1. 1.
  4668 sayılı yasa gereği, TiKA; başta Türk dilinin konuşulduğu ülkeler ve Türkiye'ye komşu ülkeler olmak üzere, gelişme yolundaki ülkelerin kalkınmalarına yardımcı olmak, bu ülkelerle; ekonomik, ticari, teknik, sosyal, kültürel, eğitim alanlarında işbirliğini projeler ve programlar aracılığı ile geliştirmek amacıyla kurulmuştur.
  http://www.tika.gov.tr/
  6 ... pilotmont
 2. 2.
  kendi giderleri için kullandığı bütçesi 65 milyon usd civarındadır. ayrıca desteklediği projelere, farklı kaynaklardan ödenek sağlamaktadır.
  4 ... pilotmont
 3. 3.
  siyasi alanda daha etkin bir türkiye için atılmış tohumdur. ileride adından daha fazla söz edilecektir.
  2 ... pilotmont
 4. 4.
  açılımı türk işbirliği ve kalkınma ajansıdır. orta doğu'daki türk devletleriyle yakın ilişki içindedir. doğrulanmayan bilgilere göre oradaki türk devletlerinin iç işlerine karışan, devrimleri yöneten, yönetime türkiye'ye yakın kişilerin gelmesi için çalışan kurumdur.
  4 ... tuhh kahretsin
 5. 5.
  en önemli projeler olarak Ahmet Yesevi türbesi resterasyonu ve Göktürk Kağanlığı Hazinelerinin bulunuşu, ayrıca Göktürk Kitabelerinin resterasyonu ve çevre şartlarının geliştirilmesi sayılabilir. Ajans, kuruluş amacının çok gerisinde kalmasına rağmen yine de iyi işler çıkarmıştır.
  3 ... nevai
 6. 6.
  eğitim ve kültür alanındaki işbirliği programlarının yurtdışında türk kültür merkezleri aracılığıyla yürütülmesi için gerekli düzenlemeleri yapmakla yükümlüdür. türkmenistanlı doktorlara ankara'da staj imkanı sağlamış, nijeryalı gençlere ülkemizde mesleki eğitim vermiş, tacikistan ile istatistik alanında işbirliği yapmış, istanbul'da türk-afrika kongresi düzenlemiş, afrika'nın ilk suni tohumlama laboratuvarının sudan'da kurulmasına destek vermiştir.

  http://www.yenisafak.com....12.2007&y=MehmetSeker
  1 ... cevapsiz soru
 7. 7.
  Türk işbirliği Kalkınma idaresi Başkanlığı

  TiKA'nın görevleri şunlardır:
  a) Gelişme yolundaki ülkelerle ekonomik, ticari, teknik, sosyal, kültürel ve eğitim işbirliğini, bu ülkelerin kalkınmalarına katkıda bulunacak projelerle geliştirmek,

  b) Gelişme yolundaki ülkelerin kalkınma hedefleri ve ihtiyaçlarını da gözönüne alarak, ekonomik, ticari, teknik, sosyal, kültürel ve eğitim işbirliği ve yardım konularını belirlemek ve bu amaçla gerekli proje ve programları hazırlamak veya özel kuruluşlara hazırlatmak,

  c) Gelişme yolundaki ülkelerin bağımsız devlet yapılarının geliştirilmesi, mevzuatın hazırlanması, kamu görevlilerinin yetiştirilmesi, serbest piyasa ekonomisine geçiş sürecinde bankacılık, sigorta, dış ticaret, bütçe ve vergi sistemi gibi alanlarda ihtiyaç duyacakları yardımları sağlamak, bu ülkelere uzmanlar gönderilmesi, bu ülkelerden gelecek eleman ve öğrencilerin eğitim ve staj görmesi, bu kişilere burs tahsis edilmesi amacıyla gerekli düzenlemeleri ve koordinasyonu yapmak,

  d) Eğitim ve kültür alanlarındaki işbirliği programlarının, yurtdışında, Türk Kültür Merkezleri aracılığıyla yürütülmesi için gerekli düzenlemeleri yapmak.

  e) Ana hizmet ve görevleriyle ilgili konularda diğer kamu kurum ve kuruluşları ile gerekli işbirliği ve koordinasyonu sağlamak.

  kaynak: http://www.tika.gov.tr
  4 ... hapal
 8. 8.
  mükemmel şekilde hizmet veren bir kuruluştur. tebrik ederim sözlük aracılığıyla kendilerini.
  2 ... frosty
 9. 9.
  afrikalı tarım üreticilerine bir sertifika programı hazırlamış ve bir çok kişi katılmıştır. alkışladık.

  orada aç insan kalmasın tika kardeş. içimiz acıyor birşey de yapamıyoruz.
  2 ... pilotmont
 10. 10.
  repertuarlarındaki türk ellerine ait tüm türküleri, dinleyeni sibirya'dan balkanlar'a bütün türk topraklarını kapsayan bir yolculuk gerçekleştirilmesini sağlarcasına yorumlamış olan kurum.
  2 ... bleedingmoon