vincent cavanaghın brutal vokal yaptığı tek albümdür
Ne zaman baştan sona dinlemeye kalksam shroud of frost parcasında sıkışıp kaldıgım albümdür...
mükemmei davul atakları ve ağlatan finaliyle aşmış bir anathema şaheseri...türkçesi;

Rüya ülkesinin görkeminde
Büyüleyici huzura sahip oluyorum
Masumiyet ..... tekrar nefes alıyor

Bir düşünsel kaçış
Ardında bırak göz yaşı duvarlarını
Dünya dışı hayaller görünüyor hâla
Yalnızlık beni kör bıraktı

Açık bir gökyüzünün altında
Ölen gençlerin çığlıkları....
Acıyla köleleştir beni

Mehtaplı bir dönem,
Unutulmanın alacakaranlıktaki öpücüğü
Bir ağıt diliyor
Mutluluk.....yarım kalmış bir hayal

Ütopya hala doğmadı....

Yıkılmış bir cennetin sancılı yankıları
Çok özlüyorum Onun güzelliğini
En başından beri
O ise hayallerimde çözümsüz bir bilmeceye dönüştü......
Sessizce...
anathemanın en iyi albumlerinden... ayrıca nefis bir parca... a dying wish ve restless oblivion ile voltranı olustururlar.alternative 4'da bir de entrumental versiyonu bulunur ki aman amandır, lezizdir, sahanedir.
vincent'ın brutal yaptığı ilk ve son albümdür. anathema bu albümden sonra brutal vokali ve doom metal yapmayı ilelebet bırakmıştır, fakat sonraki albümlerindeki bir çok şarkı bu albümün şarkılarındaki hüznün aynısını taşır. koyu anathemacılar için diğer anathema şarkılarıyla bu albüm arasında hiçbir fark yoktur. brutal olsun yada olmasın hepsi de vücdunuza harita çizmeye yeterli şarkılardır vesselam*.

ayrıca albümle aynı adı taşıyan şarkı demeye dilim varmayan über-muhteşem bir ezgi! gene ölen sevgili, gene hüzün, gene depresyon...
anathema nın 2. albümü.
"an enigma... silent" *
orkestravari müziğiyle insanın iliklerine kadar giren süper eser.
the light at the end of the world ve lost paradise ile beraber britanya temelli doom metalin kült albümüdür. vokalist darren white'ın -ki kendisi dahi çok iyi bir vokalist olmadığını kabul eder- anathema'dan ayrı olduğu ilk albümde vinny vokal performansıyla kendini aşmıştır.
anathema ilk ve son kez elini sürdüğü doom metalden bu kadar uzakken halen konserlerinde bu albümden şarkılar çalabiliyorsa sanıyorum bu albümün önemini ortaya koyuyor.
bozkırın ortasındasınız, hava soğuk, belki biraz sis çökmüş,karşınıza bir melek çıkıyor aniden.fakat ulaşamıyorsunuz gördüğünüz gerçek mi onu bile bilmiyorsunuz.yaptıklarınız ona ulaşmak için ama sis iyice çöküyor melek kayboluoyor.işte tamda bu sırada çığlıklar atmak için ağzınızı açarsanız dudaklarınızdan bu şarkı dökülür.
15 seneyi deviren, eskimeyen ve asla eskimeyecek olan anathema albümüdür. bir de a dying wish vardır ki beni benden alır vermez geri.
anathema'nın 1995'te çıkardığı albüm. albümde yer alan şarkılar:

1. restless oblivion
2. shroud of frost
3. ...alone
4. sunset of age
5. nocturnal emission
6. cerulean twilight
7. the silent enigma
8. a dying wish
9. black orchid
anathema'nın aynı albümlü şarkısı. dıdın dıdıdn dıdıddıınnnn dıdıdnnn diye giden bir hüzünlü kısmı vardır ki alır götürür.. sonra vincent ateşler ortamı ama sonra gene hüzne boğar seni. silent enigma..
en başarılı ve yörüngede fırlatan albümdür.