bugün

özel biR sac üzerinde yapılan bir kebap çeşididir.doğranan etler kırmızı toz biber,sıvı yağ ve soğanla pişirilir.
hası mersin'de yapılır.
orjinali mersin'de bulunan süper yiyecek.* (bkz: sözlükteyken acıkmak)
bir de tantuni tarikati vardır. şahanın bir skeçidir..
(bkz: her yer lavaş kokacaaaaak)
mersin kökenli bir et yemeğidir. yanında en iyi ayran gider. ucuz yerde yemek tehlikeli olabilir. paran varsa 2 adet dürüm hem mideni hem de gönlünü doyurur.
istanbulda yasayanların en iyisini istiklal caddesindeki deki suat usta da (eski galatasaraylı olan değil) yiyebilecekleri*limon ve naneylede ayrı bi güzel olan yiyecek.
önceden pişirilmiş olan kıymadan biraz büyük et parçacıklarının, ortasında kızartma yağının bulunduğu bir sac üzerinde bekletilmesi, müşteri geldiği vakit pişirilmiş etin yağın içerisine atılarak ısınması ve biraz kendine gelmesinden sonra lavas veya durumun içine konularak, isteğe göre domates, maydanoz, soğan, kırmızı biber eklenerek dürüm şeklinde servis edilmesi şeklinde yapılan mersin'e has bir yiyecektir. yanında acı sivri biber turşusu ve tantuninin içine sıkmak için limon ile olursa, yanında açılan bir soğuk ayran veya şalgam ile tadından yenmeyecek harika ötesi yiyecektir.
bir kez yemenin bünyede bağımlılık yapacağı,tarifsiz lezzette mersinlilerin en süper icadı.pardon tarifi (bkz: yukarıda).benim bildiğim (ismini hatırlayamadım)harika yapıyor..pangaltı ergenekon caddesi giderken sağda gelirken solda
eskisehirdeki öğrencilerin günde 3 öğün yemekten çekinmedikleri hatta makarnayı bile sollayabilecek besin ürünü.leziz afiyetle yiyiniz.
(bkz: yiyin gari)
yerli fast-foodlardan bir tanesi..

mersinlilerin ısrarla "burada yediğiniz tantuni mi be.. pehh!! sen bir de bunu tarsus ta bilmem ne ustada yiycen" diye kafa ütüledikleri hoş yiyecek..

tantuni Başlığındaki Önemli Entry'ler

Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.