1. 1.
  gri renkteki kedilere verilen isim.
  ... mintiminti
 2. 2.
  tuzlu suda yaşayan bir balık çeşidi
  ... kirmastılı
 3. 3.
  kayseri erciyeste bir yayla
  ... kirmastılı
 4. 4.
  Karadeniz dışında diğer denizlerimizde yazın rastlanır. Boyları 15 - 35, en çok 25 cm. olabilir. Kumluk, çamur veya taşlık kıyı kesimlerinin 3 m'den 100 m'ye kadar derinlerinde gidip gelerek yaşar. Diplerdeki kabuklular, böcekler ve diğer canlılarla beslenir. Yaz aylarında üreyip yapışkan yumurtalarını 10 - 60 m. derinlere bırakır. Etinin lezzeti Eski Roma çağlarından beri namlıdır. Bol avlanılan, ekonomik değeri yüksek bir balıktır.
  1 ... roy mustang
 5. 5.
  hayalinde türk birliği, gönlünde hep turan olan türk milliyetçilerinin her yılın ağustoz ayında toplandıkları erciyes zafer kurultayının yapıldığı yaylanın ismi. kayseri'dedir.
  -1 ... palta
 6. 6.
  adana'nın villalarıyla ünlü yaylası. ayrıca tekir suyunun çıktığı yer. pozantı ya 20 km uzaklıktadır. adana üzerinden doğuya giden vatandaşlarımızın geçerken gördükleri yeşil ve suyun buluştuğu son yayla.
  ... fobia
 7. 7.
  kedilere konulan en yaygın özel isim.
  ... minti
 8. 8.
  çene altında iki adet sakalı bulunan balık türü. Tavası ve kağıt kebabı çok güzel olur.
  1 ... piri reis
 9. 9.
  Barbunyaya çok benzeyen ve yakın akrabası olan bu balık bütün denizlerimizde avlanır. Karadeniz ve Marmarada avlanılanlar 6 ila 10 cm arasındadır. Ege ve Akdenizde ise boyları Barbunya’yı yakalar. Çene altı bıyıklarının uzunluğu, küt kafası ve birinci sırt yüzgeçindeki sarı-siyah benekleri ile Barbunya’dan ayrılır. Dört mevsim yenebilecek bu balığın en lezzetli zamanı, aynen Barbunya’da olduğu gibi Temmuz-Ekim ayları arasıdır. Tavası ve kağıt kebabı çok güzel olur.
  1 ... zaknafien
 10. 10.
  bir kedi türü olmakla beraber kedilere isim olarak da verilebilen şirin bir isim.
  1 ... avill