1. 1.
  terminator olarak bilinen filmin resmi adi. 1984 tarihli bir james cameron filmidir. basrolde bu filmle unlenen arnold schwarzenegger var. robot gelecekten geliyor, ileride onlarin umugunu sikacak olan secilmis osuruk cocugun annesini yok etmeye calisiyor falan filan. arnold burada kotu karakteri oynar.
  ... laz pacino
 2. 2.
  1984 yapımı bir james cameronfilmi.insan görünümlü makinelerin bir filmde ilk kez kullanılmasıyla bu film sinema tarihinde miladdır.arnold scharzeneggerconan filmdeki başarısından sonra ününü bu filmle sabitlemiştir.
  filmin bütcesi yaklaşık 6 milyon dolardır.oldukça düşük bütceyle harika bir senaryo çıkaran james camerongelecekte hakettigi yeri bu film sayesinde bulacaktır.
  senaryosu şöyledir.2029 kıyamet kopacaktır.amerikan ordusunun geliştirmiş oldugu skynet adlı bir savunma ag sistemi tüm bilgisayarları hakimiyeti altına alacaktır.bilgisayarla güçlenip insanlara karşı savaş başlatıp insan soyunu yavaş yavaş yok etmeye başlar.makineler insanları bir tehdit olarak görmektedirler.ancak john connor diye bir herif ortaya çıkar ve insanları bir araya toplayarak onlara savaşmayı ögretir.makinelerin zaaflarını anlatır ve kamp tellerine hucum etmeyi gösterir.
  bunun üzerine skynet bir terminator u 1984 yılına göndererek,john connor ın annesini yani sarah connor ı öldürmek ister.sarah connor olurse otomatikman john connor da dünyaya gelmeyecektir.ancak terminatör e sadece sarah connor ın ismi ve yaşadıgı sehir olan los angeles isminden başka bilgi verilmez.
  insanlar buna karşı olarak terminator ü durdurabilmek için karl adlı bir asker gönderir.*karl kendi istegiyle dünyaya gelecek ve bir daha dönemeyecektir.
  olaylar gelişir ve bir şekilde bu ikili terminator u durdurur.onu tamamen yok eder.insanlık bu seferlik savaşı kazanır.

  ancak öyle guzel bir senaryo yazılmış ki;ikinci filmin çıkış nedeni zaten ilk filmde verilmiş.terminator un kolu ve yanmış chipi üzerinde araştırma yapan bir teknoloji merkezi,terminatorü küllerinden dogurur.bu ikinci filmin çıkış nedenidir.

  kıyamet ve kıyamet sonrası görüntüler harikadır ve hala bellegimde tazedir.ve terminator 3 de jonh connorın dedigi gibi kaderimizi değiştiremeyiz.
  ... iysr
 3. 3.
  basrolunde arnold schwarzenegger'in oynadıgı, bilimkurgu - aksiyon türündeki film. yıllar sonra gecenlerde filmin ikincisini izleme sansım oldu. ilk kezde altyazılı olarak izledim ve dublajdan cok daha güzel oldugunun farkına vardım. dublajında özellikle john'un sesi cok kalın. ayrıca 1991 senesinde o efektlerin yapılmıs olması sasırtıcı, james cameron'u tebrik etmek lazım.
  ... halitkin
 4. 4.
  daha minicik bir çocukken deri ceket ve motor sevdasına tutulmamı sağlamış filmdir. o zamanlarda böyle bir film yapılması gerçekten helaldir, ohadır. 2000 li yıllarda yapılan hiç bir filmde terminator gibi insanı içinee çeken bir film yoktur(en azından benim için)
  (bkz: arnold sucivardanegezer)
  1 ... jaymz
 5. 5.
  soğuk kişiler için de kullanılan bir sıfattır. (bkz: insan görünümlü robot)
  ... cwarrior
 6. 6.
  duygusal terminatör olanı doğuş'tur.
  ... chazsmyr dhuunyl
 7. 7.
  uzun süredir televizyonlarda yayınlanmayan ve niye yayınlamadığı merak edilen filmdir.
  ... imhotep
 8. 8.
  3 adet çevrilen bir aksiyon filmi serîsi.
  ... gothic evil
 9. 9.
  dıdın dındıdın..."-babam daha doğmadı,onunla 45 yaşına geldiğimde tanışacağım."alın size ömürlük bir film.aslında b türü olarak çekilen terminatör ele aldığı konu ,çekim kalitesi ve mükemmel castıyla gözümde en kült film olmuştur.bu filmin en buyuk sanssizligi ( ya da sansi mi desek bilemedim) kendisini takip eden ve görsel açıdan filmi cok daha ilerilere ceken devami olsa gerek. ilki ile mukemmel bir ikili olusturan ikinci film bilim kurgu sinemasinin kilometretaşı olmuş, mukemmele yakin bir filmi arka plana atmis ve golgede birakmistir.
  ... ajiteadam
 10. 10.
  Tüm zamanların en iyi oyunculuk performansına sahip iki filmden biridir.
  ayrıca bilim-kurgu türünün yapay zeka ve makinelerle anılmasına neden olan bir numaraları filmdir kendisi
  defalarca izlenir daha sonra tekrar izlenir ve daha sonra bir sonraki izlenme fırsatı beklenir
  çekilen sahnelerde çok başarılıdır
  özellikle arnoldun sarah ı bulduğu bardaki yavaşlatılmış sahne
  tüm zamanların en başarılı 10 sahnesinden biridir.
  ... resmi tatil