1. 1.
  matrix, matrix reloaded, matrix revoulations adlı serinin üç kutsal filmidir...
  3 ... phyxius
 2. 2.
  hıristiyanlıkta var olan bir üçlemedir.

  baba denilen tanrı, yaratmaktan bıktığı için bir kenara çekilmiş, yukarıda bir yerlerde oturmuştur, neredeyse bütün işleri pek sevdiği oğlu christa bırakmıştır. yahudiler tarafından açılar çekilerek yakalanmasına ve haça gerilmesine müsaade etmiş, kullarının günahlarının keffareti olarak o sevgili oğlunu cehennemde bir müddet yanmaya gtöndermekten başka çare bulamamıştır! kendi yazdığı kitabın kanunlarına uymak zorundadır, kendi yazdığı kitap kendisini de bağlamaktadır, kitaptan özgür hareket edemez!

  christ babanın işlerini sırtlamış götürmektedir, babanın sağında oturur. istediğini yaratır, ezeli ve ebedididir.

  kutsal ruhun net tanımını bilen varsa yazsın...

  bütün bunlar, hıristiyanların çok büyük kısmının itikadıdır. çok azında (aryüsün mezhebinde olanlar ve barnabas incilini okuyanlar) tek tanrı inancı vardır.

  hristiyanlık hakkında daha fazla malumat:

  http://denizbalaban.blogs...tiyanlk-diye-bir-din.html
  4 -1 ... zarth vader
 3. 3.
  ortaçağ'da krallarla beraber halka, ertesinde sömürgecilerle beraber dünyaya kan kusturmuş/kusturan dinin en belirgin sembolü. baba (tanrı), oğul (isa), kutsal ruh (cebrail) şeklinde açılır.
  1 -1 ... neazadem
 4. 4.
  (bkz: kişiler üzerinden siyaset yapma acizliği)
  1 ... karartma
 5. 5.
  ayhan yalçınkaya'nın şiir kitabının ismidir.
  1 ... cranium
 6. 6.
  ana kuralları chalcedon (yeni adıyla kadıköy) konsülünde atılmış hristiyanlık inancıdır. özellikle ortadoğu'da bu inancı kabul etmeyen monofisitler ve nesturiler adında hristiyanlar da vardır.
  1 ... pierreriviere
 7. 7.
  1+1+1 = 3 değil
  1x1x1 = 1 mantığı göz önüne alınmalıdır.

  üç tanrı yoktur, tek tanrı'da üç kişilik vardır.
  3 -3 ... oneqeno
 8. 8.
  roma imparatorluğunun paganlığı ile güçlenmek isteyen hz. isa'dan sonraki hristiyanlığın roma imparatorluğuna kendini yamama gayreti sonucu ortaya çıkmış zırvasıdır. iznik konsilinden sonra bu nane yayılmıştır. barnabas incilinde bu zırvalar yoktur.
  1 -1 ... hicbirseygorundugugibidegildir
 9. 9.
  paganist dinlerde olduğu iddiası havada kalan inanış şekli.

  http://www.hristiyanforum...erest-koken-uzerine-t5814

  3 tane 1'i toplayıp 3 değil, 3 tane 1'i çarpıp 1 sonucunu elde ediyoruz. okuduğunu anlamayanlar için bir kez daha yazalım;

  1+1+1= 3 değil,
  1x1x1= 1

  tamam?

  üç tanrı olduğu inancı hristiyanlar tarafından dillendirilmez. müslümanların iddiasıdır. müslümanların hristiyanlık hakkında bir iddia ortaya atabilmesi için, öncelikle başvurmaları gereken şey kutsal kitaptır. yapıyorlar mı? hayır. hristiyanlık kimsenin kafasında ürettiği şeylerle açıklanabilecek bir din değildir. incil, inanç açıklamaları, kilise babalarının kitapları varken "isa'ya tanrı diyorlar, demek ki şirk koşuyorlar" demek yerine önce bunu irdelemek gerekir. araştırmak gerekir. komik durumlara düşülebiliyor.

  dinin mantıkla açıklanabileceğini sanan, bunda bir mantık arayan arkadaşlar bana islam peygamberinin nasıl bir hayvan vasıtasıyla gökyüzüne (miraç) yükseldiğini, ortak bir inanç olan meryem ana'nın bakireyken hamile kalabilmesi olayını, bir insana yaratıcı tarafından bazı sözlerin nasıl söylendiğini, mantıklı ve bilimsel verilerle açıklamalarını rica ediyorum.

  inancın ne demek olduğunu biliyorsunuz herhalde. inanırsın veya inanmazsın. kanıtın olmak zorunda değildir. kalben inandığın şey senin için gerçektir. "bunu mantığı nerede?" demek kadar saçma bir şey yok.

  mantık yok, peki duygu da mı yok? isa mesih neden çarmıha gerildi? insanların günahlarının affolması için. bundan dolayı da o'na iman etmek gerektiğine inanır hristiyanlar. günahlarımızı yüklendi ve hepsini çarmıhın üzerinde ödedi. bunun anlamı nedir? bunu düşünmek gerekir. daha nasıl bir duygu istiyorsun? biri senin için canını veriyor, senin günahlarını bağışlamak için kendini feda ediyor ve sen bunda duygu yok diyorsun. sorun inanmaman değil, sadece merak ediyorum nasıl bir duygusuzluk var burada? böyle bir fedakarlığı, böyle bir sevgiyi, böyle yüce bir insanın kendini çarmıhta kurban olarak sunması, üstelik hiçbir sebebi yokken bunu yapması, gerçekten çok mu duygusuz?...

  iki arkadaşınız olsun. biri sizi kurtarmak istiyor, diğeri ise bunu reddediyor. biri sizin için ölüme gidiyor, diğeri bunu yapmıyor. hangisi gerçek dosttur? hangisi sizi gerçekten seviyordur? işte hristiyanların inancının odak noktası budur; sevgi ve fedakarlık.

  ilk defa bu kadar dini içerikli entry giriyorum. "misyonerlik yapıyor kitapsız" diyenler çıkar şimdi, evet misyonerlik yapıyorum. dinim hakkında bilgisizce konuşup "saçmalık" şeklinde yorum yapanların, daha dün "ateistler saygısız, dinlere saygı, bik bik bik" diyenlerin bazı gerçekleri anlaması ve saygı duyması için misyonerliğini yapıyorum inancımın. bol keseden sallamak kolay yoksa...
  5 -4 ... oneqeno
 10. 10.
  tanım: tek tanrı'da üç kişilik inancı.

  saçmalık: Yeri ve değeri olmayan söz, davranış içinde olma, abukluk, abuk sabukluk, abuk subukluk.
  Yeri ve değeri olmayan söz, davranış.

  mantısızlık, tutarsızlık demek değildir saçmalık. mantıksızlık mantığı olmayan demektir. bu doğrudur. ama tutarsızlık çelişkili demektir. ortada çelişki yok.

  hristiyanlığın sevgi üzerine kurulu olduğunu tekrar ediyorum. "düşmanlarına lanet etme, onlar için dua et, kötülük dileme" diyen bir inançtan bahsediyoruz. öc alma, "sen bana kötülük yaptın, görürsün sen!" anlayışı olmayan bir dinden bahsediyoruz. kendi düşünüş tarzınızla ve islamiyet'in yorumuyla karıştımayınız bu inancı. bu yollarda fazlaca ayrılırlar birbirlerinden.

  meryem'in babasız bakire kalması kuran'da yazmıyor, rivayettir deniyorsa daha fazla tartışılmamalı...
  3 -5 ... oneqeno