teslis

paganist dinlerde olduğu iddiası havada kalan inanış şekli.

http://www.hristiyanforum...erest-koken-uzerine-t5814

3 tane 1'i toplayıp 3 değil, 3 tane 1'i çarpıp 1 sonucunu elde ediyoruz. okuduğunu anlamayanlar için bir kez daha yazalım;

1+1+1= 3 değil,
1x1x1= 1

tamam?

üç tanrı olduğu inancı hristiyanlar tarafından dillendirilmez. müslümanların iddiasıdır. müslümanların hristiyanlık hakkında bir iddia ortaya atabilmesi için, öncelikle başvurmaları gereken şey kutsal kitaptır. yapıyorlar mı? hayır. hristiyanlık kimsenin kafasında ürettiği şeylerle açıklanabilecek bir din değildir. incil, inanç açıklamaları, kilise babalarının kitapları varken "isa'ya tanrı diyorlar, demek ki şirk koşuyorlar" demek yerine önce bunu irdelemek gerekir. araştırmak gerekir. komik durumlara düşülebiliyor.

dinin mantıkla açıklanabileceğini sanan, bunda bir mantık arayan arkadaşlar bana islam peygamberinin nasıl bir hayvan vasıtasıyla gökyüzüne (miraç) yükseldiğini, ortak bir inanç olan meryem ana'nın bakireyken hamile kalabilmesi olayını, bir insana yaratıcı tarafından bazı sözlerin nasıl söylendiğini, mantıklı ve bilimsel verilerle açıklamalarını rica ediyorum.

inancın ne demek olduğunu biliyorsunuz herhalde. inanırsın veya inanmazsın. kanıtın olmak zorunda değildir. kalben inandığın şey senin için gerçektir. "bunu mantığı nerede?" demek kadar saçma bir şey yok.

mantık yok, peki duygu da mı yok? isa mesih neden çarmıha gerildi? insanların günahlarının affolması için. bundan dolayı da o'na iman etmek gerektiğine inanır hristiyanlar. günahlarımızı yüklendi ve hepsini çarmıhın üzerinde ödedi. bunun anlamı nedir? bunu düşünmek gerekir. daha nasıl bir duygu istiyorsun? biri senin için canını veriyor, senin günahlarını bağışlamak için kendini feda ediyor ve sen bunda duygu yok diyorsun. sorun inanmaman değil, sadece merak ediyorum nasıl bir duygusuzluk var burada? böyle bir fedakarlığı, böyle bir sevgiyi, böyle yüce bir insanın kendini çarmıhta kurban olarak sunması, üstelik hiçbir sebebi yokken bunu yapması, gerçekten çok mu duygusuz?...

iki arkadaşınız olsun. biri sizi kurtarmak istiyor, diğeri ise bunu reddediyor. biri sizin için ölüme gidiyor, diğeri bunu yapmıyor. hangisi gerçek dosttur? hangisi sizi gerçekten seviyordur? işte hristiyanların inancının odak noktası budur; sevgi ve fedakarlık.

ilk defa bu kadar dini içerikli entry giriyorum. "misyonerlik yapıyor kitapsız" diyenler çıkar şimdi, evet misyonerlik yapıyorum. dinim hakkında bilgisizce konuşup "saçmalık" şeklinde yorum yapanların, daha dün "ateistler saygısız, dinlere saygı, bik bik bik" diyenlerin bazı gerçekleri anlaması ve saygı duyması için misyonerliğini yapıyorum inancımın. bol keseden sallamak kolay yoksa...