bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  merkezinde bulunuan bir milin çevresinde dönen yuvarlak cisim. icadıyla dünya tarihini değiştirmiştir.
  2 ... aabi
 2. 2.
  icadıyla 2 şeyi ortaya çıkarmıştır.
  1- arabayı.
  2- gayleri.
  2 ... asabisin galiba
 3. 3.
  (bkz: seri eksi oy veren ibne)
  2 ... salca
 4. 4.
  eşcinselleri aşağılamak için kullanılan argo deyimlerden biri. Kadına karı denmesi falan gibi bir şey. Eşcinsellerin aşşağılanmasının merkezinde de onların "erkek olamamış" ancak kadın olabilmiş olmaları gibi bazı benzetmeler yatar. Bu da kadınlığın sanki erkek olamamışlık gibi bir tarifi olduğunu çağrıştırır. çapkın kadın "orospu, çapkın erkek "çapkın", erkeksi kadın "harbi kadın" kadın gibi erkek "kırıtık tekerlek", vb bir çok yakıştırılmış sıfat toplum tarafından benimsenmiştir ve alışılıp tek doğru haline gelmiştir. aslında bunları düşünüp bulmak eğlencelidir de. insan olarak ne kadar laf ola beri gele durumlara dört elle sürü psikolojisiyle sarılabildiğimizi gösterir bize.
  ... truthurts
 5. 5.
  yumoş diye de kullanılan argo mealine karşın, elle görülür bir icattır esasen. ünlü ve ünsüz olmak üzere iki gruba ayırabilirsiniz. ünsüzler çevrenizde görebildiklerinizdir. ünlüler ise pirelli, goodyear şeklinde sıralanabilir. fesatlık yapmayalım.
  1 ... bahtsiz bedevi
 6. 6.
  M.Ö. 3000'de Irak'ta (kalde) ur şehri'nde ortaya çıkmıştır.
  ... buhara
 7. 7.
  (bkz: seri eksi oy veren tekerlek)
  ... darkerway
 8. 8.
  ilk olarak ne zaman ve nerede ortaya çıktığı bilinmeyen ancak çoğu bilim adamının * MÖ3500lerde mezopotamya civarında ortaya çıktığını düşündüğü,daha ilerde bir zamanda da bir mezopotamya resminde görülen cisim.
  3 ... batan geminin mali
 9. 9.
  geniş bilgi için (bkz: tekerleğin icadı)
  ... dusunenadam
 10. 10.
  bütün çağların en önemli mekanik icadı olarak bilinir. ilk tekerlek günümüzden yaklaşık 5000 yıl önce mezopotamya'da ortaya çıkmıştır. çömlekçilerin kil toprağı işlemede yardımcı bir araç olarak kullandıkları tekerleğin aynı dönemde arabalara takılması, ulaşımda köklü bir dönüşümün yolunu açmış, ağır gereçler ile büyük eşyaların daha kolay taşınmasını sağlamıştır. ilk tekerlekler tek parçalıydılar ve tahta kalaslardan dilim olarak kesilmiş parçaların birbirine tutturulmasıyla yapılıyorlardı. ispitli (parmaklı) tekerlekse, i.ö. 2000 dolaylarında ortaya çıktı ve daha hafif olduklarından özellikle savaş arabalarında kullanıldı. tekerleğin daha hızlı dönmesini sağlayan göbek takımlarıysa i.ö. 100 dolaylarında geliştirildi.
  ... kizkaciran damat