modern zaman eleştirisi ve tarihi bir kaç gönderme yapmayı seçmiş yönetmen sadece. Oysa bu tip söylemler çok daha fazla olsa harika olurdu. Yüz binlerce yıl yaşayan 2 sevgili vampir üff insanlar çok kötü yaa dediği zaman komik oluyor film. Sayfayı doldurmak varken yarısını boş bırakmış yönetmen. Filmde aklımda kalan tek şey müzikler, güneş gözlüğü ve Mia Wasikowska. Mia'nın en seksi olduğu film olabilir bu. isme bakıp klasik bir vampir hikayesi beklemeyin. Bizim vampirler varoluş sancısı çeken cool ve modern vampirler. Adam ne kadar melankolik ve içine kapanıksa eve bir o kadar neşeli ve dışa açık. Biri siyah, diğeri beyaz. Bu enfes konuyla çok daha dolu bir film çıkabilirdi ortaya. mekan, hikaye kurgusu, oyuncuların karakter performansları filmin en büyük artıları. Yönetmenin sinemasını pek sevmiyorum ama değişik bir şeyler izlemek isteyenler bakabilir.
dolaşık iki parçayı birbirinden ayırıp ikisini de birbirinden ayrı bir yere koyduğunda, evrenin iki ayrı ucuna da koysan, birinde bir değişiklik yaptığında ya da bir etkileşime soktuğunda diğeri de etkilenir ve aynı şekilde etkileşime girer.
Her filmde alt metin aramaya çalışmazsanız filmleri daha keyif alarak izleyebilirsiniz. Bir jim jarmusch filmi. Yüzyıllardır yaşamaktan belki bıkmış belki sadece eskisi kadar keyif alamayan vampir adam ve onun bunalımlı ruh halini gidermeye çalışan sevecen eşi eve aşkı çerçevesinde geçen film. Öncelikle filmin armosferi çok güzel. Bu atmosfer sayesinde olaylara dayalı bir film olmamasına rağmen sıkılmıyorsunuz. Hatta o kadar keyifli ki sürekli açıp izleyebilirsiniz. Filmde doğu batı bütünleştirilmiş. Doğu müzikleri, mekanları görebiliyoruz. Filmde vampirlerin yaşamının sonsuz olması güzel kullanılmış. Sanatçılara, bilim insanlarına, her dönemin popüler kültür öğelerine hem konuşmalarda hem mekanlarda dekorasyon, eşyalar aracılığıyla yer verilmiş. Yine de böyle bir fırsat varken daha çok kullanılabilirdi bence. Tadı damağımda kaldı resmen. Ayrıca filmin esrarengiz, karanlık, depresif atmosferinde müzik, komedi unsurları, hafif kara mizah filmin tamamen karanlık olmasını engellemiş. Oyuncular karakterlere çok uygun olmuş ve hepsi rolünü en iyi şekilde oynamış. Casting çok iyi olmuş. Oyuncular sanki gerçekte de arkadaş ve onlar da filmi çekerken eğlenmiş, keyif almış gibi hissediyorum filmi izlerken. Filmin müzikleri de her zaman dinlenebilecek güzellikte. Keşke devam filmi çekilse. Aslında çoğu şey için devamı çekilmesin tadında kalsın isterm. Ancak bu filmde kullanılabilecek, derinleştirilmesi gereken çok öge var ve haliyle hepsinden azar azar olunca sanki yüzeysel kalmış. Aslında yüzeysel demek de doğru olmayabilir. Bir film süresine ancak bu kadarı yedirilebilirdi. Devam filminde karakterleri daha yakından tanıyabiliriz, neler yaşadıklarını daha fazla görebiliriz. Bu yaşananların toplumsal hayatta ve ülkelerindeki etkilerini görebiliriz. Bu etkilerin karakterlerde yarattığı duygusal değişimi, popüler kültür öğelerini(müzik, sanat vs) daha fazla görebiliriz. Aynı kamera önü ve arkası ekiple çalışılarak bir devam filmi çok iyi olurdu. Hemen koşarak sinema salonuna gidebilirim eğer çekilirse. Çekilmezse de benim için moralim bozukken veya mutlu hissetmek için açıp izleyebileceğim filmlerden biri oldu. Tatlı bir film. Tüm ekibe teşekkürler.
Filmde şöyle çoooooook güzel bir replik var.

Eve : Tell me now about entanglement. Einstein's spooky action at a distance. Is it related to quantum theory?
Adam : Hm. No I mean, it's not a Theory it's proven.
Eve : How does it go again?
Adam : When you separate an entwined particle and you move both parts away from the other, even at opposite ends of the universe, if you alter or affect one, the other will be identically altered or affected.
Eve : Spooky. Even at opposite ends of the universe?
Adam : Yeah.
Filmde geeçn şu konuşma da çok güzel. Adam ve eve bir şarkıcının canlı performansını sahnesinde izlemektedirler.

Eve : I'm sure she'll be very famous.
Adam : God, I hope not. She's way too good for that.