insanı rüyasında bile rahat bırakmayan şey. "Kendim ettim, kendim buldum" misali kimselere çaktırmadığım yıpratıcı bir süreç. Ayrıca bu hafta yakın gözlüğü edinmeme sebep olmuştur kendileri.
Gözüme çarpan her yazı Times New Roman 12 punto gibi gelmeye başladı... Bir mola versem iyi olacak.
'Sözlükte ihtilal yapmak' başlığını bile 'intihal yapmak' olarak okumama neden olan bilimsel çalışma.
Öğrenciliğin kaymağını son bir altın vuruşla yiyeceğin dönemdir.
Sıkıntılıdır. lakin sevdiğiniz bir konu üzerine çalışma yürütecekseniz zevklidir.
Bir boka yaramaz.
Çabucak.
iyi bir tez danışmanı ve iyi bir yabancı dil ile hazırlanması kolay olandır.
Pek yakında sunumunu yapacağım stres kaynağı. Öldürmez, süründürür.

Bittikten sonra mutluluktan tırrek danslarıyla salonu terk edeceğim, tarihe not düşülsün.
yüksek lisans tezi: "zordur". doktora tezi "çok zordur".
Bizi, deneye bağlı tutan, bilginin tamamiyle kullanılmasını engelleyen hatta çoğu zaman çarpıtan bir teknikle yazılır.
Şimdi ben, toplumun yüksek kesimlerinde deneyle elde edilemeyecek bir, kendi doldurdukları hazır ölçeklerle ifade edemeyecekleri bir hipoteze sahibim. Bilimsel ya da değil, bunun tez için kullanılamaması çok saçma.
her sabah intihar düşüncesiyle uyanıyorum. sonra birkaç boş işle uğraştıktan sonra kahve eşliğinde tez üzerinde yoğunlaşmaya çalışıyorum. ruh halimdeki keskin değişimlerin bir kısmı kullandığım ilaçtan, bir kısmı ise rasyonel olarak yaşamanın bana daha büyük bir zulüm olduğunun bilincine çoktan varmış olmam. camuscü bir bakış açısıyla tüm rasyonel ve formal adımları tamamladım, ama yapmıyorum.

teşekkürler sözlük.
isveç'te doktora boyunca 2 yayınlanmış yayın ve 25 sayfa civarında doktora tezi ile mezun olunabiliyor.

her seneye 2 yayın sığdıracağım diye, 100 sayfadan fazla doktora tezi yapacağım diye, mülakatta sorulara doğru cevap vereceğim diye döktüğüm terleri hatırlayınca kötü oldum.

neyse kalıcı kadro bulursam isveç'e göçeyim.

burada lisanların master tezine yardım edeceğim diye ciğerim soldu.

t: akademik olarak gerekli olandır.

not: türkiye'de okumadım. çok şükür.
hocan baya da uzun yazmış yormuş kendini. adam verdiğin yüksek lisans paranı sayarken yoruluyor yazık.
lanet bir şekilde beni uğraştırıyor. istifa etmek istiyorum ben bu görevimden.
lan nasıl yazacağız diye bunu acaba düşünülen,insanı sinir strese sokan ve bir türlü yazmaya başlanılamayandır.
bombastik bir ispanyol filmi.
tezli yüksek lisansın sonunda mezuniyet için gerekli uzun araştırmadır. yüksek lisans tezinde, kendinize ait bir fikir ortaya atmaktan çok bir konu hakkında var olan fikirleri, araştırmaları toparlayıp güzelce sentezlemek, uygulamak gerekir. ne yazık ki bundan böyle 2 sene içinde bitirilip savunulması gerekendir. 2 ay var teslim etmem gereken tarihe - sanırım yani çünkü tez danışmanım dahil kimse çok kesin cevap vermiyor, biri mayıs diyor biri ağustos, anlamadım ama muhtemelen evet 2 ay - ama daha 3 sayfa yazmışım, nasıl olacak bilemiyorum. içimde sürekli bir panik çığlığıyla sinemaya gidiyor, arkadaşlarla buluşuyor, dizi izliyorum ama oturup da yazamıyorum. elim gitmiyor.
yükseği ayrı doktorası ayrı... bittiği anı sabırsızlıkla bekliyorum.
ömrümü yiyen aktivite.