bugün

Tika faaliyetlerini eleştirenler aslında bu ülkenin mayasını eleştirmektedirler .
Var olsun Tika.
katakulliyi akla getirecek bir tarafı olmayan, devletimizin yumuşak gücü niteliğindeki kurum. afrika'dan güney amerika'ya, balkanlardan uzak asya'ya yardıma muhtaç on binlerce insana, çocuğa, aileye yardım ulaştırmış, türklerin mazlum milletler için daima umut ışığı ve ümit kaynağı olduğunu hatırlatmıştır.

ülkelerine kan, gözyaşı ve ölümden başka bir şey götürmeyen avrupalı devletlerin aksine bölge insanına tonlarca erzak ulaştıran insanlar bunlar. gidip de afrikalıları altın madenlerinde öldürene kadar çalıştırmıyorlar. diplomatik ilişkilerin gelişmesinin yanında halkın gönlüne de girmek amacıyla yapılıyor bu yardımlar.

elbette tüm bu yardım faaliyetlerinin yanı sıra istihbarat için de güzel bir kaynak oluşmuş oluyor. kendilerine üstenci bir bakış açısıyla yaklaşan avrupalı sömürgeciler yerine diplomatik eşitlik kavramına uygun şekilde anlaşmalar yapılıyor ve tika'Nın da bu anlaşmalardaki katkısı, halkın güvenini kazanma ve halkları birbirine kaynaştırma kısmında ortaya çıkıyor.

(bkz: gönül coğrafyası)

dünyada gönül coğrafyası bizimki kadar geniş bir millet, bir ülke daha yoktur buna emin olun.
macaristan'da dağıtılan bir tika yardım paketi. üzerinde "turkey for peace" yazıyor.

görsel
bu kadar yardım yapıp da yaptığı yardımın bu kadar az reklamını yapan bir kurum olamaz. yemin ederim dünyayı doyuruyormuşuz da bir türk vatandaşı olarak benim bile haberim yokmuş. taa kolombiya'ya yardım götürüyoruz be kolombiya'ya.

allah razı olsun elbette, afrika'daki onlarca ülkede insanlar temiz suya ulaşamıyorlar düşünün. makedonya'da, karabağ'da, bosna'da, sırbistan'da, macaristan'da devasa yardım faaliyetleri yürütüyoruz. bunların hepsi hem mutluluk hem de gurur vesilesi. fakat keşke reklamı daha fazla yapılsa yahu.

yani az çok siz de görüyorsunuzdur benim gibi, ülkemizde bir aşağılık kompleksi var, anlaması çok güç. sadece tika aracalığıyla yaptığımız yardımların onda birini bir avrupa devleti yapsa, süslü cümlelerle göklere çıkaracak, "abiğ avrupa işte abiğ medeniyet abiğ bisim gibi çomar değiller abiğğ" diye kendi ülkesini ve milletini fırsattan istifade hor görecek, aşağılayacak yığınla insan var. onların da gözüne sokulsun istiyorum.

ha gerçi bu bahsettiğim kımıl zararlılarının haberi olmasa da dünyanın dört bir yanında insanlar türk bayrağını gördüklerinde sevinçten ağlamıyorlar mı, yine bize yardım getirdiler demiyorlar mı? önemli olan budur. belçikalıların ruanda'ya yaptıklarını, fransa'nın cezayire, italya'nın libya'ya yaptıklarını biliyor çünkü o insanlar. beyaz adamın gelip kendisinin kolunu bacağını kestiğini, elindeki malı mülkü alıp kendisini de köle yaptığını biliyor; bunun yanında ay yıldızlı bayraklarla donanmış yiğitleri karşısında görünce şaşırıyor tabii. hayır hayır; etiyopyalı, gineli, ruandalı, mozambikli, kenyalı kardeşim; biz sizi altın madenlerinde ölünceye kadar çalıştırmaya gelmedik, korkmayın.
(bkz: türk beklenendir)

bu milletin bir ferdi olmaktan gurur duyuyorum.

(bkz: ne mutlu türk üm diyene)
2 gün önce yaptığım katalog çevirisinde yaptıkları hizmetleri öğrenme fırsatını bulduğum devlet kurumu.
gurur kaynağı kurumdur. yurtdışında verdiği hizmetleri görünce neden haberimiz olmadı bu zamana kadar diye hayıflandığım kurum.
Özellikle Balkanlar ve Kafkaslardaki Türk ve Müslümanlarla ilgilenmesi gereken kurumdur. Arnavutlukta müslüman sayısı yüzde 56ya düşmüş Kosova Makedonya bosna ve Arnavutluk gibi Osmanlının değerli miraslarını kaybetmemek lazım.
torku'nun fabrikalarını 54 ülkeye örnek proje olarak tanıtan kurum.

http://www.konhaber.com/h..._seker_modeli-673710.html
görsel
Aslında türk işbirliği ve kalkınma ajansıdır lakin cami yapmaktan başka bir faaliyetleri olmayan başbakanlığa bağlı 24 ocak 1992 de kurulan kurum.
sırf bu kurum için uluslar arası ilişkiler okuyup farsça öğreniyorum. o derece güzel kurumdur.
Turgut özal ın projelerinden olup ülkeyi uluslararası siyasette daha etkin bir hale getirmek için ve Mazlumlara bir nebze olsun yardım edebilmek için kurulmuş desteklediğim kurumdur. Geçen gün filistinli pek çok çiftin evliliğini gerçekleştirmiş olup insanları mutlu etmiştir. Umarım iyi bir şekilde hep devam eder.
türk iş birliği ve kalkınma ajansı olan, içerisinde olduğum ve t.c. başbakanlığa bağlı kurum.

Bazı kişiler boş iş, çok para harcıyor, cemaat örgütü vs vs gibi şeyler yazmış.

Siz biliyor musunuz ? Filistin de hastahane ye giden bir köprüyü israil yıktı. Yeniden yapılma değeri 1 milyon usd., filistin liler bunu yapamazdı bizlerden yardım istediler. Konuşmayı aynen aktarıyorum.

-: filistin görevlisi
+: türk görevlisi

- Hastahane ye giden köprümüzü yıktılar insanları artık tedavi edemiyoruz.
+ Yeniden yapalım.
- Çok pahalı, değeri ortalama 1 milyon usd, yaparsak tekrar yıkarlar.. o yüzden yapmayın daha iyi.
+ olmaz öyle şey, o köprü yapılacak. bir kere yapalım biz.
- ya yıkılırsa ?
+ Bir daha yaparız, bir kere daha yıksınlar bir daha yaparız. On kere yıksınlar, Onbirinci kez yaparız. Türkiye her zaman yardıma muhtaç insanlara yardım eden, dünya insanlarına yardım eden bir ülke konumunda kalacak.
- Allah sizlerden razı olsun, sizin sayesinde insanımız daha iyi olacak, türkiye nin bu yaptıklarını hiç bir zaman unutmayacağız.

ve akabinde köprü yapılır.

Tika ekibini Sudan da, yemen de, kahire de, abuja da, akra da, cezayir de, dakar da, harare de, gine de, uganda da, kenya da, nijer de, çad da, fas da ve tunus da nasıl karşılıyorlar biliyor musunuz ?

Somali Karşılama Töreni

görsel

Nijerya'lı müslüman kardeşlerimiz

görsel

Büyükelçilik konutunun Sağır ve Dilsiz Nijer'li bekçisinin oğlu konserve kutularından yapmış.

görsel

Afrika Örsü'de Türk mesleki ve teknik okulu açılışı

görsel

Pakistan karşılama töreni.

görsel

Yeni Zelanda

görsel

daha fazlası için;

(bkz: dünyanın 4 bir tarafından harika fotoğraflar)
Türk devletlerinden daha çok afrika başta olmak üzere çeşitli devletlerle daha çok ilgilenen kurum.

bu arada devlet bahçeli'nin sözünü tekrar hatırlamak gerekir.

--spoiler--
Yahudi cesaret ödülü alman seni Yahudi yapmamıştır. Akdamar Kilisesi'ni onarman seni Ermeni yapmamıştır. Sümela Manastırı'nda ayin yaptırman seni Ortodoks yapmamıştır. Orhun Anıtları'na ve Tonyukuk'a gitmen de seni Türk ve milliyetçi yapmayacaktır
--spoiler--
türk işbirliği ve kalkınma ajansı adı altında bütün islam ülkeriyle iş birliği ve kalkınma projeleri yapan kurum.

türk devletini de görecek inşallah bi ara.
kendilerini gönülden sevdiğim için bir öneride bulunmak faydalı olur.
ilgilendiğiniz ülkelerde profsyonel sanatçılar var onların yönlerini türkiye ye çevirmeye çalışın.
türk ü ve türkiye yi tanısınlar. ekmeklerini türkiyede de ayarıp türk kültürüne katkıda bulunsunlar.

bir de çin bak, çini ihmal etmemek lazım. ne de olsa dünyanın çoğunluğu çinli sen, ben o azınlık sefilleriz.
kendisine ayrılan bütçenin daha da artırılması gerekir.
dünyada bulanıkta olsa içme suyuna ulaşamayan milyonlarca kişi var.
su diyorum su. düşün artık.
Üsküp'ü gördüm, TiKA'ya sempati duydum:

makedonya'nın yüzde 65'i saymaca hıristiyan, yüzde 35'i müslüman: üsküp'ün doğusunda fatih çarşamba'daki kadar çok türbanlı var.

ancak makedonya'nın hıristiyan nüfusu da 'dinsiz' yugoslav deneyiminden sonra hıristiyanlığı yeni keşfetmiş.

yani her iki tarafta, hem doğu'da hem batı'da din yükselişte: 1963'te 9 büyüklüğünde bir deprem üsküp'ü yerle bir etmiş.

şimdi hıristiyan makedonlar, tüm yıkıntı kiliselerini sifirdan, yeniden yapıyorlar. gıcır gıcır, bol cemaatli kiliseler egemen artık şehre.

hatta, camilerin yükselen - hepsi osmanlı'dan kalmış - ninarelerine nazire, üsküp'ün 1066 metre yüksekliğindeki vodno tepesine, 66 metre yüksekliğinde dünyanin en büyük haçini dikmişler. öyle böyle değil, şehrin her yerinden görünüyor!

3 tam günümü üsküp'ün dört bir yanını gezerek, insanlarla söyleşerek geçirdim.

tepeye diktikleri dev haç'ı, geceleri de işiklandiriyorlar. heryerden ışıl ışıl görünüyor. ama öyle bir havada ki...

sanki ku klux klan, bir kaç müslümanı yakıp üstlerine de haç dikmiş gibi: valla geceleri ışıklandırılınca ku klux klan üsküp'ü basmış hissi veriyor insana.

rte de (geçtiğimiz hafta bir osmanlı camisini tamir etmişti türkiye), onun açılışını yaptı biliyorsunuz.

bir de dedi ki: siz makedonlar bizden önce avrupa birliği'ne girersiniz, bak buraya yazıyorum.

valla bu haliyle üsküp'ün doğusundaki müslüman mahallesini ab'ye almaz, kapsam dışında bırakırlar.

makedon hükümeti makedonya müslümanlarını, onların kutsallarını ve onların mahallerini allah'a havale etmiş.

ama gıcır gıcır kiliseler yapmışlar; orta çağda orada bir kilise varmış da osmanlı yıkmış.

ilk kez tika'ya, bu kadar sempati duydum: makedonya bana tika denilen 'türkiye'nin dostlarına yardım' kuruluşunu sevdirdi.

eskiden fazla milliyetçi, casusluk yapan bir türkiye organizasyonu diye sempatim yoktu tika'ya...

rte'nin açtığı camiyi de tika onarmış: umarım sadece camii onarmakla yetinmez...
gerçekleştirdikleri faaliyetlere saygı duyduğum ancak yeterli görmediğim kuruluştur. gerçi burada ki hata sadece tika'yı değil genel anlamda türk devleti'ni ve resmi devlet politikasını bağlamaktadır. özellikle amerikan, rus ve avrupa ülkelerinin faaliyetlerine bakılırsa ne demek istediğim anlaşılabilir.
Dünya Türk Gençleri Birliği Kurultayı'nın yürütücüsü kuruluştur.
turgut özal'ın projelerinden biridir. sovyetler'in dağılmasından sonra bölgede etkin olmak için kurulmuştur.
bugün Türki Cumhuriyetler'in Türkiye ile olan ilişkilerini göz önüne alırsak çok fazla etkin olmadığı düşünülebilecek kuruluştur.
TiKA'nın Youtube'de albümdekinden daha fazla parçası var. Hepsini TRT'de söylemişler.

Uygur Türkleri'nin bize ne kadar benzediklerini fark ettim. Türkülerinde hiç bir Çin etkisinin olmaması çok ilginç ve gurur verici. Türküleri Anadolu ezgilerinden ayırt edilemeyecek kadar bizim türkülerimize benziyor. Özellikle Hasret Çektim mükemmel bir türkü. Uygur kızı Nadira'nın yorumu da dinlemeye değer.

Tataristan'dan Ayrılmagız da sözleri ve ezgisiyle çok etkileyici. Saha Türkleri'nin Kiye Henni türkülerinde gördüğüm kadarıyla müziksel açıdan Rus etkisine uğramamış olmaları da sevindirici. Çuvaşistan'dan Şıngır Mıngır büyük oranda Çin etkisiyle harmanlanmış olsa da çok sevimli bir türkü. Sonamız Gölde Kaldı, yorum dahi yapılamayacak kadar harika bir türkü. Mari Kız türküsünde de Gagavuzlar'ın özbeöz kardeşlerimiz olduğunu bir kez daha görüyoruz. Nedense Türkmenistan ve Özbekistan türküleri bana ezgisel açıdan sığ geldi. Aday ise müziksel olarak çok kaliteli. Albüme açılış parçası olarak deyim yerindeyse cuk oturmuş.

TiKA keşke diğer çalışmalarını da albümleştirse.
repertuarlarındaki türk ellerine ait tüm türküleri, dinleyeni sibirya'dan balkanlar'a bütün türk topraklarını kapsayan bir yolculuk gerçekleştirilmesini sağlarcasına yorumlamış olan kurum.
afrikalı tarım üreticilerine bir sertifika programı hazırlamış ve bir çok kişi katılmıştır. alkışladık.

orada aç insan kalmasın tika kardeş. içimiz acıyor birşey de yapamıyoruz.
mükemmel şekilde hizmet veren bir kuruluştur. tebrik ederim sözlük aracılığıyla kendilerini.