1. 1.
  amerikalı ünlü oyun yazarı,hemen hemen bütün oyunları beyazperde için senaryolaştırılmıştır...oyunlarında,karakterlerin iç dünyasını irdelerken yarattığı psikolojik gerilim belirgindir..
  5 -1 ... panapa
 2. 2.
  (bkz: arzu tramvayı)
  (bkz: kızgın damdaki kedi)
  (bkz: sırca kümes)
  2 ... devedikeni
 3. 3.
  (bkz: ihtiras tramvayı)
  4 ... vernon sullivan
 4. 4.
  'ihtiras tramvayı' adlı oyunu, bu sezon şehir tiytarolarında sahnelenmeye başlamış olan, ünlü amerikalı oyun yazarı.
  1 ... speechbubble
 5. 5.
  the glass menagerie adlı kitabın yazarı.kendi geçmişinin sorunları yazılarına da yansır.kardeşinin geçirdiği ağır ameliyat kararına karışamamasının büyük suçluluğunu duymuştur.the glass menagerie'de bir nevi kendi hayatını anlatmıştır,bu suçluluk duygusu belirgindir. Baş karakteri de kendi gibi depresif ve kırılgandır, kendi iç dünyasında yaşar.
  2 ... marnie
 6. 6.
  1911-1983 arasında yaşamış amerikalı oyun yazarıdır. ölümü çok ilginç olmuştur. 24 Subat 1983'te, kaldigi bir otelde, sişe kapaginin bogazina takilmasi sonucunda bogularak ölmüştür.
  oyunları:
  Cam Kiriklari ya da Sirça Kümes * *
  Ihtiras Tramvayi * *
  Dövme Gül * *
  Camino Real *
  Kizgin Damdaki Kedi * *
  Orfe'nin Inisi * *
  Geçen Yaz Birdenbire * *
  Iguana Gecesi * *
  ... nest
 7. 7.
  serena williams'a yazarlığını borçlu olan kişidir. yazarlığa onun yaptıklarını günlük olarak kaydederek başlamıştır. ama şimdi sorsak tanımam etmem der nankör!
  1 -1 ... beholderr
 8. 8.
  (bkz: mrs stone un roma baharı)
  (bkz: yaz ve duman)
  (bkz: ihtiras tramvayı)
  (bkz: sırça kümes)
  ... encam
 9. 9.
  71 yaşında burun spreyi sıkmak için başını arkaya yatırdığında, ağzınana düşen sprey kapağı boğazına takılınca bogularak öldü.
  1 ... johnnyturhan
 10. 10.
  takma adıyla bilinen Thomas Lanier Williams (26 Mart 1911 – 25 Şubat 1983), büyük bir ABD'li oyun yazarı ve 20. yüzyılın en seçkin oyun yazarlarından biriydi. “Tennessee” adı kendisine, okul arkadaşları tarafından güneyli aksanı ve babasının Tennessee geçmişinden dolayı verilmiştir. Arzu Tramvayı ile 1948’de ve Kızgın Damdaki Kedi ile de 1955 yılında Pulitzer Tiyatro Ödüllerine layık görülmüştür. Bu iki oyunun yanı sıra, Sırça Hayvan Koleksiyonu 1945’de ve Iguana’nın Gecesi de 1961 yılında “New York Eleştirmenler Birliği” ödülünü kazandı. 1952 yılında yazdığı “Gül Dövmesi” oyunu (erkek arkadaşı Frank Merlo’ya ithaf etmiştir) Tony Ödülleri’nde en iyi oyun ödülünü kazandı. Eleştirmenler, Williams’ın Güneyli Gotik tarzında yazdığı düşüncesini sürdürmektedirler.

  https://tr.wikipedia.org/wiki/Tennessee_Williams
  ... hasmet ibriktaroglu