bugün

basrolde george clooney nin oynadigi, bir avukatin dususunu anlatan film.
yönetmenliğini tony gilroy un yaptığı film.

filmde george clooney e tom wilkinson, tilda swinton ve sydney pollack eşlik ediyorlar...

yapımcı sydney pollack. tabi steven soderbergh i unutmayalım. diğer yapımcı da o. hem george olur da steven olmaz mı?
ilk yarisinda ara ara uyukladigim, ikinci yarisinda olaylarin hizlanmasiyla biraz olsun heyecan yakaladigim, senaryosu oldukca agir olan film.. filmden en cok aklimda kalan $ey, michael clayton'in o guzelim mercedes S550'sinin patlamasi.

ama ne olursa olsun, sevdicekle gidilen ilk film oldugundan yeri hep ayri kalicak..
80. oscar ödül töreninde avcunu yalamamış, tilda swinton'a en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü kazandırmış vasat film.
sadece uyku problemi çeken kişilerin izlemesi gereken film. çok güzel uyutmayı başarıyor.
insanın kafasını bulandıran sadece son dakikalarında muradınıza erebildiginiz bi film.
7 dalda oskar a aday gösterilmesi de tam bir muamma.
george clooney için katlanılabilir.
(bkz: clara clayton)
abartılmamış aksiyon sahnelerine ve gerçekçi bir anlatıma sahip belki çok mükemel değil ama yüksek beklentilerle izlenmediktan sonra keyif verecek bir amerikan filmi.ayrıca filmin son bölümünü başında göstermesiyle rezarvuar köpeklerini anımsatmıştır.
çok klasik bir film olmuş. yavaş tempoyla ilerleyen ve esas kahramanın bir oyunuyla (beklendiği gibi) biten film. izlemek için pek de neden yok.
clayton, new york'un en buyuk hukuk firmalarindan birinde "sorun cozucu" olarak calismaktadir. bosanma, basarisiz bir is kurma girisimi ve kumar aliskanligi yuzunden dag gibi bir borcla basbasa kalmis ve bu durum onu sirketine daha da bagli bir hale getirmistir. kimsenin beklemedigi bir anda tersine donen bir isi kurtarma gorevi verilen clayton kariyerinin hatta hayatinin en buyuk davasinin ustesinden gelmek zorunda kalacaktir.
imdb de nasıl 7.7 puan aldığını anlayamadığım 45 dakikada çekilecek senaryosuyla vasat bi film.
olmamış filmdir. yorum yazmamayı düşündüm önce. lan dedim, imdb 7.7 diyorsa vardır bir hikmeti, demek ki ben anlamadım dedim lakin sonradan yapım yılını düşününce imdb değerlendirmesinin dikkate alınmaması gerektiğini, yeni neslin(yeni üyelerin aynı zamanda) oto boka 10 puan verdiğini hatırladım. bir iki de yorum okuyup yalnız olmadığımı görünce yazmaya karar verdim.

oyunculuklara lafım yok, ancak onun dışında övülebilecek tek şey yok. 60-70 dakika boyunca hiçbir şey anlamadığınız diyaloglar, entrikalar izliyorsunuz ve tüm bunlar, çok düşük bir tempoda olduğundan iyice sıkıcı bir hal alıyor. son 20-30 dakikada ise filmin neden çekildiğini anlıyorsunuz. yani 15 dakikalık kısa film yapsalar da olurmuş aslında.
öncelikle filmin hikayesi basit üstüne üstlük basit olmasına rağmen sıradan ve sıkıcı birde konu çok klişe olunca-büyük şirketlerin halka zararlarıyla mücadele eden ikilemdeki kahraman konusu artık türk dizilerinde bile gırla var-
tüm bunlara rağmen film oyuncuların karakterlerini ve olayı o kadar gerçekçi ve içten analiz ediyor ki hikayesi sizi hem derinden etkiliyor hem de düşündürmeye sevk ediyor. filmde herkes aynı hayattaki gibi iyiyle kötü arasında bir seçim yapmak zorunda hiç kimse bütünüyle ne çok iyi ne de çok kötü sadece insan ama ne kadar ironiktir ki bu karar verme sürecinde en mantıklı kararı veren bir 'deli' oluyor.
hem adalet sistemini arayanlar hem de insanoğlunu biraz daha anlayayım derdi olanlar için izlenilesi bi film.