bugün

izlerken farklı bi dünyaya gidip lanetler okuduğum bir film.
izlediğim her seferinde daha da etkilediğim roman polanski filmi.
enfesliğini her defasında bir kez daha iyi anlıyorum.

görsel
film hakkında her yazılan 3 giriden bir tanesi palto bölümüne ait olduğundan akıllara muhsin yazıcıoğlunu getiren film.

(bkz: üşüyorum)
adrien brody'nin başrolde oynadığı ikinci dünya savaşı sırasında yahudilerin ne kadar kötü durumda olduklarını gösteren filmdir.
bu filmi izledikçe ortadoğuda şuanda yapılan yaşatılan katliam aklıma gelir. yahudiler suanda nası böyle bir katliam yapabilirler.
gelmiş geçmiş en iyi filmlerdendir.
iyiki hatırlattınız gidip izliyim.
bence mükemel bir filmdir. bence piyanist çoğu 2. dünya yahudi soykırımını anlatan filimlerden çok farklı. çünkü diger 2. dünya savaşı soykırım filimleri genel olarak yahudilerin ne çektiğini anlatır. ama pianist sanki bu soykırımı sen yaşıyormuş gibi hissetiriyor ve gerçekten o zamanki yahudi insanların hislerini, duygularını, görüşlerini ve uğradığı haksızlıkları izleyiciye yaşatıyor. birde bunun bir gerçek hikaye olması insanı olaya mükemelce bağlıyor.
gerçekten etkileyici ve severek izlediğim bir film çekenlerin oynayanların eline koluan yüreğine sağlık.
schindler's list filmini izledikten sonra yavan kalan bir sinema filmidir.
-o lanet palto niye?
+üşüyorum...
Tekerlekli sandalyeye mahkum oldugu icin alman asker kalk dediginde Kalkamayan adamin askerler tarafindan camdan atilisini unutamadigim film. Bu gercekten olmus mu simdi? Bir insan neden boyle bir sey yapar ki? isciler arasindan random insanlar secip yere yatirip tek tek onlari vurnak nedir yahu, kim bu kadar gaddar olabilir? Ayrica filmin sonundaki alman askerin adini duyunca agladim. adam yahudiye iki ekmek verip kendini olumsuzlestirmis. Keske haberi olabilseydi.
- neden giyiyorsun o palto ?
+ üşüyorum çünkü.
belgesel tadında bir film.
adını sol frame'de görünce bile duygulandıran filmdir efendim. ne çektin be yahudi...
palto neden o lanet.
üşüyorum çünkü.

yazmayanı dövüyorlar.
lanet palto neden o

üşüyorum çünkü....
yahudi soykırımın a farklı bir bakış.mutlaka seyredilmesi gereken başyapıt.

edit.başlığı açan niye boş bırakır
yahudilerin saçmaladığı filmlerden. he siz hep mağdursunuz amk. siktiğimin yahudi lobisi.
yahudi propagandasından ziyade yahudi acıtasyonu film. ama allah için,iyi film. o alman askere yandım bu arada.
film diyosan tek geçilecek nadir eserlerdendir.

ama orda kaçmak yerine direnenlerle olaydı daha iyiydi.
ikinci dünya savaşı'nı ve nazizmi anlatan onlarca film içinde en güzellerindendir.*
Favori filmlerim arasinda ilk 3e rahat girer.
izleyip çok beğendiğim bir filmdir. o dönemde yaşananlarla ilgili insanların fikir sahibi olabileceği bir eser.
yahudi lobisinin yaptığı en ajitasyonu yüksek filmdir.