bugün

* türkiye futbol federasyonu tarafından ismi değiştirilen Lig a'nın yeni adıdır.
25 ağustos cumartesi günü 07-08 sezonu sakaryaspor - kocaelispor maçı ile başlayacak olan lig. * *
en büyük şampiyon adayları antalyaspor, eskişehirspor ve kocaelispor'dur.
ayrıca yayın hakları d smart'tadır bu ligin.
edit: * * *
Karsiyaka'nin domine edecegi ligdir. ahanda buraya yaziyorum.
Geçen yıl federasyonun italyan stilini benimseyerek Lig A adını verdiği ancak bu bir yılın ardından ingiliz stilini benimseyerek adını TFF 1. Lig olarak değiştirdiği halk tarafından aslen 2. lig olarak bilinen lig.

http://www.tff.org/default.aspx?pageID=337
maçlara giden taraftar sayısı ve rekabet açısından türkiye süper liginin üstünde olan lig.*.süper ligde şampiyonun kim olacağı büyük oranda lig başlamdan belli oluyor. ama 1. ligde böyle bir durum yok. kim daha cok calışırsa* o başarılı oluyor. eğer tecrübeye göre incelicek olursak 2007-2008 sezonunda 1. ligde oynayan takımların süper lig tecrübesi ortalama 15 yıl.*.süper lig takımlarından 3 büyük takımı dışarda tutarsak bu ortalamanı da 15 yıl olduğunu görürüz.

ayrıca taraftar potansiyeli açısından bakarsak ortalama olarak 1.ligin süperlige büyük bir üstünlük sağladığını görebiliriz.1. ligde oynayan 18 takımın 13 tanesi doğrudan şehir ismini taşıyor.altay spor klübü ve karşıyaka gibi köklü semt takımları da bu ligde bulunmakta. 1.ligin tek belediye ekibi gaziantep büyükşehir belediyesi. ayrıca 1. lig 17 farklı şehir de oynanmakta. iki tane izmir ekibi bulunmaktadır ki onlar da sağlam taraftar potansiyeline sahip köklü klüpler. klüplerin şehirlerin isimlerini taşıması ve her takımın bir hedefi olması maçlara gelen taraftar sayısını olumlu yönde etkiliyor. ayrıca 1. ligdeki takımların hiç seyirci gelmese bile süper lig takımlarından cok daha sağlam taraftar grupları var.samsunspor*, sakaryaspor*, karşıyaka* , antalyaspor**, kocaelispor* sadece aklıma gelenler.

istanbul büyükşehir belediyespor ve Vestel Manisaspor maçını 645 görevli seyrederken biletli olarak 172 kişi izlemiştir. Geçen sene oynanan istanbul Bş. Bld.-istanbulspor maçını da 43 kişi seyretmişti koca istanbulda.

süper lige bakıcak olursak 2007-2008 sezoununda 18 takımın 9 tanesi şehir adı taşıyor. ankaraspor ve istanbul büyükşehir belediyesinin hiç seyircisi olmazken, taraftar potansiyeli cok az olan gençlerbirliğinin bir de genç takımı ortaya çıktı. trabzonsporun vegalatasarayın cezaları nedeni ile büyük olarak tabir edilen takımların da ortalamayı düşürmesi sonucu süper lig taraftar potansiyeli içler acısı hale geldi. süperligde şu an da belli bir ortalama ile oynayan beşiktaş, fenerbahçe, bursaspor ve az da olsa ankaragücü kaldı.

not:süper ligde oynama ortalamalarında aslında 15.6 ya karşı 15.5 1.lig takımalarının ortalaması vardır ama küsürlü rakam yazıyorum inandırıcı olayım durumuna düşmek istemedim.

not2:sayısal verilerde antalyasporum.com dan yararlandım.
eskişehirspor' un samsunspor' u 2 - 1 yenerek liderlik koltuğuna oturduğu lig. cenk işler ise geçtiğimiz hafta oynanan altay maçında birbirinden güzel 4 gole imza atarak, yıllanmış şarap kıvamında olgunlaşan bir golcü olduğunu ortaya koymuştur.
ismi BANK ASYA 1.LiG olarak yine yeniden değişen bildiğimiz 2. lig.
(bkz: tff ikinci lig)
(bkz: tff üçüncü lig)
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.