1. 1.
  erzurumlu dünyaca ünlü palavracı.
  2 ... aabi
 2. 2.
  ismini her duyduğumda big fish'i hatırladığım zat-ı muhterem.
  ... zabalaynn
 3. 3.
  ahmet çakar ile şansa bak programına katılan saf bir arkadaş şöyle bir hikaye anlatmıştı.
  önce program bilgisi verelim, soru, kelebek gibi uçar arı gibi sokarım sözü kime aittir. çocuk bilmiyorum diyip atıyor, muhammed ali diyor. ahmet çakar nasıl bilmiyorsun falan derken çocuk ama şeyi biliyorum der anlatmaya başlar;
  teyyo pehlivan, erzurumda göle girmiş yok göl değil saunaya girmiş, bir dalayım demiş, öyle bir dalmış ki amerikadan çıkmış. sahile zor atmış kendini. tam o sırada oradan muhammed ali geçiyormuş. vay teyyo pehlivan sen misin güreş tutalım demiş, teyyo da oğlum git işine ya yorgunum demiş. muhammed ali çok ısrar edince güreş tutmuşlar, teyyo bunun kafası kuma sokmuş, şehadet getir demiş. muhammed ali bilmiyorum deyince, teyyo buna müslümanlığı öğretmiş ve adını muhammed ali koymuş.
  işin fecisi çocuk hikayeyi yürekten inanarak aktardı. ilk başlarda, erzurumdan yüzerek amerikaya gitmiş diyince, ahmet çakar, arkadaş bir hava alsın, neskafe getirin, yanına az kurabiye koyun bir kendine gelsin demiştir.
  neyse çocuk hikayeyi anlattıktan sonra aklı başında bir yarışmacı teyyo pehlivan'ın kim olduğunu anlatmış, ahmet çakar zar zor kendine gelebilmiştir.
  2 ... regulus
 4. 4.
  flash tv de fıkralarla türkiye programında pek çok palavrası gerçeğe uyarlanan halk palavracısı.

  trakya usulü için: (bkz: hayri çavuş)
  ... sopartacus
 5. 5.
  ciddi bir rakibi için: (bkz: ahmet abi)

  http://ahmetabi.net/
  ... gladier
 6. 6.
  olimpiyat oyunlarından olan ayak üstü yalan atma oyununun kainat rekorunu elinde bulunduran şahıs.(anlattıkları her ne kadar güldürsede)
  ... mavibaron
 7. 7.
  sen teyyo pehlivanı bilmiyor musun denilerek makaraya alınmama sebep olan erzurumun milli kahramanı.
  ... mekselina
 8. 8.
  sözlükte binlerce başlığı olan pehlivan. yağız bir moderatör çıkıp hepsini birleştirmelidir.
  (bkz: teyo pehlivan)
  (bkz: teyo ağa)

  redif:neyse birleşmesin. farklı yazılışlarda aratanlar kolay bulsun.
  ... pilotmont
 9. 9.
  Teyyo Pehlivan ( Tayyip ide) (1913 - 1999)
  Erzurum'un Pasinler (Hasankale) ilçesinde doğdu. 1999 da, 86 yaşındayken hayatını kaybeden Teyyo Pehlivan ardında birkaç kitap dolduracak kadar mizahi hatıra bıraktı. Yalancılığı ve hazır cevaplılığıyla ünlü olan Pehlivan'ın hayal dünyası oldukça geniş ve renkliydi. Gerçekte yaşamış gibi büyük bir ciddiyetle anlattığı hayalleri, en az Karadeniz fıkraları kadar şaşırtıcı ve komikti. Hazır cevaplılığıyla da en az Nasreddin Hoca fıkraları kadar tebessüm oluşturmaktaydı yüzlerde.
  (alıntıdır)

  --spoiler--
  Teyo pehlivan, Hasankale'de düzenlenen resmi güreşe çıkar. Rakibi Maraş'lı biridir, Maraş'lı pehlivan bizimkini yener, hakem Hasankale'li olduğundan taraf tutar yenilgiyi saymaz.
  Tekrar güreşirler Maraş'lı tekrar yener bu kez kule hakemleri kabul etmez. Maraş'lı pehlivan bu duruma kızar, güreş başlar başlamaz Maraş'lı pehlivan bizimkini öyle bir yere çalar ki ,iki omuzu yerde olan Teyo pehlivanın göğsüne oturur ve derki:
  -Şimdide mi yenilmedin?

  Teyo gayet pişkin cevap verir:

  -Ben ne bilim onrara sor....
  --spoiler--

  --spoiler--
  Hasankale'de çay bahçesinde koyu bir sohbet var. Teyo Pehlivan da masada. O sıralarda bir iş için uçakla Ankara'ya gidecek olan biri Teyo Pehlivan'a takılarak :

  - Pehlivan gel seni de uçakla götüreyim.

  Teyo alaycı bir ifadeyle cevap verir:

  - Oğlum, sen daha anan garnındayken
  ben uçağınan gezirdim.. Bak bir keresinde gine uçağa binmişem ele elimi de camdan çıkarmışam, bir baktım bir gartal, hemen elimi uzattım, yakaladım aldım gartalı içeri. Ola bi baktım, hostesler nasıl cıvılir, nasıl cıvılir. Neyse bende gorkutmiyim zavallı gızları dedim ve bıraktım gartali, uçtu.
  --spoiler--
  ... protest sanayici
 10. 10.
  eski kolpacılardan kim kaldı dedirten teyyo dayıdır kendileri.
  ankara sulucanlar sahiline planörle indiği rivayetleri dolanır ortalıkta.
  1 ... ramospec